betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

ORDU’DA BELEDİYENİN MELET IRMAĞI AĞZINA YAPMAK İSTEDİĞİ MELET BALIKÇI BARINAĞI İÇİN İKİNCİ DEFA VERİLEN “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARI ORDU İDARE MAHKEMESİ TARAFINDAN 2.KEZ İPTAL EDİLDİ.

COŞKUN ÖZBUCAK Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı ağzına yapılmak istenen Melet Balıkçı Barınağı’nı için Ordu Çevre Derneği tarafından açılan ikinci dava da sonuçlandı. Ordu İdare Mahkemesi telafisi mümkün olmayan..

Son Güncelleme: Whatsapp

COŞKUN ÖZBUCAK

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı ağzına yapılmak istenen Melet Balıkçı Barınağı’nı için Ordu Çevre Derneği tarafından açılan ikinci dava da sonuçlandı. Ordu İdare Mahkemesi telafisi mümkün olmayan zararlar olacağı için projenin ÇED’ini iptal etti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Melet Irmağı azına yapılmak istenen balıkçı barınağı için Ordu Çevre Derneği dava açmıştı. Ordu İdare Mahkemesi’nin ÇED iptal kararı Danıştay tarafından da onaylanmıştı. Ancak Ordu Büyükşehir Belediyesi ÇED üzerinde küçük değişiklikler yaparak yeniden ÇED Gerekli Değildir kararı alarak çalışmaya başladı. Ordu Çevre Derneği yeniden açtığı dava da sonuçlandı ve Ordu İdare Mahkemesi ikinci kez ÇED iptal kararı verdi.

OBB MAHKEME KARARLARINI HİÇE SAYDI, ZARAR VERDİ

Mahkeme kararı hakkında Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulunun açıklamasında şunlara değinildi. “Ordu Büyükşehir Belediye yönetimi mahkeme kararlarına rağmen çalışmalarını sürdürerek telafisi mümkün olmayan zararlara neden oldular. Mahkeme “yürütmeyi durdurma” kararı verdiği halde çalışmaya devam etti. Bu nedenle de suç duyurusunda bulunduk. Şu an mahkeme ikinci kez ÇED Gerekli Değildir kararını iptal etti. Ancak barınak neredeyse bitti. Barınak dışında yapılan mendirek de hem ırmağa hem de Cumhuriyet ve Turnasuyu Mahalleleri kıyılarının zarar görmesine neden olacaktır. Belediye yönetimi bunun sorumlusudur. Dernek olarak balıkçı barınağına karşı olmadığımızı hep söyledik. Barınağın yeri yanlış. Balıkçıların barınağının olmaması düşünülebilir mi ki, karşı çıkalım. OBB yönetimi algı yanılgısı yaparak bizim yerine karşı çıktığımız projeyi balıkçı barınağına karşı çıkıyormuşuz gibi balıkçıları da yanıltmaya çalıştılar anacak balıkçılar bizim haklı olduğumuzu anladılar.” denildi.

BİLİRKİŞİLER DE MAHKEME DE İDDİALARIMIZI DOĞRULADI

Açıklamanın devamında mahkeme kararı hakkında da bilgi verildi. “İddialarımız önce Bilirkişi Heyetinin hazırladığı raporda belgeleriyle ve bilimsel olarak ortaya konuldu. Ordu İdare Mahkemesi de hem bizlerin hem de Bilirkişi Heyetinin raporu doğrultusunda kararını verdi. Mahkemenin karında da, denizin, ırmağın, kıyıların olumsuz etkilenmeleri yanında, trafik sorunu, taş ocağının yerinin belli olmaması, flora ve fauna tespitlerinin yeterli olmadığı, alandaki canlıların etkilenmelerinin dikkate alınmadığı, çevrede balıkçı barınağı için gerekli incelemenin yapılmadığı, projelerin bütüncül değil parça olarak ele alındığı gerekçelerle ÇED Gerekli Değildir kararını bozmuştur. Bu nedenle OBB’nin hukuksuz, bilimsel çalışmadan uzak projeleri zarar vermeye devam ediyor. Ordu Çevre Derneği olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da ekolojik dengeyi gözeterek çalışmalarımıza devam edeceğiz.” denildi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.