SAMSUN EĞİTİM SEN “COŞKUYLA KUTLANACAK BİR BAYRAM KALMADI” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SAMSUN EĞİTİM SEN “COŞKUYLA KUTLANACAK BİR BAYRAM  KALMADI”

Bu haber 28 Ekim 2021 - 21:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.
SAMSUN EĞİTİM SEN “COŞKUYLA KUTLANACAK BİR BAYRAM  KALMADI”

Eğitim emekçileri sendikası (Eğitim Sen)  Samsun şubesi Cumhuriyetin 98.yılı münasebetiyle bir basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet fikrinin özünü oluşturan “halkın egemenliğine dayalı” yönetim anlayışı bugün “iktidar olanların egemenliğine” dayalı bir yönetim anlayışına dönüşmüştür diyen Samsun Eğitim Sen şube başkanı Arzu Topaloğlu açıklamasında şunları ifade etti;

“COŞKUYLA KUTLANACAK BİR BAYRAM  KALMADI”

“Türkiye’nin aydınlanması sürecinde en büyük tarihsel adım olan Cumhuriyet’in 98. yılındayız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, Anadolu’ya bağımsızlığını kazandıran kurtuluş savaşçılarını sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Cumhuriyet; Türkiye’yi işgal eden sömürgecilerle işbirlikçiliği yapacak kadar düşkünleşmiş saltanat rejimine ve işgale karşı mücadelenin eseridir. Üstünden yüz yıla yakın zaman geçmiş olan bu büyük devrimci atılımdan geriye, ne yazık ki coşkuyla kutlanabilecek bir bayram kalmamıştır.

Cumhuriyet’in kuruluş sürecinde Anadolu’da yaşayan bütün halkların Mustafa Kemal ve arkadaşları öncülüğünde emperyalizme karşı yürüttükleri ortak mücadele üzerinden yaratılan bütün ortak değerler, uzun süredir iktidarın dayatmacı, baskıcı, kutuplaştırıcı ve ayrımcı uygulamalarıyla yok sayılmaktadır.

Cumhuriyet fikrinin özünü oluşturan “halkın egemenliğine dayalı” yönetim anlayışı bugün “iktidar olanların egemenliğine” dayalı bir yönetim anlayışına dönüşmüştür. Türkiye’nin ihtiyacı, ülkeyi fiilen OHAL koşullarında yönetmeyi hedefleyen, kendileri gibi düşünmeyenleri ‘terörist’ olarak suçlayan baskıcı-otoriter yönetim anlayışı değil, gerçek anlamda laik ve demokratik bir sistemin oluşturulmasıdır.

“ÇOCUK KADIN VE GENÇLERE SALDIRILAR ARTTI”

Siyasal iktidarın eğitimi ve toplumsal yaşamı kendi siyasal hedeflerine göre biçimlendirmek istemesi, özellikle eğitimde bilim ve laiklik düşmanı politikalar üzerinden eğitim sistemini dini kurallara göre biçimlendirme yaklaşımı sürmektedir. TÜRGEV, TÜGVA ve benzeri vakıf adları altında kurulan, toplumun dini duygularını sömüren çıkar odakları eğitim süreçlerinin ve politikalarının belirleyicisi konumuna gelmiştir. Türkiye’de uzun süredir başta çocuk hakları olmak üzere, en temel insan hakları tehdit altındayken, çocuk, genç ve kadın haklarına yönelik saldırılar hiç olmadığı kadar artmıştır.

“ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASI TALEPLERİ ENGELLENİYOR”

Ekonomik kriz ve Kovid-19 salgınını fırsat bilen siyasi iktidar, ekonomik, sosyal ve demokratik haklarımıza göz dikmiş, KHK ihraçları gibi haksız ve hukuksuz uygulamalarıyla arkadaşlarımızın keyfi bir şekilde işlerine son vermiş, Cumhuriyetin temel dinamiği olan adalet duygusunu yok saymıştır. OHAL uygulamaları ile emek, demokrasi, barış, laiklik, eşitlik ve özgürlük talepleri engellenmektedir.

Yıllardır ‘yurtta barış, dünyada barış’ anlayışına adeta meydan okurcasına hareket eden, iç ve dış politikada gerginliğe, şiddete ve düşmanlığa dayanan karanlık zihniyetin ülkemizi getirdiği yer ortadadır. Bugün her zamankinden daha çok Cumhuriyete ve kazanımları olan, hukuka, adalete, demokrasiye, hürriyetlere, özgürlüklere ve huzura muhtacız. İktidarı elinde bulunduranların kullandıkları ayrımcı ve ötekileştirici kaba dil toplumu kamplaştırmakta ve bir arada yaşam zeminlerini zedelemektedir.

Cumhuriyet özgür insanların rejimidir. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı çıkan, güçlünün zayıfı ezmesine göz yummayan cesur insanların iradesidir. Her düşünceye saygı duyan, okuyan, düşünen ve harekete geçen çalışkan insanların hazinesidir. “Cumhuriyet” insanlığın medeniyet tarihinin kısa bir özetidir.

“EŞİT ÖZGÜR LAİK BİR CUMHURİYETİ BİRLİKTE YARATACAĞIZ” 

Türkiye’de yaşayan halkların özlemi ve talebi, kimsenin kimliği, inancı, mezhebi, siyasi düşünceleri ve görüşü nedeniyle baskı ve ayrımcılığa uğramadığı, ayrımsız bir şekilde herkesin eşit haklar temelinde yaşama hakkına saygı gösterildiği bir ülkede, eşit özgür, demokratik bir Cumhuriyet’te, barış içinde bir arada yaşamaktır.

Eğitim Sen olarak, halkın göstermelik olarak değil, gerçek anlamda egemen olduğu, insan hak ve özgürlüklerinin, hukukun üstünlüğünün eksiksiz bir şekilde hayata geçirilmesine, eşit, özgür, laik ve demokratik bir Cumhuriyet’in ancak birlikte mücadeleyle yaratılabileceğine olan inancımızla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz”                                                                                               

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA