Deniz Gezmiş’in doğum günü kutlanıyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Deniz Gezmiş’in doğum günü kutlanıyor

Bu haber 28 Şubat 2021 - 21:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Deniz Gezmiş’in doğum günü kutlanıyor

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, 72 yaşında. Deniz Gezmiş için sosyal medyada çok sayıda mesaj paylaşıldı.
28 Şubat 1947’de doğan Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş’in doğum günü kutlanıyor.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’la birlikte 6 Mayıs 1972’de idam edilmeseydi bugün 72 yaşında olacaktı.

KUTLAMALAR YİNE BİR GÜN ÖNCEDEN BAŞLADI
Gezmiş’in doğum gününün uzun süre 27 Şubat olarak bilinmesinin yarattığı alışkanlık sosyal medyada #DenizGezmiş’in 27 Şubat’tan TT listesinde yer almasını sağladı.

Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, 2016’da yaptığı açıklamada “Sevgili arkadaşlarım; Deniz’in doğum günü 28 Şubat’tır. Bazı arkadaşlarım bugün için mesaj yazmışlar. Bilgilendirmek istedim.” demişti. Bora Gezmiş, Deniz Gezmiş’in nüfus kağıdını da paylaşmıştı.

Deniz Gezmiş’in mücadele arkadaşı, Evrensel Yazarı Mustafa Yalçıner de bu karışıklığa dair “Bir; eskiden pek ilgilenilmezdi ve birbirimizin doğum değil aramızdan ayrılış günlerini bilirdik, o nedenle ben de yeni öğrendim ki, 28 Şubat Deniz’in doğum günü. Ömrünün herkesten uzun olacağı tartışmasız. Kimler gelip geçecek, nice oylar aldığıyla öğünenler, ne zalimler ve gaddar sömürücüler, Deniz yaşayacak. Neden mi? Sömürülen yığınlara, halka bağlı olduğundan. Halka tek bir zarar vermediğinden, ama yalnızca onun kurtuluşu için soluk alıp verdiğinden. Bu kadar basit! Çok laf edilip hakkında, çok çarpıtılmaya çalışıldı, ama başarılı olamadıysa da, bundandır. Deniz halkın evladıdır!
Halka bağlılığının ideolojik dayanağı da son sözündedir: “Yaşasın Marksizm-Leninizmin Yüce İdeolojisi”!
Sen çok yaşa Deniz!” demişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA