CERVATOĞLU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ “ATA TOPRAĞIN RİZE’NİN FINDIKLI İLÇESİ BAŞKA CUMHURİYETİN İLÇESİ DEĞİL” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CERVATOĞLU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ “ATA TOPRAĞIN RİZE’NİN FINDIKLI İLÇESİ BAŞKA CUMHURİYETİN İLÇESİ DEĞİL”

Bu haber 04 Şubat 2021 - 19:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CERVATOĞLU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ “ATA TOPRAĞIN RİZE’NİN FINDIKLI İLÇESİ BAŞKA CUMHURİYETİN İLÇESİ DEĞİL”

Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, Fındıklı halkının akıl almaz yöntem ve uygulamalarla cezalandırıldığını belirterek adeta isyan ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi

CERVATOĞLU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ “ATA TOPRAĞIN RİZE’NİN FINDIKLI İLÇESİ BAŞKA CUMHURİYETİN İLÇESİ DEĞİL”

“ÖLÜLERİMİZE MEZAR YERİ BİLE VERMEDİLER”

Gençağa KARAFAZLI –

Rize’nin Fındıklı ilçesi CHP ‘li belediye başkanı Ercüment şahin Cervatoğlu Fındıklı belediyesinde bir grup gazeteciyle bir araya geldi.

Başkan Cervatoğlu, Siyasal ayrım gözetmeden Fındıklı halkına hizmet etmeye çalıştıklarını ancak, siyasal iktidarın belediye çalışmalarını engelleyerek Fındıklı halkını cezalandırdığını, ölülerine bile mezar yeri verilmediğini belirterek gazetecilere çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

31 Mart yerel seçimlerinden bugüne tam 22 ay geçtiğini, bugün çalışmalarını anlatmak istediğini ancak çalışmalarına yönelik iktidar tarafından çıkarılan engelleri gazetecilerle ve kamuoyu ile paylaşmak istediğini kaydeden Başkan Ercüment Şahin Cervatoğlu şunları söyledi;

“HALKIMIZLA BİRLİKTE MECİ ANLAYIŞIYLA ÇALIŞMALAA BAŞLADIK”

Fındıklı halkının bizleri görevlendirdikten hemen sonra başka Fındıklı yok dedik ve halkımızla birlikte MECİ anlayışıyla çalışmalarımıza başladık. Fındıklı halkının yönetime katılmasını önemsedik ve bugüne kadar ne yaptıysak halkımızla birlikte toplumcu belediyecilik anlayışımızla katılımcı bir biçimde yürüttük.

“ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNE AİT ALANLAR HALKA DEĞİL BAŞKALARINA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

Bu çalışmalarımızda en çok zorlandığımız alanlar kamu kurumlarının bizlere sürekli olarak engel çıkarması ve çalıştırılmamaya odaklanmış olmalarıdır. İlçemizde yatırımlar için en önemli sorunlardan biri gerçekleştirilecek alan sorunudur. Bu nedenle özellikle Orman Müdürlüğüne ait alanlara ilişkin taleplerimiz sürekli ret edildi hatta var olan protokoller sistemli bir şekilde tek tek iptal edilme yoluna gidildi. Bu alanlara ilişkin AKP döneminde yaklaşık 6 -7 yıldır hiçbir işlem yapılmazken bizler yatırım hazırlıklarına başladığımızda tüp protokoller iptal edilmeye başlandı. Hatta halkın ve kamunun olan bu alanlar, kamunun ve halkın kullanımında olması gerekirken bazı kişilere peşkeş çekilmeye çalışıldığını bilmekteyiz.

“ÖLÜLERİMİZE BİLE MEZAR YERİ VERMEDİLER”

Bugün tüm toplum tarafından kutsalımız olarak bilinen mezar yerlerimizle ilgili sorun yaşıyoruz. Halkımızın daha güzel bir Fındıklıda yaşaması için yaptığımız tüm çalışmalar engellenirken kutsalımız olan mezar yeri talebimiz hiçbir haklı gerekçe gösterilmeden ret edildi. Ölülerimizi defnedeceğimiz mezar yeri tahsisimiz bile kabul edilmedi böyle bir anlayış olabilir mi? Bu kabul edilebilir mi?

“HALKIN MESİRE ALANI TEK TARAFLI OLARAK TAHSİSİ İPTAL EDİLDİ”

Örneklersek;

1. 17 Temmuz 2011 tarihinde sahil mahallesinde 382 ada 3 parselde yer alan yaklaşık 15 dönüm arazinin mesire yeri olarak Belediyemize devredilmesi ancak 8 Ocak 2020 tarihinde tek taraflı tahsisin iptal edildi. Bu alanın Fındıklı halkının kullanımında kalması için ne gerekiyorsa mücadele edeceğiz. Kişilere peşkeş çekilmesinin önüne geçmek için çaba harcayacağız.

“SOKAK HAYVANLARIMIZA YER TAHSİSİNİ ÇOK GÖRDÜLER”

2. Fındıklıda sokak hayvanlarımıza karşı duyarlı olan halkımızın talepleriyle birlikte sokak hayvanları rehabilitasyon merkezinin oluşturulması amacıyla Belediye sınırlarımız içerisinde yer alan Yeni mahalle bölgesinde yaklaşık 7 dönüm arazinin tahsisi 28 Kasım 2019 tarihinde istenmiş ancak 8 Nisan 2020 tarihinde yıllık 97.500 TL kira bedeli ile tahsisinin yapılacağı bildirilmiştir.

Şu anda oluşturmuş olduğumuz rehabilitasyon merkezinin arazisi yurttaşlarımızdan kiralanmış olup 8 dönüm arazinin yıllık kira bedeli (şehir merkezinde) 12.000 TL dir. Biliyoruz ki başka belediyelere 15 dönüm araziler yıllık 1.900 TL bedelden tahsis edilmiştir.

“ÇOCUKLARIMIZIN DAĞ BİSİKLETİ EĞİTİMİ ALACAKLARI MESİRE ALANINI VERMEDİLER”

3. Kent merkezinde 143 ada 4 ve 221 parselde yer alan ormanlık alanın halkımızın dinlenebileceği mesire alanı ve çocuklarımızın dağ bisikleti konusunda kendilerini geliştirebilecekleri bir alan olsun istedik ve 7 Ekim 2019 tarihinde tahsisini istedik ancak bu da 2 Ocak 2020 tarihinde ret edildi. Bu alanın tekrar tahsisini istedik sonucunu beklemekteyiz.

“AKP BELEDİYESİ KULLANDI CHP BELEDİYESİNE VERİLMEDİ”

4. 2015 yılında bize on yıllığına devredilmiş olan Gürcü düzü mesire alanının 29 Ocak 2021 tarihinde tahsisinin iptali. İptal yazısından iki gün önce ilgili kurum kira bedelini talep etmiş ve biz de yıllık kiramızı yatırmış olmamıza rağmen. Bu alanla ilgili bizler yatırım yaparak işletilmesini sağlamaya çalışırken tek taraflı fes edildi. AKP döneminde tüm eksikliklere rağmen hiçbir işlem yapılmazken bizler bu alanlara ilişkin yatırım programlarımızı oluşturup çalışmalara başlayınca tahsisler iptal edilmeye başlandı.

“FINDIKLI BELEDİYESİ BAİKA BİR ÜLKENİN BELEDİYESİ DEĞİL”

Orman Bölge Müdürlüğü ve ona bağlı Pazar Orman İşletme Müdürlüğüne hatırlatmak isteriz; bizler Türkiye Cumhuriyeti Rize ilene bağlı Fındıklı ilçesi ve Belediyesiyiz, başka bir ülkeye bağlı değiliz. Bu ötekileştirme anlayışı CHP belediyesi olduğumuzdan yapılmaktaysa o daha vahim bir durum. Çünkü biz hizmeti halkımıza yapmaktayız siyasi ayrım yaparak değil veya halka rağmen değil tüm halkımızla birlikte üretmekteyiz ürettiklerimizi. Kaldı ki Devlet siyasi ayrım yaparak hizmet üretmez. Eğer ayrım yapılıyorsa bu kurumda görev alanlar devlet geleneklerimize uygun davranmamaktadırlar

Diğer belediyelere her türlü kolaylıklar gösterilirken bize olan olumsuz bakışınız neden. Fındıklı da yaşayan halk sizlerin gözünde değersiz mi?

“AKP Lİ YÖNETİCİ YASA DIŞI İŞLERİ İÇİN 50 YILLIK İLÇE SINIRLARINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR”

Bir başka ve önemsediğimiz konu ise ilçemizin sınırlarının değiştirilmesi çabalarıdır. İlçemizde yatırım yaptığını söyleyen ancak yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen bir kurumun akrabalık ilişkilerini kullanarak (Çağlayan köyü muhtarı Osman Süleymanağaoğlu olup işletme sahibi de yeğendir.) ilçe sınırlarını değiştirme talebinin valilikte görüşülüyor olmasıdır.

Yöre halkının itirazlarına rağmen ve kanunların sınırların belirlenmesi şartlarına aykırı olarak sınır değişikliği talebinin iyi niyetli olmadığını bir kez daha vurgulamak isterim. Yasal zorunluluklarını yerine getirmeyerek ruhsatsız bir işletme olarak çalışan (KUZOĞLU BALIK ÇİFTLİĞİ) bu kurum Valilik makamını kendi yasa dışı durumuna ortak etmeye çalışmaktadır.

Valiliğimizin bu yasa dışı olaya geçit vereceğini düşünmemekle birlikte bu uygunsuz ve kişisel talebin hayata geçirilmesi ile halkımız mağdur edeceği gibi valiliğimizin yasal olmayan ve yasalara rağmen ben işimi çözerim diyerek hareket eden bu işletmenin suçuna ortak olacağını vurgulamak isterim.

Kaldı ki bu işletme sahibi 31 Mart seçimlerinde AKP’den belediye meclis üyeliğine aday olmuş ve seçilmiş, sonrasında istifa etmiş ve şimdi AKP ilçe yöneticisi olması ayrıca düşündürücü ve manidardır.

“SÖZ VE YETKİ FINDIKLI HALKININ ANLAYIŞIYLA ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Bizler seçimle halkın iradesi ile yönetime geldik. Bu günkü iktidarın geldiği gibi. Tüm çalışmalarımızı halkımızla birlikte sözün yetkinin ve kararın Fındıklı halkında olacağı bir anlayışla kimseyi ötekileştirmeden toplumcu belediyecilik anlayışıyla yürüteceğiz.

“BİZ HALKIMIZIN KÖLESİ OLURUZ BİR AVUÇ ÇIKARCI SERMAYENİN DEĞİL”

Çünkü biz sadece ve sadece HALKIMIZIN KÖLESİ oluruz bir avuç çıkarcının, sermayenin değil. Çünkü biz halkız. Güneş doğudan doğar ve yükselir. Halkımızla birlikte cumhuriyet ve kurucu değerlerimize sahip çıkarak aydınlık yarınlarımız için mücadele edeceğiz. Dedi

“SAYIN CUMHURBAŞKANIM FINDIKLI BAŞKA DEVLETİN İLÇESİ DEĞİL”

Fındıklı İlçesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ilçesi olduğuna vurgu yapan Başkan Cervatoğlu konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi.

“Sayın Cumhurbaşkanım Fındıklı ilçemizde halka ayrımsız adil bir anlayış içerisinde hizmet götürmeye çalışıyoruz. Tüm iyi niyetli çabalarımız ve çalışmalarımıza rağmen başta orman müdürlükleri olmak üzere birçok devlet kurumunun çalışmalarımızı engellemeye çalışmasını doğru bulmadığımızı belirtmek isterim.

Sayın Cumhurbaşkanım, Fındıklı ilçesi sizin Ata yurdunuz Rize’nin bir ilçesidir. Fındıklı bir başka cumhuriyet devletinin ilçesi değil Laik Türkiye Cumhuriyeti devletinin bir ilçesidir. Bizim üzerimizden Fındıklı halkı cezalandırılıyor” şeklinde seslendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA