Gölköy halkı Erdoğan’ın açıkladığı Fındık fiyatına tepki - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Gölköy halkı Erdoğan’ın açıkladığı Fındık fiyatına tepki

Bu haber 12 Ağustos 2023 - 12:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Gölköy halkı Erdoğan’ın açıkladığı Fındık fiyatına tepki

COŞKUN ÖZBUCAK -ORDU

Ordu Gölköy ilçesinde CHP, EMEP ve Halkevi’nin çağrısıylaysa yapılan basın açıklamasında fındık fiyatının maliyet giderlerini karşılamadığını fiyatın en az 120 TL olması gerektiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,16 ilde 500 bin çiftçinin temel geçim kaynağı olan Fındık fiyatını Giresun kalite için kilogram başına 84 lira, revant için 82 lira 50 kuruş olarak açıklamıştı. Erdoğan’ın açıkladığı fındık fiyatına Ordu, Gölköy ilçe halkı tepki gösterdi. Üreticiler, açıklanan fiyatı kabul etmediklerini, Fındık Fiyatının maliyet giderlerini karşılamadığını fiyatın en az 120 TL olması gerektiği açıkladı.

Gölköy ilçesinde Köprübaşı’nda Golköy Dayanışma Platformu adına yapılan basın açıklamasını CHP Gölköy İlçe Başkanı Mustafa Karaahmetoğlu okudu. Basın açıklamasına Emek Partisi İl Başkanı Hikmet Poyraz, Emek Partisi Gölköy İlçe Başkanı Mehmet Uğur Yalçın ve Halkevleri Gölköy Şube Başkanı Ahmet Akdoğan, TÜM KÖY SEN Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, platform üyeleri ve fındık üreticiler katıldı.

İŞBİRLİKÇİLERİ ZENGİNLEŞTİ FINDIK ÜRETİCİSİ YOKSULLAŞTIRILDI”

CHP Gölköy ilçe başkanı Mustafa Karaahmetoğlu açıklamasında, şunları söyledi:

“2000 yılında çıkarılan kooperatiflere devlet desteğini ortadan kaldıran 4572 sayılı birlikler yasası çıkarıldıktan sonra AKP’nin 2002 yılında iktidara gelmesiyle FİSKOBİRLİK batırılarak yalnızlaştırılmış ve serbest piyasanın insafına bırakılmıştır. FERRERO başta olmak üzere yerli ve yabancı fındık tekelleri, ihracatçılar ve onların işbirlikçileri zenginleşmiş, fındık üreticileri yoksullaştırılmıştır. 440 bin çiftçi yaklaşık 740 bin hektar arazide fındık üretimi yapıyor. Sayı az gelebilir ancak fındık yetiştirildiği bölgede doğrudan ya da dolaylı olarak 8 milyon nüfusu ilgilendiriyor. Çiftçisi, mevsimlik tarım işçisi, harmancısı, fabrikada çalışanı derken bölgemizin en önemli ekmek kapısı fındık üretimi oluyor. Biz fındık üreticileri yıllardır eziliyoruz. Ürettiğimiz fındığı hiçbir zaman beklediğimiz fiyat ile satamadık. Her yıl açıklanan fındık taban fiyatı biz üreticiyi memnun etmemektedir. İlaç, gübre, mazot, işçi maliyeti vb. fındık maliyetlerindeki, artış fındık gelirlerini çok alt rakamlara çekmektedir. Bunlarla birlikte biz üreticiler geçim sıkıntısı çekmekte ve farklı çözüm yollarına başvurmak zorunda kalmaktayız.

AÇIKLANAN FİYATI KABUL ETMİYORUZ”

Açıklanan fındık taban fiyatını kabul etmiyoruz. Hakkımız olan fındık taban fiyatının en az 120 TL olmasını, sesimizin duyulmasını istiyor ve bunu kamuoyuyla paylaşmayı uygun buluyoruz. Buradan sesimizi yükseltiyoruz. Köy köy seslerimizi yükseltelim ki, hakkımızı isteyelim. Biliyoruz ki, biz istemeden vermeyecekler. Bizler, fındık üreticileri olarak bütün üreticilere de seslenmek istiyoruz. Birbirimize sahip çıkarak, dayanışma içinde olarak açıklanan fiyatı kabul etmediğimizi bulunduğumuz her yerde haykıralım. Haykıralım ki, tepkiler birleşsin. Ürünümüzü değerinde satalım. Birlikte olalım, birlikte mücadele edelim.”

FINDIK FİYATININ BELİRLENMESİNDE ÜRETİCİLER TARAF OLMALI”

Üreticiler birlikte mücadeleye çağıran Karaahmetoğlu talepleri hakkında şunları söyledi:

“Üreticiler olarak ne istiyoruz, taleplerimiz ne olmalı? 2000 yılında kooperatifleri yok eden 4572 sayılı birlikler yasası değiştirilmeli. Fındık fiyatının belirlenmesinde üreticiler taraf olmalı. Fındık fiyatı maliyet hesaplanarak belirlenmeli. Tarım desteği artırılmalı, destek tarım şirketlerine değil, üretici köylüye verilmeli. Devlet kooperatifleşmeyi teşvik etmeli. Fiskobirlik yeniden yapılandırılmalı, üreticinin söz ve karar sahibi olacağı bir şekilde demokratikleştirilmelidir. Fındık alımını kamu adına yapan TMO depolarını artırmalı ve özel sektörün fiyat dayatması önüne geçilmeli. Alan bazlı destek artırılmalı. Mevsimlik tarım işçilerine, başta barınma ve temel ihtiyaçlar ile ilgili olarak yerel yönetimler tarafından çalışmalar yapılmalı. Üretici köylülerin örgütlenmeleri önündeki engeller kaldırılmalı.”

“BİZLERİ KÖLELEŞTİRDİLER”

TÜM KÖY SEN Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra ise şunları söyledi:

“Arkadaşımızın yaptığı açıklamada temel sorunları vurguladı ne yazık ki bizler fındık ayı yaklaştığında üreticiler olarak bu aylarda ancak sorunun ne kadar ciddi olduğunu farkında varıyoruz, oysa bizim yıllardan beri 2000 yılından beri seçimlerin yaklaştığı Şu günlerde dile getirmek bu işin bir çare olmadığını   biliyoruz.Oysa uluslararası Dünya gıda ve  tarım tekelleri bu coğrafyada fındık üretim havzalarında her türlü sosyolojik araştırmayı bilimsel araştırmayı yaparak bizleri köleleştirdiler ve yol İmtihanı olduğumuz üründe bile bizleri maraba durumuna düşürdüler. Bu sene de yaşanacak olan bu maalesef TMO’yu bir kare ve üreticiye destek adı altında bize sunmaları tamamen bir aldatmacadır.

 “CUMHURBAŞKANI SANKİ ÜRETCİNİN ONAYINI ALMIŞ GİBİ AÇIKLAMA YAPIYOR”

 Biliyoruz ki TMO her yıl toplam fındığın dönemsel olarak onda birisini 8 de birini alıyor. Oysa Sayın cumhurbaşkanından daha birkaç gün önce sanki 130 lira fiyat veriyoruz gibi bir ses tonuyla vurgulamasıyla sanki üreticinin de rızası alınmış diye tahakküm Tarım Bakanı sunmuşken onun şundan altını çizmek isterim ki bizim fındığımız şu an verilen 82 lira bile olmayacak değerli arkadaşlar.  Bugün fındık üreticisi her gün yoksullaşan ve ürünü her gün masrafı bile karşılayamayan bir düzeydedir.”

Fındık üreticisi bir yurttaş ise, “Fındık üretiminde önemli payı bulanan Ordu Gölköy’ün tarihinde ilk defa bir basın açıklamasına tanık olduğunu açıklayarak açıklanan fiyata tepki gösterdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA