MHP’Lİ BAŞKAN KARAGÖZ“CUMHURBAŞKANINA %88,32 OY VERMEMİZİN ÖDÜLÜ BU HES Mİ?” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

MHP’Lİ BAŞKAN KARAGÖZ“CUMHURBAŞKANINA %88,32 OY VERMEMİZİN ÖDÜLÜ BU HES Mİ?”

Bu haber 15 Haziran 2023 - 9:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MHP’Lİ BAŞKAN KARAGÖZ“CUMHURBAŞKANINA %88,32 OY VERMEMİZİN ÖDÜLÜ BU HES Mİ?”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Kuzeyteve “koruma altındaki Rize İkizdere vadisinde Reis holding HES projesi başlattı” haberinin ardından Reis holdingin 22.06.2023 perşembe günü İkizdere’de yapılacağını duyurduğu” halkı bilgilendirme Toplantısı’na Köy muhtarları, İkizdere halkı ve belediye başkanı tepki gösterdi. Kamuoyunda oluşan tepkilerin ardından AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı sosyal medya hesabından “HES ve benzeri hiçbir yatırımın yapılmamasını istiyoruz” ifadelerini kullanarak bilgilendirme toplantısının Çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından iptal edildiğini duyurdu.

İkizdere belediye başkanı hakan Karagöz ise değerli İkizdere hemşerilerim başlığı ile sosyal medya hesabından “İkizdere halkı bu bilgilendirme toplantısına odaklandı bu toplantı burada kesinlikle yapılmayacak, nasıl yıllar önce mücadele ettiysek yine edeceğiz sesimizi sayın Cumhurbaşkanına da duyuracağız, bizim kendisine % 88.32 oy vermemizin ödülü bu HES mi diyor” ifadelerine yer verdi.

Üç gün önce Kuzeyteve ve rizenabız  haberin, Cengiz İnşaat’ın İkizdere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağına karşı dayanışma çağrıları sürerken, bu kez Reis RS Enerji Elektrik Üretim Sanayi tarafından Rize’nin İkizdere ilçesinde ‘İkizdere-Dereköy HES’ Projesinin yapılması için çalışmaları başladı

İkizdere Dernekler Federasyonu 2. Başkanı İsmet Ekşioğlu, enerji ihtiyacı adı altında dünyaca örneği olmayan ve turizm bölgesi ilan edilen vadinin yok edileceğini, gidecek başka vatanlarının olmadığını ifade ederek “nedir bu reislerden çektiğimiz” sözleriyle tepki göstererek Reis holding tarafından gerçekleşecek olan HES projesinin ÇED süreci ile ilgili 22.06.2023 Perşembe günü İkizdere öğretmen evinde yapılacağı açıklanan “ halkı bilgilendirme toplantısı” na karşı  dayanışma çağrısında bulunmuştu.

Ulusal ve yerel medyada büyük yankı bulan haber sonrası Cengiz inşaatın Eskencidere vadisinde yapmak istediği taş ocağına karşı sessiz kalan 8 bin nüfusa sahip İkizdere’nin MHP’li belediye başkanı Hakan Karagöz sosyal medya hesabından “sesimizi sayın Cumhurbaşkanına da duyuracağız, bizim kendisine % 88.32 oy vermemizin ödülü bu HES mi ” ifadelerine yer verdiği açıklamasında şunları söyledi:

“29 HES PROJESİNE KARŞI İKİZDERE HALKI BÜYÜK MÜCADELE VERDİ”

Değerli İkizdereli hemşerilerim…Son günlerde İkizdere’mizde gündemde olan 87 mgw gücündeki Reis enerji (RS) tarafından yapılmak istenen HES (hidro elektrik santralı) ile ilgili 22 Haziran 2023 tarihinde İkizdere öğretmenevinde ÇED (çevre değerlendirme) toplantısı hakkında kamuoyuna doğru bilgi akışını sağlamak noktasında bu yazıyı yazma ihtiyacı hasıl oldu.

Öncelikle Yıllar önce İkizdere vadisinde projelendirilen yaklaşık 29 HES projesi İkizdere halkı tarafından verilen büyük mücadele sonucunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından ‘bura da kantarın topuzu kaçmış’ denip durdurulmuştur ve o gün bu gündür bölge halkı sayın Cumhurbaşkanımıza her daim sahip çıkmıştır, minnettardır.

 

“CUMHURBAŞKANINA %88,32 OYVERMEMİZİN ÖDÜLÜ BU HES Mİ?”

Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde de bunu sayın Cumhurbaşkanımıza Rize İli içinde en yüksek oy oranı olan %88,32 oranında oy vererek Cumhurbaşkanımızın ilçesi olan Güneysu ilçesini de geri bırakarak göstermiştir. İkizdere halkı Cumhurbaşkanını bir başka seviyor. Kaldı ki bu HES projesinin yapılmak istenen alan birinci derece SİT ve korumalı SİT alanı içinde.

Bu haber alır almaz görüşmeler başladık gerekli yerler bürokrasi ve siyasi iradenin ilgili makamları ile gerek sözlü gerekse ilgili (muhtar, STK) kurumlar tarafından dilekçeler verildi. İkizdere halkı 22 Haziran da yapılacak olan ÇED toplantısına odaklandı bu toplantı burada kesinlikle yapılmayacak, nasıl yıllar önce mücadele ettiysek yine edeceğiz sesimizi sayın Cumhurbaşkanına da duyuracağız, bizim kendisine % 88.32 oy vermemizin ödülü bu HES mi diyor. İkizdere’liler, Bizler, ilimiz Siyasi iradesi ve İkizdere Halkı top yekûn asla devlet yatırımlarına karşı değil, her daim Devletinin yanında.

“BU VADİ UNESCO TARAFINDAN DÜNYADA KORUNMASI GEREKEN İLK 100 VADİDEN BİRİDİR”

Yalnız UNESCO tarafından Dünyada korunması gereken ilk 100 vadinin içinde olan, bitki çeşitliliği açısından Türkiye’deki bitki çeşitliliğinin % 8 ini itiva eden, dünyada nadir bölgelerde bulunan endemik türleri bünyesinde barındıran, binlerce yıllık yaşam tarihi olan bu vadinin “Neyi Neye feda ediliyor” hesabı yapılmadan ve devamında belki de eski projelerin hortlayacağı yatırım adına çıkılan bu bilinmez yola karşı duruşunu gösterme iradesine sahiptir ve bunda kararlıdır.

“BİLGİLENDİRME TOPLANTISININ YAPTIRMAMAK İÇİN İRADEDEMİZİ GÖSTERECEĞİZ”

Görüştüğümüz İlimizin siyasi irade yetkilileri de bizzat bizler de bu projenin karşısındayız şirket mahkeme kararları üzerinden hareket ediyor hafta sonu bakanlarımız ilimize gelecek bu konuyu kendilerine de açacağız 22 haziranda yapılacak CED toplantısı da büyük ihtimalle yapılmayacak dendi. Ancak biz İkizdere halkı olarak yine de hazır bekleyeceğiz ve bu toplantının yapılmaması, toplantı yapıldı tutanaklarının imzalanmaması noktasında irademizi göstereceğiz. Aklın yolu bir, Devletimiz güçlü ihtiyaç olan enerji kaynaklarımızı birçok alandan karşılayabiliyor bu vadi gibi bölgelere artık hoyratça girilmemesi bilinci devletimizde var ve siyasi irademize güveniyoruz İkizdere’mizin yanında duracaklarına İkizdere halkı olarak inancımız tam.

“YÜZBİNLERCE YILDIR BU VADİ YEŞİL. BIRAKALIM YEŞİL KALSIN ÜÇ KURUŞ İÇİN BU KÖTÜLÜĞÜ BU VADİYE YAPMAYALIM”

Yüzbinlerce yıl önce Dünyanın bu bölgesi (Kafkaslar) buzullar altındayken İkizdere vadisi mikro kılımaydı yani bu yeşillik bize dünden bugüne kalmadı yüzbinlerce yıldır bu vadi yeşil. Bırakalım yeşil kalsın üç kuruş için bu kötülüğü bu vadiye yapmayalım. İkizdere halkı müşteri olsun bu mücadelede yalnız değiller, değiliz. Kamuoyuna duyurulur.”

“DEREKÖY HES PROJESİ YÖREDE ÇOK BÜYÜK SOSYAL PROBLEMLER ÇIKMASINA SEBEP OLACAK”

İkizdere belediye başkanı ve İkizdere halkının HES projesine yönelik tepkilerin ardından dünde, Dere köy muhtarı Rahmi Ekşi, Yağcılar köyü muhtarı Mesut Aydın, Tulup pınar köyü muhtarı Recep Keleş ortak imzasıyla Rize valiliği, İkizdere kaymakamlığı ve Rize orman işletme müdürlüğüne bir dilekçe vererek, HES projesine karşı olduklarını projenin hayata geçmesi durumunda büyük sosyal problemlerin yaşanacağına dikkat çektiler. Köy muhtarları verdikleri dilekçede: İkizdere ilçemizde yapılması planlanan IKIZDERE-DEREKÖY HES Projesi köylerimizde mevcut olan yasamı olumsuz etkileyecektir. Bizler bu projeyi kesinlikte istemiyoruz. Tarım arazilerimiz zaten azdır bu arazilerimizde dahi malzeme döküm alanı olarak göstermektedirler. Zaten gurbetten köylerimize dönüşler başlamıştır. Artık köylerimizde turizm faaliyetlerine başlamak için çalışmalar yapmaktayız. Ayrıca bizler Orman Köylüleriyiz ormanlarımızı bu zamana kadar koruyarak getirdik. Bu ormanların yok olmasını istemiyoruz. Ormanlara ve tarım arazilerimize zarar verecek olan bu projenin durdurulmasını istiyoruz. İkizdere ilçemiz SİT alanıdır ve Turizm Bölgesidir. İkizdere- Dereköy HES projesi yörede çok büyük sosyal problemler çıkmasına sebep olacak ve orman halk ilişkilerini de olumsuz etkileyecektir. Aşağıda İmzası olan biz muhtarlar bu projenin yapılmasını istemiyoruz ve gereğinin yapılmasını arz ediyoruz.”

“HALKIN TEPKİSİ SONRASI AKP’Lİ VEKİL BİLGİLENDİRME TOPLANTISNIN YAPILMAYACAĞINI AÇIKLADI”

İkizdere belediye başkanı HES projesinin yapılacağı bölgedeki köylerin muhtarları ve İkizdere halkının tepkisi sonrası AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı, belirtilen tarihte Reis holdingin yapacağı “halkı bilgilendirme Toplantısı’nın Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından iptal edildiğini duyurdu. Avcı sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu:

“HES VE BENZERİ BİR YATIRIMIN YAPILMAMASINI İSTİYORUZ”

İkizdere Dereköy mevkinde yapılmak istenen HES’le ilgili daha önce tarih ve yer bildirilen ED halkın katilimi toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edilmiştir. Rize’ nin turizm hedefleri ile ilgili yaptığımız tüm master planlarda çok özel bir yere sahip olan İkizdere ilçe merkezimizin üst kotlarında kalan bölgenin tamamında hiçbir şekilde HES ve benzeri bir yatırımın yapılmamasını istiyoruz. Bu görüşümüzü ilgili bakanlıklara da bildirmiş durumdayız. Türkiye’nin en önemli Turizm destinasyonlarından biri olmaya aday olan bu bölgede doğa Turizmini öne çıkarmak önümüzdeki süreçte yegane hedefimiz olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. İfadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA