İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ İZMİR’DE - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ İZMİR’DE

Bu haber 27 Aralık 2021 - 15:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ İZMİR’DE

 

 

İkizdere direnişçileri  AKP yandaşı Cengiz inşaatın katliamından kurtardığı fidanları İzmir’de  yaşam savunucuları ile buluşturdu.

Gençağa Karafazlı

İkizdereli direnişçiler , İyidere de lojistik liman inşaattı dolgusu için Eskencidere vadisinde taş ocağı yapmak isteyen ve doğa katliamı yapan Cengiz İnşaatın doğa talanından kurtardıkları fidanları İzmir Büyükşehir Belediyesinin, kadın direnişini ve katledilen kadınların anısını yaşatmak için oluşturduğu Turuncu Bahçe’ye dikti.

Rize’de İyidere Lojistik Limanı inşaatında kullanılmak üzere eskenci dere Vadisi’nde taş ocağı açmak isteyen AKP yandaşı Cengiz inşaatın taş ocağına karşı İkizdere halkının direnişi devam ediyor.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz inşaattın yapmak istediği taş ocağına karşı   yaklaşık 4 aydan beri  direnen İkizdereli yurttaşlar , kurtardıkları fidanları İzmir Büyükşehir Belediyesinin kadın direnişini ve katledilen kadınların anısını yaşatmak için oluşturduğu Turuncu Bahçe’ye dikti.  Etkinliğe, İkizdere’den gelenlerin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, İBB Başkanı Tunç Soyer ve yaşam alanı savunucuları yan sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

      

İzmir’de düzenlenen etkinliğe katılan mücadelenin sembol isimlerinden Ayşe Albayrak, ormanlarından kurtardıkları fidanların İzmir’de yeşermesini çok istediklerini belirtti.

Mücadele süresince çok sıkıntılar çok baskılar gördüklerini ifade eden Albayrak  “yaşam alanlarımızı yok ettiler. Fabrikamızı çay bahçelerimizi derelerimizi ormanlarımızı elimizden zorla aldılar. Şimdi sira barındığımız evlerimize geldi ancak biz mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

“İKİZDERE DİRENİŞİ BİR KADIN DİRENİŞİDİR”

yeni kurulan İkizdere Çevre Derneği Yöneticisi ve direnişin önemli isimlerinden  Asuman Fazlıoğlu da, Türkiye genelinde kadına yönelik şiddet olduğunu vurgulayarak, “İkizdere direnişidir.” diyerek ; “Kadınlar yaşam alanını savunmak için toprakla bütünleşti. Sabahın 4’ünde yollara düştüler, ağaçlara çıktılar. Ağaçlarımızı İzmir halkına emanet ediyoruz. İçimiz rahat” diye belirtti.

“BU AĞAÇ KATLİAMINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

İzmir  büyük şehir  ( İBB ) Başkanı Tunç Soyer ise, düzenlenen etkinliğe şunları söyledi: “Fidanlarınıza gözümüz gibi bakacağız. Bu ağaç katliamına sessiz kalmayacağız. Birbirimize destek vermeye devam edeceğiz. Bu topraklar bizden sonra gelecek nesillerin. Talan edilmesine izin vermeyeceğiz. Onlar umudun düşmanı biz umudun katledilmesine izin vermeyeceğiz. Sizleri gördükçe insanın yüreği yerine sığmıyor. Hepinizi tebrik ediyorum.”  dedi.

Düzenlenen etkinlik ardından  tulum eşliğinde yapılan horonlarla son buldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA