betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Saadet Partili Kaçar: “Biz şükretmesini biliriz”

Türkiye’ de TUİK enflasyon oranının %70 ler seviyesinde ancak bunun gerçek enflasyon oranı ile aynı olmadığını ifade eden Saadet Partisi Rize İl Başkanı Muhammet Kaçar, açıklanan çay fiyatı hakkında açıklamalarda..

Saadet Partili Kaçar: “Biz şükretmesini biliriz”
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye’ de TUİK enflasyon oranının %70 ler seviyesinde ancak bunun gerçek enflasyon oranı ile aynı olmadığını ifade eden Saadet Partisi Rize İl Başkanı Muhammet Kaçar, açıklanan çay fiyatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Milletimiz markete, manava, kasaba gittiğimizde artışın asgari %200 olduğunu gördüklerini belirten Kaçar:

“Öte yandan çay ürününün elde edilmesinde en önemli girdi maliyetlerinden olan gübre fiyatı da geçen yıla oranla &300 e yakın bir oranda artış olmuştur. Bir diğer girdi maliyeti olarak gördüğümüz petrol fiyatları da %300 ü artan bir atış söz konusudur. Bütün bu hususlar dikkate alındığında reel olan açıklanan çay fiyatının olması gerekenin oldukça altında olduğunu ifade etmek istiyoruz.

“BİZ ŞÜKRETMESİNİ BİLİRİZ”

Bunu ifade ederken bazı hemşerilerimiz neden şükretmiyoruz şeklinde serzenişlerde bulunuyorlar biz elbette şükürden aciz değiliz fazlasıyla şükrediyoruz ancak geçmişe baktığımızda çay üretimiyle elde edilen para ile insanlar çocuklarını evlendirir, evlilik esnasında ihtiyaç duyacağı evin donanımını sağlar mobilyasını yaparlardı çay parası ile. Hatta bundan öte bir yıl boyunca almış olduğu ürün ile birlikte evine ikinci kat çıkabiliyordu. Çayı biraz fazla olan bir üretici mahsulünden aldığı ücretle o yıl bir ev alabiliyordu. Ancak bugün çay parası ile sadece yıllık iaşe ihtiyacımızı karşılama noktasına gelmiştir.
Bütün bunları beraber değerlendirdiğimizde çay fiyatının yirmi yıldır reel olarak yapılması gereken artışın altında yapıldığını düşük olduğunu, bugün itibarıyla asgari olarak 10 TL olması gerektiğini çay fiyatının açıklamasından önce bu görüşümüzü ifade etmiştik. Yine aynı görüşte olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

“AKP YILLARDIR İKTİDARDA ANCAK ÇAY KANUNU ÇİKARTMADI”

Çay ile ilgili herhangi bir çay kanunu çıkarılmadığından dolayı Rize’de yaşayan bir kardeşiniz olarak her çay sezonu döneminde Çay Kanunu bir zorunluluktur çıkartılması gerekir bir kurala bağlanması gerekir şeklindeki düşüncelerimizi ifade etmiştir. Yıllarca iktidarda bulunanlar ise ellerinde bu imkân olmasına rağmen, Çay Kanunu çıkartılabilecekken, bu karmaşıklığın ortadan kaldırılabilmesi mümkünken bu yönde herhangi bir adım atılmamakta. Seçimlerde adeta bu hususi seçim malzemesi yapılmakta, sürekli sürüncemede bırakılmaktadır. Bir an önce Çay Kanunu çıkarılarak bu konunun sonuçlandırılmasını istiyoruz. Taban fiyatta belirlenen yaş çay alım fiyatının altında özel sektörün çay alımının engellenebileceğini düşünüyoruz. Bu şekilde milletimizin de uğramış olduğu, uğrayacağı mağduriyetlerin de engellenebileceğini düşünüyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.