Doç. Dr. Coşkun Erüz uyardı: Dere yataklarını daraltmaktan vaz geçin - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Doç. Dr. Coşkun Erüz uyardı: Dere yataklarını daraltmaktan vaz geçin

Bu haber 26 Temmuz 2021 - 7:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Doç. Dr. Coşkun Erüz uyardı: Dere yataklarını daraltmaktan vaz geçin

Başta Rize olmak üzere Artvin ve Trabzon bölgelerinde yaşanan sel ve heyelanlara dikkat çeken Doç. Dr. Coşkun Erüz Salı günü yoğun yağmur yağacağı uyarısında bulundu.

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Coşkun Erüz Salı günü Doğu Karadeniz üzerinde oluşacak olan alçak basınç etkisi ile Rize ve Artvin arasında çok şiddetli sağanak yağış olacağını söyleyerek uyarıda bulundu. Doç. Dr. Erüz, “Maalesef, mevcut hatalı altyapı ve daraltılmış dere yatakları, ormanları kesilip çaylık yapılan,  jeolojik yapıya duyarsın yol açılmış yamaçlar, dere yatağına yapılmış yollar, yapılar yine risk altında.  Heyelan, sel ve taşkın riski yüksek. Meteoroloji,  AFAD ve diğer kurumlarının acil önlem ve uyarıları dikkate alınarak, can ve mal güvenliği için bireysel ve kurumsal önlemler alınmalıdır” dedi.

ACİL ÖNLEM ALINSIN

Kısa aralıklarla bölgede yaşanan sel felaketlerinin ardından yeniden bir felaket yaşamadan önlem alınması gerektiğini belirten Doç. Dr. Erüz, “27 temmuz salı akşam üzeri, Karadeniz ( Doğu Karadeniz) üzerinde oluşacak siklon ( alçak basınç merkezi) etkisi ile, denizel kuzeybatı ve kuzeyli yüksek nem taşıyan hava akımları, orografik etki ile Rize  doğusuna ( Çayeli-Hopa- Artvin arası) çok şiddetli sağanak yağış bırakacak. Malesef ama maalesef, mevcut hatalı altyapı ve daraltılmış dere yatakları, ormanları kesilip çaylık yapılan,  jeolojik yapıya duyarsın yol açılmış yamaçlar, dere yatağına yapılmış yollar, yapılar yine risk altında.  Heyelan, sel ve taşkın riski yüksek. Meteoroloji,  AFAD ve diğer kurumlarının acil önlem ve uyarıları dikkate alınarak, can ve mal güvenliği için bireysel ve kurumsal önlemler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA