EKONOMİDE SERMAYEYE BÜYÜME, EMEKÇİYE YOKSULLUK DEVAM EDİYOR - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

EKONOMİDE SERMAYEYE BÜYÜME, EMEKÇİYE YOKSULLUK DEVAM EDİYOR

Bu haber 05 Ekim 2021 - 11:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EKONOMİDE SERMAYEYE BÜYÜME, EMEKÇİYE YOKSULLUK DEVAM EDİYOR

EKONOMİDE SERMAYEYE BÜYÜME, EMEKÇİYE YOKSULLUK DEVAM EDİYOR
Emek Partisi Ordu İl Örgütü zamları ve hayat pahalılığını protesto etti. Altınordu ilçesi Ceren Özdemir Meydanı’nda (Köprübaşı) yapılan basın açıklamasında zamların iptal edilmesi ve ücretlere ek zam yapılması çağrısı yapıldı.

Coşkun Özbucak- Ordu

Basın açıklamasını yapan Emek Partisi Altınordu İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Uzun, “Eylül ayında resmî enflasyon %19.58 olarak açıklandı. Bağımsız kuruluşların araştırmaları ve yaşamımızdan enflasyonun %40’ı aştığını biliyoruz. Yılbaşından bu yana elektrik üretiminde kullanılan doğal gaza 8 kez zam yapıldı. Toplamda yapılan zam %55’in üzerine çıktı. Kira, elektrik, LPG, doğal gaz zamları evlere pahalılık olarak yansıdı.” diyerek zamları protesto etti.

Çalışandan artan oranlı vergi kesintisi, sermayeye vergi affı!
Basın açıklamasında desteğin sermayeye yapıldığına dikkat çeken Uzun, “Temel tüketim maddelerinden alınan dolaylı dolaysız vergiler bir yana artan oranlı vergi kesintisi uygulaması ile çalışanlardan %27- %30 vergi kesiliyor. Ücretler üçüncü aydan başlayarak yıl sonuna doğru eriyor. Sermayeye ise iki yılda bir yapılan vergi afları yetmiyor, çeşitli adlarla teşvik adı altında bütçeden, fonlardan kaynak aktarılıyor. Ekonomi büyürken, emekçiler bu büyümeden pay alamıyor. Daha doğrusu biz yoksullaştığımız için onlar büyüyor.
Ekonominin yüzde 21,7’büyüdüğü bu dönemde 10 milyondan fazla işsiz var. Çalışan işçilerin yarısından fazlası açlık sınırının altındaki asgari ücretle yaşıyor. Emekçiler maaş artışı ile enflasyon ve zam arasındaki farkı borçla kapatmaya çalışıyor. İhtiyaç kredileri ve kredi kartı borçları devasa boyutlara ulaştı. İğneden ipliğe her şeye zam devam ediyor. Okul masrafı yüzde 50 arttı. Sabun parası bile velilerden isteniyor.” dedi.

Fındık üreticileri mağdur
Fındık fiyatlarının geçen yılki fiyatın altına düştüğünü vurgulayan Uzun, “Üretici köylülerin ürünlerine verilen fiyat maliyeti bile karşılamıyor. Tarımda üretici köylüler yerine tarım ve gıda tekelleri destekleniyor. Fındık fiyatı geçen yılın altına düştü. Bu da gösteriyor ki, iktidar işçinin, emekçinin, üretici köylünün, emeklinin değil, sermayenin çıkarına ekonomik politikalarına devam ediyor. Fındık fiyatı şu an 23 TL. Artık fındık üreticilerinin yüzü gülmeli. Bu nedenle üretici köylü örgütlenmeli, emeğine, ürününe sahip çıkmalıdır.” diyerek üreticileri örgütlenmeye çağırdı.

Taleplerimizi haykıralım
Acil talepleri olduğunu belirten Yasin şunları söyledi: “Zamlar, enflasyon ve vergi kesintileriyle eriyen ücretlerin insanca yaşayacak düzeye çıkartılması için ‘Ek Zamla’ iyileştirilmesi; Ocak’ta aldığımız ücreti Aralık’ta da almak için vergi diliminin en düşük oranda sabitlenmesi; kira ve faturalar başta olmak üzere temel tüketim mallarına yapılan zamların geri alınması, durdurulması; tüm emekçilere eğitim öğretim yardımı adı altında öğrenci başına temel giderler için ek ödeme yapılması; fındık fiyatının belirlenmesinde üretici köylülerin taraf olabilmesi için sesimizi yükseltme zamanı.
Emek Partisi olarak zamlara, yoksullaşmaya, anti demokratik uygulamalara karşı mücadelemiz devam edecek.
Demokratik halk iktidarı için emek ve demokrasi güçlerini birlikte mücadeleye çağırıyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA