İŞKENCEDERE DE DİRENENLER CİMERE BAŞ VURDU:ÇALIŞMALAR DURDURULSUN HALKIN ÖZGÜRLÜKLERİNİ ENGELLEYENLER HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILSIN - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İŞKENCEDERE DE DİRENENLER CİMERE BAŞ VURDU:ÇALIŞMALAR DURDURULSUN HALKIN ÖZGÜRLÜKLERİNİ ENGELLEYENLER HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILSIN

Bu haber 05 Mayıs 2021 - 10:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İŞKENCEDERE DE DİRENENLER CİMERE BAŞ VURDU:ÇALIŞMALAR DURDURULSUN HALKIN ÖZGÜRLÜKLERİNİ ENGELLEYENLER HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILSIN

Günlerdir işkencedere vadisinde toprağını suyunu savunan yurttaşlar  kendilerine yönelik hak ihlallerini ve şirketin taş ocağı çalışmalarının durdurulması için CİMERE baş vurma kararı aldı.

GENÇAĞA KARAFAZLI

projelerinin derhal durdurulması hak ve özgürlüklerin kullanımını engelleyen kolluk güçleri hakkında soruşturma başlatılmasının talep edildiği dilekçede şunlar kaydedldi. 

Bir salgının ortasındayız. Canlarımızı kaybediyoruz. Dünyaya, doğamıza verdiğimiz ağır tahribatın sonuçlarını yaşıyoruz… Kentlerin yaşanabilir havası, suyu kalmadı. Kırlar, dağlar, ormanlar ve dereler bu gidişata karşı, hala dünyamızı var edebilmek için ayak diriyorlar.

Bizler ise, aksine büyük bir düşmanlıkla doğaya saldırıyoruz. Her gün, her saat ve her dakika ağaçları kesiyor, ormanları parçalıyoruz. Yetmiyor; dereleri hafriyatla doldurup, suyumuzu yok ediyoruz…

İkizdere Eskincidere Gürdere insanları, bugün hem doğanın haklarını hem de kendi yaşamlarını korumaya çalışıyor. Zira; evlerine 250 metre uzaklıkta, ormanlık alanda taş ocağı açılıyor. Ağaçlar köklerinden kepçeyle hunharca kopartılıp, taşla toprakla dereye atılıyor. Neden? İyidere’de planlanan lojistik liman için taş ocağına ihtiyaç var! Bakanlık, limanı ‘stratejik yatırım’ olarak nitelendirmiş… Oysa, bir ülkenin ‘stratejik’ olabilecek yegane amacı; suyunun, ormanının, dağının ezcümle doğasının korunması, yarınlara kalmasıdır.

Eskincidere insanları, hepimiz adına bunun mücadelesini veriyor. Anayasa devlete “ormanları, tabiat varlıklarını koruma” görevi vermiş. Devlet bunun aksine davrandığı için; Eskincidere insanları, yükümlülüklerini devlete hatırlatıyor.

Anayasa, Eskincidere insanlarına “sağlıklı ve düzenli bir çevrede yaşama hakkı”, “düşüncelerini açıklama ve yayma özgürlüğü” vermiş. Onlar da bu haklarını barışçıl şekilde kullanmak istiyor. Devlet, buna karşı; Eskincidere insanlarına jandarma gücüyle zor kullanıyor, copluyor ve biber gazı sıkıyor. Bu da yetmiyor, jandarmaya mukavemet ettikleri iddiasıyla gözaltına alıyor.

Gözümüzün önünde doğaya ve Eskincidere insanlarına zulmediliyor; anayasal hak ve özgürlükler alenen çiğneniyor, hiçe sayılıyor.

Bu durumun sonlandırılması amacıyla: İkizdere’deki ER:3396069 NUMARALI CEVİZLİK BAZALT OCAĞI ve ER:3404341 NUMARALI GÜRDERE BAZALT OCAĞI projelerinin derhal durdurulmasını; hak ve özgürlüklerin kullanımını engelleyen kolluk güçleri hakkında soruşturma başlatılmasını talep ederiz. 

https://www.cimer.gov.tr/

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA