Ekolojistlere Saldırılar bitmiyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Ekolojistlere Saldırılar bitmiyor

Bu haber 12 Aralık 2021 - 12:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Ekolojistlere Saldırılar bitmiyor

Aydın/Çine Topçam Köyü’nde evlerine 60 metre uzaklıktaki Eysim Maden Araştırma Şirketi’ne  karşı mücadele veren Ali ve Cennet Coşkun Aydın ‘ın evlerinin kurşunlanmasına yaşam savunucusu ekolojistlerden tepki

“İKİNCİ BİR BÜYÜK NOHUTÇU KATLİAMI OLMASIN”

Gençağa Karafazlı

Aydın/Çine Topçam Köyü’nde evlerine 60 metre uzaklıktaki Eysim Maden Araştırma Şirketi’ne  karşı mücadele veren Coşkun ailesinin evinin kurşunlanmasına yaşam savunucuları “demokratik yollardan yaşamı, doğa hakkını savunmak hiçbir şekilde suç sayılamaz ve yargılanamaz” diyerek tepki gösterdi kamuoyuna yönelik acil bir dayanışma çağrısında bulundu.

Çine Yaşam Platformu Sözcüsü Ahmet Uslu, ateş edenlerin saldırıdan sonra farlarını söndürdükleri araçlarıyla konvoy halinde Çine’ye doğru gittiklerini ve köylülerin de onları takip ettiğini söyledi. Uslu ayrıca, Coşkun ailesinin uzun zamandır maden şirketi tarafından; “Sizleri öldürürüz” diye tehdit edildiğini belirtip, ikinci bir Büyüknohutçu katliamı olmasın diye de uyardı.

“Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu Anısını ve Mücadelesini Yaşatma Gurubu” adı altında bir araya gelen yaşam savunucuları dün akşam saatlerinde, önümüzdeki süreçte neler yapabileceğine dair toplantı halindeyken Aydın/Çine Topçam Köyü’nde evlerine 60 metre uzaklıktaki Eysim Maden Araştırma Şirketi’ne  karşı mücadele veren Coşkun ailesinin evinin kurşunlandığını, Ali ve Cennet Coşkun açılan ateşten sonra canlarını kurtarmak için kaçarken Cennet Coşkun’un yol üzerinde baygınlık geçirdiği haberini aldı. Coşkun ailesinin uzun zamandır maden şirketi tarafından; “sizleri öldürürüz!” tehdidinde bulunulduğunu da öğrenen grup kamuoyuna yönelik acil bir dayanışma çağrısında bulundu!

“Çine Yaşam Platformu Sözcüsü Ahmet Uslu, ateş edenlerin farlarını söndürdükleri araçlarıyla konvoy halinde Çine’ye doğru gittiklerini ve köylülerin de onları takip ettiğini söyledi. Coşkun ailesinin uzun zamandır maden şirketi tarafından; “Sizleri öldürürüz” diye tehdit edildiğini belirtip, ikinci bir Büyüknohutçu katliamı olmasın diye de uyardı.”

BASINA VE KAMUOYUNA

Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu Anısını ve Mücadelesini Yaşatma Gurubu olarak, dün akşam saatlerinde , önümüzdeki süreçte neler yapabileceğimize dair toplantı halindeyken Aydın Çine Topçam Köyü’nde evlerine 60 metre uzaklıktaki Eysim Maden Araştırma Şirketi’ne  karşı mücadele veren Coşkun ailesinin evinin kurşunlandığını öğrendik. Ali ve Cennet Coşkun, açılan ateşten sonra evlerinden kaçmaya çalışırken Cennet Coşkun yol üzerinde baygınlık geçirdi. Çine Yaşam Platformu Sözcüsü Ahmet Uslu, ateş edenlerin farlarını söndürdükleri araçlarıyla konvoy halinde Çine’ye doğru gittiklerini ve köylülerin de onları takip ettiğini söyledi. Coşkun ailesinin uzun zamandır maden şirketi tarafından; “Sizleri öldürürüz” diye tehdit edildiğini belirtip, ikinci bir Büyüknohutçu katliamı olmasın diye de uyardı. Bu saldırı, doğa hakkı savunusu yapanların can güvenliği açısından, bu tür davaların peşini bırakmamak gerektiğinin önemini de göstermiş oldu.

“Oysa demokratik yollardan yaşamı, doğa hakkını savunmak hiçbir şekilde suç sayılamaz ve yargılanamaz!”

Sınırlı doğa kaynaklarını sınırsızmış gibi sömüren kapitalistler, gerek Türkiye’de gerek Dünya’da yaşam alanlarını savunan insanlara saldırıp darp etmek, tehdit ile sindirmek ve hatta öldürmeye teşebbüs etmek ve de öldürmek adına sonuna kadar gidebiliyorlar. Birçok ülkede aktivistlerin canına kastedilirken, Britanya gibi “demokrasinin beşiği” ülkelerde de ağır cezalar gündemde. Yokoluş İsyancıları’nın yaptığı her demokratik eylem, hemen suç kapsamına alınıyor. Oysa demokratik yollardan yaşamı, doğa hakkını savunmak hiçbir şekilde suç sayılamaz ve yargılanamaz!

“Ekolojik krizin, tüm yaşamı tehdit ettiği şu dönemde hem flora ve fauna için hem de ekoloji aktivistlerinin, doğa hakkı savunusu yapan herkesin yaşam güvencesi için toplumsal bir muhalefet oluşturma sorumluluğu her bireyin omuzlarında yükseliyor.”

Türkiye’de ise bu yaşadığımız saldırı ilk değil. Daha önce, Metin Lokumcu, üzerine sıkılan gazla öldürüldü, Alakır’da yaşayan arkadaşlarımız Tuğba ve Birhan’ın üzerine ateş açılıp defalarca tehdit edildi. Dört yıl önce de sevgili Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çifti, tetikçi tutularak öldürüldü. Şunu iyi biliyoruz ki kapitalistler ve devletler bu gücü ve sonu ölüme dahi varan saldırganlığı, yaşam ve doğa hakkı savunucularına toplum desteği yetersizse daha çok bulabiliyor kendinde. Ekolojik krizin, tüm yaşamı tehdit ettiği şu dönemde hem flora ve fauna için hem de ekoloji aktivistlerinin, doğa hakkı savunusu yapan herkesin yaşam güvencesi için toplumsal bir muhalefet oluşturma sorumluluğu her bireyin omuzlarında yükseliyor. Bu toplantılarımızda, Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu’ların ölümünün azmettiricilerinin ortaya çıkarılması ve mücadelelerinin yaşatılmasına dair kamuoyunu harekete geçirmek için kimi etkinlikler planladık. Bunları zaman içerisinde sizin de katılımınız için duyurmayı planlıyoruz. Zira doğrudan demokrasiyi çok önemsiyoruz. Onun için etkinlik içeriklerini birlikte oluşturabiliriz. Herkesin yapabileceği ölçüsünde sorumluluk alması çok önemli çünkü bu hepimiz için bir insanlık onuru sorunudur aynı zamanda…

Söz veriyoruz, yaşam alanını savunan hiçbir birey yalnız kalmayacak! Söz veriyoruz, Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu cinayetinin bütün yönleriyle aydınlanması için büyük bir çaba içerisinde olacağız!

Söz veriyoruz, yaşam alanını savunan hiçbir birey yalnız kalmayacak!

Söz veriyoruz, Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu cinayetinin bütün yönleriyle aydınlanması için büyük bir çaba içerisinde olacağız!

Söz veriyoruz, kapitalizmin kendi krizinin kendisini imhaya sürükleyen bu sistem krizinin tüm canlıları ve gezegeni de yok etmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız!

Söz veriyoruz, yaşamı var eden tüm canlıların, doğanın hakkını savunmak için cesaretle sisteme karşı duracağız, tıpkı sevgili Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu gibi…

Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu Anısını ve Mücadelesini Yaşatma Gurubu

Etkinliklere katılım için iletişim bilgileri:

Muzaffer Asma- 05322262977

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA