SARIOĞLU“BU ÜLKE BU HALK SATILIK DEĞİLDİR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SARIOĞLU“BU ÜLKE BU HALK SATILIK DEĞİLDİR”

Bu haber 24 Kasım 2021 - 20:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SARIOĞLU“BU ÜLKE BU HALK SATILIK DEĞİLDİR”

Doların tarihi rekoru 13.500 tl’ye görmesinden sonra, Ankara, İstanbul, Samsun ve birçok ilde başlayan “Hükümet istifa” eylemleri devam ederken hükümetin uyguladığı ekonomi politikalara yönelik halkın ve çeşitli sendikaların tepkisi de artıyor.

GIDA İŞ “11 BİN ÇAYKUR İŞÇİSİ GEÇİNEMİYOR”

Gençağa Katrafazlı

RİZE- Çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) da çalışan 11 bin mevsimlik işçinin aç kaldığını, geçinemediği için feryat ettiğini, “artık yeter” dediğini söyleyen DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası Rize -Artvin bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu, hükümetin uyguladığı ekonomik politikalara karşı tüm emekçileri yarın alanlara çıkmaya çağırdı.

Artık yeter, Geçinmek istiyoruz, İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor diyen Gıda İş Sendikası Rize, Artvin bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu ,1 Ekim’den beri geçinmeleri için alınması gereken önlemleri iş yeri işyeri, meydan meydan anlattıklarını ancak siyasal iktidarın bunları duymak ve görmek istemediğini ifade ederek şunları söyledi;

“EN SOMUT TALEPLERİMİZE İKTİDAR CEVAP VERMEDİ”

“Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına günlerdir haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükü altında karakışa girerken geçinebilmek için ülkeyi yönetenleri önlemler almaya çağırıyoruz.

Tüm bu çağrılarımıza ve somut taleplerimize siyasal iktidar hiç yanıt vermedi ve her gün temel gıda maddelerine zam yapmaktan da geri durmadı. Son günlerde üstüne üstlük yaşatılan döviz krizi ile geçinmek giderek daha imkânsız hale geliyor.”

“DOVİZ ARTIŞINDAN “SİZE NE” DİYORLAR”

Ülkeyi yönetenlerin “dövizden size ne” dediklerini hatırlatan Sarıoğlu, iktidara seslenerek, “Bizim aklımızla dalga geçmeyin, biz Türk Lirası kazanıyoruz, ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz”.

“ÜLKE KAYNAKLARI YANDAŞ ŞİRKETLERE AKTARILIYOR”

Ülke kaynaklarının emekçiye yoksul halka değil ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketine aktarıldığına dikkat çeken Sarıoğlu, emekçilerin yandaş firmalar gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamadığını belirterek şunları söyledi;

“Döviz artıkça milyarlarımıza milyarlar katmıyoruz. Aksine Türk Lirası değer kaybettikçe, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor.

Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna “kurtuluş savaşı” diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor.”

Asgari ücretin Avrupa’da en düşük olduğu ikinci ülke, Arnavutluk’tan sonra Türkiyenin olduğunu kaydeden Sarıoğlu, ekonominin kitabını yazanlar bu unvanı da kimseye kaptırmadıklarını  TL’nin hızla değer kaybetmesi ile Avrupa’nın en düşük asgari ücreti bugün artık Türkiye’de olduğunu ifade ederek , “Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye’ye akacak” diyorlardı, bunun adı  bu ülkenin halkını pazarlamaktır diyen Gıda İş Sendikası Rize -Artvin bölge başkanı Ramazan Sarıoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı;

“BU ÜLKE BU HALK SATILIK DEĞİLDİR”

“Bunların yalanlarıyla bir yere varılamayacağını artık görüyoruz. Yok öyle yağma. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir.

Bizleri yabancı sermayeye peşkeş çeken bunu kendi açıklamalarıyla itiraf eden siyasal iktidarı uyarıyoruz. Bugün ülkemize, emeğimize sahip çıkmak yurtseverliğin gereğidir. TL’nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikalarından derhal vazgeçilmelidir.”

Sarıoğlu, 25 Kasım 2021 Perşembe günü DİSK’in örgütlü olduğu tüm illerde ve bölgelerde kitlesel basın açıklamaları yapılacaklarını tüm emekçileri ve yoksulları yapacakları kitlesel basın açıklamasına katılmaya davet etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA