Şafak Tatoğlu “FELAKETLERİ ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ ZAMANINDA ALABİLSEK” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Şafak Tatoğlu “FELAKETLERİ ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ ZAMANINDA ALABİLSEK”

Bu haber 25 Ağustos 2023 - 11:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Şafak Tatoğlu “FELAKETLERİ ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ ZAMANINDA ALABİLSEK”

Bir dönem siyasetle uğraşan sporcu kimliğiyle tanınan Hamza şafak Tatoğlu dün gece bölgede etkili olan ve yer yer heyelanlara denen olan yağmur sonrası sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunarak çözüm önerilerini aktardı.

Gençağa Karafazlı

Tatoğlu “Yıllardır ifade ettiğimiz derelerin üzerlerinin açılması uyarılarımız, özellikle Hamam deresinin Atatürk ilkokulu na kadar açılması sevindirici olmakla beraber, zor olsa da denize kadar olan bölüm de açılmalıdır ve aynen Askoroz da Rize belediyesinin yaptığı gibi bir kısmı deniz seviyesine indirilmelidir. Emeği geçenleri tebrik eder muvaffakiyetler dilerim.” dedi.

1.60lı hatta 70li yıllara kadar bölgemizdeki tüm evlerin fosseptik kuyusu vardı. (dere ve ırmak kenarında olsa bile)
2.80lerden itibaren lağımlar en yakın derelere bağlandı.
3. 80lerin ortası ve 90lar, haliyle dereler koku ve sinek kaynağı olunca da derelerin üstleri kapatılmaya başlandı.
4.2000lerden itibaren yıkıcı sel felaketleri olmaya başlandı dereler taşmaya yollar dere olmaya başlandı.
5.derelerin kapatılması yada künklere alınması akan suyun bir yerden başka bir yere taşınmasıdır, aşırı yağmurda ise künkler dolunca taşıma özelliği ortadan kalkıyor ve şişiyor.
“FELAKETLERİ ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİ ZAMANINDA ALABİLSEK”
6.dereler hem taşıyıcı hem de toplayıcı özelliğe sahiptir, üstleri açık olduğu için olası tıkanmalarda gözle çabucak müdahale etmek mümkündür oysa kapalı dereye müdahale için kabaran suyun tamamen bitmesini bekleyip öyle müdahale etme şansı vardır.
7.60lardan 80lerin ortasına kadar derelerin yapısını 25 senede bozduk ancak üstünden 35 sene geçmesine rağmen bir çözüm üretemedik.
8.her sel felaketinden sonra derelerin üstünü açmayı konuşuruz ancak çözüm için hava açıp tehlike geçinceye kadar kafamızı kuma gömeriz.
9.belediye ve özel idareler derelerin üstünü açıp gerekli önlemleri almadığında Afat gibi kurumların kocaman binalara dönüşmesi kaçınılmazdır.
10.keşke devasa acil önlem ve destek binalarımız olacağına felaketleri önleyici tedbirleri zamanında alabilsek.

11.önlem için harcayacağımız rakam, afet sonrası harcayacağımızdan çok çok çok daha azdır, buda ayrı bir açmazımız, diyen Tatoğlu,Rahmi Metin Muhammed Avcı Osman Aşkın Bak’ı etiketlediği yazısını şu sözlerle tamamladı.

SON SÖZ: ÖNLEMLERİ ALMAYIP DEVASA AFAT BİNALARINA MAHKUM OLMAK KADERİMİZ DEĞİL HATA VE GÜNAHLARIMIZIN NETİCESİDİR.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA