EMEP: “Biz de İkizdereliyiz” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

EMEP: “Biz de İkizdereliyiz”

Bu haber 09 Mayıs 2021 - 15:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.
EMEP: “Biz de İkizdereliyiz”

EMEP: “Biz de İkizdereliyiz”

Rize İkizdere’de taş ocağı yapılmasına direnen halkın sesine kulak verilmesi gerektiğini belirten Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “İkizdere’deki yıkım ve saldırı lokal bir olay değil. Her taraf talan ve yağmada. Şimdi İkizdereliyiz.” dedi.

COŞKUN ÖZBUCAK-

ORDU            

            Maden ve enerji, yol, deniz dolgusu gibi çalışmalar nedeniyle ülkenin ter tarafından taş ocaklarının arttığını vurgulayan Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Nerede bir maden, enerji çalışması varsa, deniz dolgusu yapılıyorsa orada mutlaka taş ocağı açılıyor. Maden ve enerji çalışmalarıyla yaşam alanlarının talanı ve yağmasına karşı verilen mücadele ile taş ocaklarına karşı verilen mücadele bir bütün ele alınmalı. Bu çalışmalarla yaşam alanları, dereler, ormanlar, tarım arazileri, denizler yok ediliyor. Geri dönülmez zararlar veriliyor. Yaban yaşamı olumsuz etkileniyor. Hatta bunların toplamı iklim değişikliğine neden olarak geleceğimiz yok ediliyor. Yıkımların nedeni kapitalizmin kendisidir. Doğayı pazar olarak rant kapısı görülmesinin sonucunu yaşıyoruz.” dedi.

Halkın sesine kulak verilmeli

            İkizdere halkının çığlığının duyulması gerekir diyen Poyraz, “Halk istemiyor. Bu kadar net. Halk burada çay üretiyor, organik tarım yapıyor, bal üretiyor. Taş ocağı ile bunlar yok ediyorlar. Yetmiyor, dereler-ormanlar yok ediliyor. Vadi zarar görüyor. Kadını erkeği, genci yaşlısı iş makinaların önünde, ağaçlara çıkarak direniyor. Taş ocağı istemiyoruz diye çığlık atıyor. Bu çığlık duyulmalı. Gözaltına alarak, para cezalarıyla halkın direncin kırılamayacak. Ordu Emek Partililer olarak biz de İkizdereliyiz, diyoruz. İkizderelilerin mücadelesini destekliyoruz.” dedi.

Talan her yerde

            Ülkenin her tarafının maden ve enerji şirketleri tarafından talan edildiğini vurgulayan Poyraz, “ Talan ve yağma kapitalizmin işleyişi olarak devam ediyor. Taş ocağının başka yere açılsın demek yanlış. Gereksinim olmayan, yalnızca rant için yapılan çalışmalar kabul edilemez. Bu çalışmalarda doğanın ve halkın çıkarı yok. Aynı sıkıntılar Ordu’da var. Fatsa’daki siyanürle altın işletmeciliğinin zararları ortada. HES’ler, deniz dolguları artmaya başladı. Bu çalışmalar için her tarafta taş ocakları açılıyor, açılmak isteniyor. Ordu’da da maden, enerji iletmelerine, taş ocaklarına karşı halkın tepkisi var. Emek Partisi olarak yerellerdeki tek tek mücadelelerin birleşmesinin gerekliğini bir kez daha vurguluyoruz. Nerede bir talan ve yağma varsa oralı olmak zorundayız. Bugün Ordu’daki talana ve yağmalara karşı çıkarken İkizdere’ki mücadeleyi de selamlıyoruz. İkizdere halkı yalnız değildir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA