FINDIKLI ‘DA DERELERİNE SAHİP ÇIKANLARA GÖZALTI - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

FINDIKLI ‘DA DERELERİNE SAHİP ÇIKANLARA GÖZALTI

Bu haber 17 Eylül 2021 - 17:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.
FINDIKLI ‘DA DERELERİNE SAHİP ÇIKANLARA GÖZALTI

FINDIKLI DERELERİN KARDEŞLİĞİ PLATFORM ÜYELERİNE GÖZALTI

Gençağa Karafazlı –özel haber

Fındıklı arılı deresinde HES projesi çalışmaları kapsamında görevlendirildiği iddia edilen 2 mühendisle tartışmanın ardından köyden kovan Derelerin Kardeşliği platformu (DEKAP) üyesi 4 kişi gözaltına alındı.

Rize’nin Fındıklı ilçesi halkı 2007 yılından bu yana HES projelerine karşı sürdürdüğü direniş devam ediyor.

2007 yılından beri Fındıklı ilçesi Arılı ve Çağlayan dereleri üzerinde kurulmak istenen HES projelerine karşı kadın erkek nöbet tutarak direnen yöre halkı bugüne kadar Fındıklı ilçesinde HES projelerinin yapılmasına izin vermedi.

Geçen yıllarda Fındıklı vadilerine gelen yabancı plakalı araçların çalışmalarına izin vermeyen dereleri koruma platformu DEKAP sürdürdüğü örgütlü mücadelesi sonrası yöre halkı ile sağladığı örgütlü gücü sayesinde bugüne kadar planlanan HES projelerine karşı amansız mücadele sürdürdü.

Bugün akşam saatlerinde 06 CLL61 plakalı bir özel araçla 2 harita mühendisinin gelmesiyle başlayan tartışma sonrası derelerin kardeşliği platform üyesi 4 kişi Jandarma tarafından gözaltına alındı.

“MUHENDİSLER ŞİKAYETÇİ OLDU”

Köylülerinden Şenol Terzioğlu yaşananları şu şekilde aktardı;

“Bugün akşam saatlerine doğru özel araçla gelen harita mühendis olduklarını söyleyen 2 kişi vadide ölçüm yapma çalışması sürdürdüğü haberi üzerine DEKAP üyesi 4 kişi olay yerine gitti. Çalışma yapan kişiler geçen yıl yine gelmiş köylüler bu kişileri vadiden kovmuştu.

Yine aynı kişiler ismini açıklamadıkları HES şirketi adına harita çalışması yaptıklarını mühendis olduklarını ifade etmeleri üzerine DEKAP üyeleri Avni Ertaş, Behçet Ertaş   araç, Hüseyin Acar ve Hasan Kabaoğlu tarafından çalışmaya son vermeleri şeklinde uyarıldı.

Daha sonra bu uyarılara aldırmayan mühendisler ile platform üyeleri arasında tartışma çıktı. Olay yerine Jandarmanın gelmesi üzerine yaşana tartışma daha da büyünce Jandarma mühendislerin kendilerinin darp edildiği şeklinde şikâyette bulunmaları üzerine platform üyelerin gözaltına aldı.

Yaşananların ardından Jandarma’da gözaltına aldığı Platform üyelerini polise teslim etti. Gözaltına alınanlar hala fındıklı emniyetinde gözaltında ve ifadeleri alınıyor.” Dedi

“BİZİ YILDIRMAK İSTİYORLAR”

Yıllardır HES projelerine karşı direndiklerini kaydeden Şenol Terzioğlu “Her yıl Fındıklı derelerinde kimliği bilenmeyen kişiler tarafından bu ve benzeri müdahaleler oluyor. Fındıklı Dereleri özgür aksın diye bizler kadın erkek çocuk yaşlı derelerimizi korumak için başlattığımız ve yıllardır devam eden nöbetimizi sürdürüyoruz. Fındıklı Derelerine HES projesi çalışmaları için gelen hiçbir kimseye fırsat vermemeye kararlıyız. Bu gözaltların amacı açık bir şekilde bizleri yani direnenleri yıldırma politikasıdır ancak biz asla mücadeleden fındıklı vadilerindeki nöbetimizden geri adım atmayacağız”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA