İHD ADANA ŞUBESİ 17.OLAĞAN KONGRESİNİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRDİ KONUŞMACILAR İHD GENEL BAŞKANI TÜRKDOĞAN’I SELAMLADI - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İHD ADANA ŞUBESİ 17.OLAĞAN KONGRESİNİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRDİ KONUŞMACILAR İHD GENEL BAŞKANI TÜRKDOĞAN’I SELAMLADI

Bu haber 20 Mart 2021 - 18:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İHD ADANA ŞUBESİ 17.OLAĞAN KONGRESİNİ YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRDİ KONUŞMACILAR İHD GENEL BAŞKANI TÜRKDOĞAN’I SELAMLADI

İHD ADANA ŞUBESİ 17.OLAĞAN KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ. BAŞKANLIĞA AVUKAT YAKUP ATAŞ SEÇİLDİ. 

Gençağa KARAFAZLI- 

İnsan Hakları Derneği Adana Şubesinin 17.Olağan Genel Kurulu Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde Gerçekleştirildi.

İHD Genel başkanı Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınıp insan hakları örgütleri, uluslararası insan hakları örgütleri yansıra STK’larının tepkileri karşısında serbest bırakılmasının ardından bugün İHD Adana şubesinin 17.olağan kongresi görkemli ve çok katılımla gerçekleşti.

İHD’nin 17.Olağan Genel Kurulunu yönetmek üzere divan Başkanlığına Avukat Ümit Büyükdağ, divan üyeliklerine ise Baran Öner, Eylem Berfu Ulutaş seçildi.

Kongre divanı, İHD 17.Olağan Genel Kuruluna CHP Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Orhan Sümer, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, ile İHD Genel Merkezinin gönderdiği yazılı mesajları okudu.

Yoğun ilginin gösterildiği İHD 17.olağan kongresine, DP Adana Milletvekili Kemal Peköz, HDP İl İlçe KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası, Adana KHK Platformu üyeleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Dersimliler Derneği, CHP, EMEP, SYKP, ESP, HDK, Adana Halkevi, Mersin İHD Yöneticileri, Bulam-Der, Çukurova Tutuklu ve Hükümlüleri Dayanışma Derneği, Toplumsal Özgürlük Partisi, Yeşiller Partisi, Sol Parti, Wernico Korsakoflular Derneği, ÇHD yansıra khk platformu sözcüsü ve İhd Akdeniz bölge temsilcisi olarak Yasemin Dora Şeker , Mersin şube başkanı ile Mersin myk üyesi İlhan Kılıç İHD üyeleri katıldı.

Divan’ın çağrısı üzerine çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendiren İHD Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör;

“İnsan Hakları Derneği, 35 yıllık geçmişi ile temel hak ve özgürlükler mücadelesinde ödediği ağır bedellere rağmen, yeniçağın ve sorunların yarattığı hak ihlallerine karşı dinamik ve hak temelli, çözüm odaklı yaklaşımları ve direngen mücadelesi ile haklı bir sevgi ve ulusal uluslararası hak mücadelesinde etkin varlığı ve gücü ile saygın bir kurum haline gelmiştir.

“İHD HER YERDE MAĞDURUN VE MAZLUMUN YANINDA OLMUŞTUR”

Yaşamın her alanında savunduğu temel ilkelerinden asla taviz vermeden hak ihlallerine karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin, her zaman ve her yerde mağdur ve mazlumun yanında taraf olmuştur. İnsan hakları Derneği, tüm baskıcı ve otoriter siyasal süreçlerde hak temelli karşı duruşunu en etkin sert direngenliği ile ortaklaştığı emek ve demokrasi güçleri ile birlikte aktif olarak sahada yer almış, hak ihlallerini tespit ve raporlaması ve yaptığı kamuoyu farkındalık eylemleri ile tarihe tanıklık etmiştir.

“İHD DESPOTİK İKTİDAR TARAFINDAN HEDEF GÖSTERİLMİŞTİR”

İHD, zulme karşı mağdurun yanında yer alma taraftarlığı ile gösterdiği direnç ve tanıklığı ile her zaman despotik iktidarlar tarafından hedef gösterilmiş ve insan hakları savunucuları tutuklanmış, işkenceye maruz kalmış öldürülmüşlerdir. Siyasal iktidarların bu baskı ve şiddet anlayış ve pratiği bugünde insan hakları savunucularına yönelik olarak en yoğun haliyle devam etmektedir.

“DEMOKRASI VE ÖZGÜRLİKLER BASKICI İKTİDAR TARAFINDAN ORTADAN KALDIRILMIŞTIR”

Toplumsal yaşamın harcı olan ADALET, beraber yaşama ve siyasal, kültürel zenginliğin temel harcı olan DEMOKRASİ, Toplumsal sosyo-ekonomik gelişimin zemini ve harcı olan ÖZGÜRLÜK bu süreçte baskıcı ve otoriter siyasal iktidarlar tarafından tamamen ortadan kaldırılmıştır.

“İNSAN HAKLARI KAZANACAK”

Yaşanan bu süreçte şubemiz yöneticisi arkadaşlarımızla, komisyonlarımızın üyeleri ve değerli üyelerimizin katkıları, Emek ve demokrasi güçlerinin destekleri ile hak ihlallerine karşı gerek raporlama ve kamuoyu oluşturma gerekse toplumsal muhalefetin bir parçası olarak saha da mücadele etme gayret ve çabası içerisinde olduk. Yaptığımız çalışma ve etkinliklerimizde destek olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz. İNSAN HAKLARI KAZANACAK!

Öngör’ün konuşmasının ardından İHD Adana Şubesi Kongre Hazırlık Komisyonu adına metin Çelik raporu sundu. Ardından HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz salona hitaben bir konuşma yaptı.

Daha sonra, İHD Genel Merkez Yöneticisi Avukat Yasemin Dora Şeker konuşmasında İstanbul Sözleşmesine, KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya yaptığı konuşmada insan hakları mücadelesine dikkat çekti. Dikkat çekti.

Adana KHK Platformları adına Münir Korkmaz konuşma gerçekleştirdi. Korkmaz sahneye salondaki KHK’lıları çağırdıktan sonra İHD Adana Şubesinin KHK Platformlarının kurulmasına katkıları nedeniyle İHD Adana Şube Başkanı Avukat İlhan Öngör’e plaket sunumu gerçekleştirildi.

Kürsüye gelen konuşmacıların İHD Genel başkanı Öztürk Türkdoğanı selamlayarak konuşmalarına başlaması ise dikkat çekti.

Konuşmaların ardından gerçeklesen İHD Adana 17. Olağan kongresinde yapılan oylama sonucun da, Avukat Yakup Ataş İHD Adana Şubesinin Yeni Başkanı olurken yönetim kurulu şu isimlerden oluştu.

Belgin Işık, Fatma Yılmaz, Osman Filiztek, Pınar Bozan, Serhat Ökmen, Yakup Ataş, Zelal Demiray.

İŞTE GENEL KURUL ASIL VE YEDEK LİSTESİ.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA