Altınordu Belediyesinin yapmak istediği Taş ocağına Mahkeme “dur” dedi. - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Altınordu Belediyesinin yapmak istediği Taş ocağına Mahkeme “dur” dedi.

Bu haber 24 Ekim 2021 - 16:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Altınordu Belediyesinin yapmak istediği Taş ocağına Mahkeme “dur” dedi.

Mahkeme taş ocağına “dur” dedi.
Ordu Ulubey İlçesinde Altınordu Belediyesi tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı açılan dava sonuçlandı. Mahkeme halkı ve Ordu Çevre Derneği’ni haklı bularak taş ocağını uygun bulmadı.

Coşkun özbucak -Ordu

ORDU– Ordu Çevre Derneği ve Eymür halkının Altınordu Belediyesi’nin Ulubey Eymür Mahallesi’nde açmak istediği taş ocağı projesinin iptali için açtığı dava sonuçlandı.

Bilirkişi Heyeti raporu doğrultusunda “Yürütmeyi durdurma” kararından sonra yapılan duruşma sonucu Ordu 1. İdare Mahkemesi kararını vererek taş ocağının uygun olmadığını hükmetti.

“KARAR SEVİNDİRİCİ TAŞ OCAĞI TEHTİDİNDEN KURTULDUK”

Bilirkişi raporundan sonra yapılan duruşmada Ordu Çevre Derneği hazır bulundu. Açıklanan kararı değerlendiren Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle belirtmek gerekir ki, mahkemenin duruşma sonrası kararını erken açıklaması sevindirici. Artık Eymür halkı taş ocağı tehdidinden kurtuldu.”

“PROJE BİLİMSELLİKTEN UZAK”

Mahkeme kararı hakkında Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu açıklamasında şu bilgiler verildi. “Mahkeme kararında yaşanacak ekolojik sorunlardan söz edilmekte. Özellikle su kaynaklarına ve tarım arazilerine dikkat çekilmektedir. Mahkeme kararında:

“Ordu ili Ulubey ilçesi Yukarı Eymür Mahallesi sınırları içinde kurulması planlanan “Andezit Ocağı ve Konkasör Tesisi” için verilen “Çevre Etki Değerlendirme Gerekli Değildir” kararının, önemli çevresel etkilerinin olacağı, projenin uygulanacağı saha ve coğrafya bir bütün olarak değerlendirildiğinde; canlı ve bitki çeşitliliği, tarım, hayvancılık, arıcılık gibi faaliyetleri, hanelerin faydalandığı tatlı su kaynağının projeden olumsuz etkileneceği; öte yandan proje tanıtım dosyasının eksik olduğu ve yeterli teknik, bilimsel gereklilikler doğrultusunda hazırlanmadığı; projenin olası etkileri dikkate alındığında, bilirkişi raporunda vurgulanmış risk ve etkiler sebebiyle ÇED sürecinin işletilmesi gerektiği ve neticede ortaya çıkan duruma göre iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi gerektiği kanaatine varıldığından dava konusu idare işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

Mahkemenin aldığı bu kararı Eymur halkı sevinçle karşıladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA