İşkencerede abluka altında: Köylüler şikayetçi oldu - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İşkencerede abluka altında: Köylüler şikayetçi oldu

Bu haber 02 Mayıs 2021 - 10:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İşkencerede abluka altında: Köylüler şikayetçi oldu

Cengiz İnşaatın İkizdere’de yapmak istediği taş ocağı için iş makinalarının çalışmaları devam ederken evlerin musluklarından ve derelerden çamur akıyor. Köylüler ablukaya alınan vadi için jandarmaya suç duyurusunda bulundu. Ayrıca, köylülerden Baş, 1 Mayıs’ta yaşanan saldırının AKP’li vekil Hayati Yazıcı alana geldikten sonra gerçekleştiğini söylüyor

 


Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkendere Vadisinde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağı için çalışmalar devam ediyor. 3 günlük aranın ardından dün sabah saatlerinde çalışmaya başlayan iş makinaları, çalışmalarını sürdürüyor. Dün olduğu gibi bugün de vadiye çıkan bütün yolları kapatan askerler, köylülerin alana ulaşmasını engelledi.

Suç duyurusunda bulundular

Köylüler buna karşı Jandarmaya suç duyurusunda bulundu.  Desteğe gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri Mehmet Bekaroğlu ve Mahmut Tanal ile birlikte köyün girişindeki çadırda bekleyişini sürdürüyor.

 

Ağaçlar katledildi

İş makinalarının çalışmaları devam ederken, bölgede bulunan derelerden çamur akıyor. İş makinaları yol çalışmaları için bugünde onlarca ağacı yerinden söktü.

Musluktan çamur akıyor

Geçtiğimiz günlerde iş makinalarının çalışmasının ardından İkizderelilerin ev musluklarından da çamur akmaya başlamıştı. Yurttaşlar görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşarak sadece bir iki saat çalışan iş makinalarının verdiği tahribata isyan etmişti.

Emri AKP’li Yazıcı mı verdi?

İşkencerede Vadisi’ne 30 Nisan günü AKP’li Rize Milletvekili Hayati Yazıcı ve Osman Aşkın Bak 30 yurttaşa bilgilendirme toplantısı yapmak için bölgeye gelmişti. Vadi direnişçisi Güngör Baş, o gün yaşananları gazeteci Gençağa Karafazlı’ya aktardı.

‘Paranızı veririz’ demiş

Toplantıda kendilerine İşkencedere Vadisi’nin şimdiki halinden daha güzel olacağını söylediklerini belirten Baş, “Ayşe teyzem, yapmayın yıkmayın buraları buralar giderse yaşam yok olur, arılarımız kovanlarımızı kırdılar askerler bizlere kendi evimizde saldırıyorlar’ deyince Hayati Yazıcı, sıkıntı yapmayın burası daha kötü olmayacak, arı kovanlarınızı hallederiz paralarını verır alırız yenisini’ diyerek çözüm üretmeye çalıştı.” dedi.

Baş, projeyi gözden geçirmelerini istemelerine rağmen yanıt vermeden ekibin vadiden ayrıldığını söyledi.

1 Mayıs’ta saldırı

1 Mayıs günü saat 17:00’de askerlerin geldiğini ve tüm direnenlere saldırdıklarını söyleyen Baş, “Çadırlarımızı kırdılar kadınlarımızı darp ettiler gözaltına aldılar acımasızca saldırdılar” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA