betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

AKP’li Akdeniz Belediyesi vergi borcuna karşılık cami satacak

AKP’li Akdeniz Belediyesi vergi borcuna karşılık cami, okul ve sağlık ocağını maliyeye devredip satacak. HDP’li Meclis üyesi Tanrıverdi, “Böyle bir hülle yaparak borcundan kurtulmak istiyor” dedi. Abidin YAĞMUR MERSİN – AKP’li..

AKP’li Akdeniz Belediyesi vergi borcuna karşılık cami satacak
Son Güncelleme: Whatsapp
AKP’li Akdeniz Belediyesi vergi borcuna karşılık cami, okul ve sağlık ocağını maliyeye devredip satacak. HDP’li Meclis üyesi Tanrıverdi, “Böyle bir hülle yaparak borcundan kurtulmak istiyor” dedi.

MERSİN – AKP’li Akdeniz Belediyesi, birikmiş vergi borcu nedeniyle belediyeye ait ya da hissedarı olduğu bazı taşınmazları maliyeye devredecek. Maliye bu taşınmazları satacak ve belediyenin vergi borcundan düşecek. Taşınmazlar arasında cami, okul ve sağlık ocağı da var.

Kayyım tarafından iki yıl yönetilen Akdeniz Belediyesi’nde son 4,5 yıldır başkanlığı AKP’li Mustafa Gültak yapıyor. Belediye birikmiş vergi borçlarını ödeyebilmek için kendisine ait olan ya da hissesi olan bazı taşınmazları Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredecek. Bakanlık da Milli Emlak eliyle bu arsalar için rayiç bedel belirleyerek satacak. Karar, Belediye Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclis kararına göre, Hazine ve Maliye Bakanlığına devredilecek taşınmazlar arasında 9 cami ve cami arsası, bir sağlık ocağı, bir sağlık ocağı önündeki arsası, 6 okul, okul alanı ve okul bahçesi bulunuyor. Bu taşınmazlar Milli Eğitim Müdürlüğü, Müftülük, İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı birimlerce kullanılıyor.

47 MİLYON TL’LİK BORÇ ÖDENECEK

Meclisten geçen karar eğer Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da onaylanırsa, AKP’li Akdeniz Belediyesi, devlet kurumlarının senelerdir kullandığı tesis ve arazileri bakanlık aracılığıyla satmış olacak ve bunun karşılığında birikmiş vergi borcundan kurtulacak. Belediye yetkilileri, bu satışlar karşılığında belediyenin yaklaşık 47 milyon TL’lik vergi borcunun silineceğini meclis toplantısında dile getirdi.

AKP’li Mustafa Gültak

‘HÜLLE YAPARAK BORÇLARDAN KURTULMAK İSTİYORLAR’

HDP’li Meclis üyesi Ali Tanrıverdi, “Akdeniz Belediyesi devlete ödemesi gereken vergi borçlarını ödememiş, borçlar birikmiş. Şimdi böyle bir hülle yaparak borcundan kurtulmak istiyor” dedi.

Belediye yönetiminin ilk başta 31 arsa ve tesisi Maliye aracılığıyla satmak istediğini, komisyonlarda bu rakamın 18’e indirildiğini söyleyen Tanrıverdi, “Belediye yaklaşık 60 dönümlük bir alanı satmak istiyordu. Muhalefet meclis üyeleri arkadaşlarımızla bu yerleri inceledik. Değeri yüksek olan, belediyenin gelecekte kullanabileceği alanların listeden çıkarılmasını sağladık. Şu an 10 bin 500 metrekarelik bir alan satışa çıkarılıyor” diye konuştu.

‘BÜTÇE NEREYE GİDİYOR DİYORUZ, ‘SİZ PKK’LISINIZ’ DİYORLAR’

Belediyenin üzerinde kamu kurumu olan arsaları Milli Emlak yoluyla satışa çıkararak vergi borcundan kurtulmasının nadir bir örnek olduğunu belirten Tanrıverdi, şunları söyledi:

“AKP’li belediye değil de başka bir belediye, bir muhalefet partisi belediyesi olsa bunu kesinlikle kabul etmezler. Ama burada yapılıyor. Belediye vergi borçlarını ödememiş, karşı taraf da buna göz yummuş. Belediyenin 777 milyon TL bütçesi var. Bunun içinde halka yapılan hiçbir yatırım yok, hiçbir tesis yok. Yapılan tesisler de hep bakanlıkların hibesiyle yapılmış. ‘Bu kadar bakanlık hibesi varsa, bu kadar vergi borcu ödenmemişse, bu bütçe nereye gidiyor?’ diye soruyorsun hemen çıkıp bize Meclis’te ‘Siz PKK’lısınız’ diyor. Biz Meclis’te sesimizi duyuramıyoruz.” (ARTI GERÇEK)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.