ÇAYKUR’UN İŞÇİ GÖREVLENDİRMESİNE GIDA İŞ SENDİKASINDAN TEPKİ “SÜRGÜNE HAYIR, KADRO İSTİYORUZ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ÇAYKUR’UN İŞÇİ GÖREVLENDİRMESİNE GIDA İŞ SENDİKASINDAN TEPKİ “SÜRGÜNE HAYIR, KADRO İSTİYORUZ”

Bu haber 15 Haziran 2021 - 8:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÇAYKUR’UN İŞÇİ GÖREVLENDİRMESİNE GIDA İŞ SENDİKASINDAN TEPKİ “SÜRGÜNE HAYIR, KADRO İSTİYORUZ”

Çay işletmeleri genel müdürlüğü (ÇAYKUR) 100. yıl çay paketleme fabrikasında çalışan işçilerin gelecek ay emekli olacağı bu gerekçe ile kadın işçiler hariç kuruma bağlı fabrikalardan paketleme fabrikasına kura ile işçi aktaracağını açıklamasına  DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası  tepki gösterdi

Gençağa KARAFAZLI-Hüseyin ALTUN

ÇAYKUR’un bu uygulamasının, işçilerin yaşadığı ağır çalışma koşullarına, angarya çalışmaya bir de sürgün ekleniyor diye tepki gösteren Gıda İş Sendikası genel başkanı Seyit Aslan yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi.

“ON BİN İŞÇİNİN KADRO TALEBİ KARŞILANMIYOR”

ÇAYKUR 2021 yılı çay alımına sorunlarla başlamıştı. Verilen taban ücretinin düşük olması ve kota üreticileri fazlasıyla mağdur etti. ÇAYKUR sadece üreticileri değil, mevsimlik çalışan işçiler başta olmak üzere kadrolu işçileri de birçok sorunla karşı karşıya bırakıyor.

On bine yakın mevsimlik işçinin kadro talebi karşılanmıyor. Ama ÇAYKUR yüz milyonlarca lira zarar ettiriliyor, hesap soran olmuyor. ÇAYKUR’da kadrolu işçilerin yetersiz olduğu yıllarca bilinmesine rağmen, kadrolu işçi alma konusunda adımlar atılmıyor. ÇAYKUR ihtiyaç duyduğu ve ihtiyaç olan işçi alımlarını yapmadığı için fabrikalarda çalışan işçiler adeta joker olarak her yerde çalıştırılıyorlar.

Her yıl çay sezonu açıldığında ve üretim başladığında, işçilerin yaşadığı ağır çalışma koşullarına, angarya çalışmaya bir de sürgün ekleniyor. Çay paketleme fabrikası ve bazı teknik alanlarda yeterli kadro olmadığı için, şimdi fabrikalarda işçilerin bazı fabrikalara sürgün edileceği endişeleri yaşanıyor.

“BU GÖREVLENDİRME AÇIKÇA SÜRGÜNDÜR”

Görevlendirme adı altında yapılmak istenen sürgünleri kabul etmiyoruz! Kemalpaşa’dan, Hopa’dan, Fındıklı’dan, Pazar’dan, Çayeli’nden, İkizdere’den, Rize merkezden ve daha birçok yerden paketlemeye görevlendirme açıkça sürgündür. İşçilerin günlük mesailerinin dışında, mesai saati kadar zamanı yollarda geçirmesi demektir. Kemalpaşa’da çalışan bir işçinin paketlemeye gidiş gelişi yaklaşık 300 km yol demektir. Sadece uzun yolun kendisi işçinin çalışma ve yaşama koşullarını fazlasıyla etkileyecek, yaşamını zora sokacaktır. İşçinin ailesinden ve sosyal hayatından kopmasına neden olacaktır.

“SÜRGÜNLERE SON VERİLSİN”

ÇAYKUR yöneticileri ve iktidar sorunlara geçici çözümler önermek yerine, kalıcı çözümler bulmak ve uygulamak zorundadır. Bunun için kurulacak bağımsız bir komisyonla ne kadar işçi ihtiyacı olduğu tespit edilerek, zaman kaybetmeden işçilerin kadroya alınması ve gerekli kadro istihdamının karşılanması gerekir. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi, angaryanın ortadan kaldırılması, sürgünlere son verilmesi, son on yıldaki ücret kayıplarının karşılanması gerekiyor.

ÇAYKUR işçilerini talepler etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz. Sendika olarak ÇAYKUR işçilerinin mücadelesi içinde olacağız ve taleplerinin karşılanması için mücadeleyi birlikte örgütleyeceğiz!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA