19 Mayıs Üniversitesi’nde kişiye özel kadro - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

19 Mayıs Üniversitesi’nde kişiye özel kadro

Bu haber 06 Kasım 2021 - 11:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.
19 Mayıs Üniversitesi’nde kişiye özel kadro

19 Mayıs üniversitesinde kişiye özel kadro iddiası
Gençağa Karafazlı
Samsun Eğitim Sen, üniversite temsilciği 19 Mayıs Üniversitesi de Turizm Programı için çıkılan ilanın “Dinler Tarihi alanında yüksek lisans, Yunanca Dil bilgisi sertifikası ve iki yıl ders verme tecrübesi” gibi kriterlerle tamamen kişiye özel olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi.
Üniversiteler bilim üreten kurumlar olduğunu belirten Samsun Eğitim Sen üniversite temsilciği yaptığı açıklamada, Üniversitelerin eğitsel faaliyetleri ile toplumsal ihtiyaçları karşıladığını üniversitelerin toplumun aynası olduğunu ifade ederek şu görüşleri aktarıldı;
“EŞ DOST AKRABA İLİŞKİLERİNE GÖRE KADRO VERİLİYOR”
“Son dönemlerde üniversitelerin kadro ilanlarına ilişkin tartışmaların had safhaya çıktığı görülmektedir. Özellikle rektörlerin kendi yakınlarını, akrabalarını ve bazı siyasilerin yakınlarına kadro verdikleri biline bir gerçektir. Akademik kadro ilanlarındaki usulsüzlüklerin de açıkça gösterdiği gibi, çürüme olağanlaşmıştır. Üzülerek görmekteyiz ki; 19 Mayıs Üniversitesi de bu kervana katılmıştır.
3 Kasım Çarşamba günü yayımlanan resmî Gazetedeki ilanda Samsun Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı ve Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programına alınacak iki öğretim görevlisi için belirlenen kriterler esasen malumun ilanından başka bir şey değildir.”
Turizm Programı için çıkılan ilanın tamamen kişiye göre ilan olduğu vurgulanan açıklamada; “Örneğin Turizm Meslek Yüksekokulu için verilen ilan, “eşitlik ve liyakat” ilkelerine aykırılık göstermektedir.
“TURİZM BÖLÜMÜNDE DİNLER TARİHİ YOKTUR”
Turizm Programı için çıkılan ilanın “Dinler Tarihi alanında yüksek lisans, Yunanca Dil bilgisi sertifikası ve iki yıl ders verme tecrübesi” gibi kriterlerle tamamen kişiye özel olduğu açıktır. Turizm bölümünün müfredatında “Dinler tarihi” dersi olmadığı gibi, seçmeli dersleri arasında Yunanca’da yoktur.
Aynı şekilde diğer ilanda yer alan “Yüksek Öğretim Kurumlarında 2 yıl ders vermiş olma” koşulu Turizm için verilen ilanda “ 2 yıl ders verme ”ye indirgenmiştir. Alınmasına önceden kesin karar verilen şahıs muhtemelen farklı kurum, özel okul veya MEB çalışanıdır.”
“BU HUKUKSUZLUK KARŞISINDA DAVA AÇACAĞIZ”
Bu ilan OMü’de de yandaş kayırmanın, torpilin, eş-dost ilişkilerine göre kadro dağıtıldığının da göstergesi olduğu ifade edilen açıklamada; “Üniversiteyi amacının dışında yönetmeye ve yönlendirmeye kimsenin hakkı yoktur. Üniversitenin akademik amaçlar dışında yönetilmesi sadece görevi kötüye kullanmak değil, aynı zamanda kamu kaynaklarını hukuksuzca kullanmaktır.
Sendikamız bu ilandan önceki öğretim elemanı alımında yapılan usulsüzlüklere dava açtığı gibi bu ilana da dava açacaktır. Devletin kurumlarını ve çalışanlarını itibarsızlaştıran bu ve benzeri uygulamaları gerçekleştirenler bugün olmasa bile yarın tarih ve hukuk önünde hesap vereceklerdir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA