Samsun, Giresun KESK: “Halkın Cebinden Alıp Beşli Çeteye Aktarmanın Aracı Olan Mevduat Sistemi Sonlandırılmalıdır” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Samsun, Giresun KESK: “Halkın Cebinden Alıp Beşli Çeteye Aktarmanın Aracı Olan Mevduat Sistemi Sonlandırılmalıdır”

Bu haber 16 Haziran 2022 - 12:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Samsun, Giresun KESK: “Halkın Cebinden Alıp Beşli Çeteye Aktarmanın Aracı Olan Mevduat Sistemi Sonlandırılmalıdır”

Ekonomik krizin mutlu bir azınlık dışında toplumun her kesimini derinden etkilediğini belirten KESK Giresun Şubesi Şube Kadın Sekreteri Bahar Bay ile KESK Samsun Şubesi Dönem Sözcüsü Erdem Avcı TUİK rakamlarının gerçeği yansıtmadığını, belirlenecek olan ücretin “İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret” olması gerektiğini açıklayan yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Ülke tarihinin en karanlık döneminden geçtiklerini ifade eden Bay:

“MUTFAKTA YAŞADIĞIMIZ ENFLASYON ÇOKTAN YÜZDE 150 Yİ AŞTI”

“Bir avuç mutlu azınlık dışında kalan 84 milyon olarak ülkeyi yönetenlerin aldığı yanlış kararların faturasını daha fazla işsizlikle, daha fazla yoksullukla ödemeye devam ediyoruz. İktidarın talimatları ile belirlenip, TÜİK vasıtası ile açıklanan resmi enflasyon bile yüzde 73,5 ile son 24 yılın rekorunu kırmış bulunuyor. Resmi enflasyon ulaştırmada yüzde 107,62’ye, gıda ürünlerinde yüzde 91’e ulaştı. Çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon ise çoktan yüzde 150’yi aştı. Bizim için en önemli kalem olan gıda enflasyonu ise yüzde 200’ü buldu. Buna karşın kamu emekçileri olarak maaşlarımızda yaşanan artış “toplu sözleşme” artışları ve enflasyon farkları ile sadece yüzde 44’te kaldı.” Diyerek açıklamasına başladı.

İktidar sözcülerinin her fırsatta “enflasyon tüm dünyada rekor” kırıyor bahanelerinin arkasına saklandıklarını, oysa mızrağın artık çuvala sığamadığını söyleyen Bahar Bay sözlerine ekledi:

“İKTİDAR ‘MEMUR MAAŞLARI BÜTÇEYE YÜK’ GİBİ PERVASIZCA AÇIKLAMALARA DEVAM EDİYOR”

“Bin bir oyunla düşük gösterilen resmi rakamlara göre bile Türkiye enflasyonu en yüksek ülkeler sıralamasında dünya beşinciliğine yükselmiş bulunuyor. İşin en kötüsü biz “geçinemiyoruz” diye feryat ettikçe onlar zengini daha zengin fakiri daha fakir hale getirmeye dönük politikalara sarılıyorlar. Ekonominin dibe vurduğu bu dönemi bile parası olanlar için fırsata çeviriyorlar.  Sermayeye, patronlara, zenginlere bonkör olanlar, ülkenin kaynaklarını güvenlikçi savaş politikaları ile heba edenler sıra dar gelirlilere, işçilerle, emekçilere gelince türlü türlü bahaneler yaratıyor. Maaşlarımız daha cebimize girmeden buharlaşıyor. Buna rağmen siyasi iktidarın temsilcileri “memur maaşları bütçeye yük” gibi pervasızca açıklamalara imza atmaya devam ediyorlar.” Dedi.

Yıllardır sahnelenen oyunun apaçık ortada olduğunu söyleyen Samsun KESK dönem sözcüsü Erdem Avcı:

“RESMİ ENFLASYONA GÖRE YAPILAN ARTIŞLAR GELİRİMİZİ BUHARLAŞTIRDI”

“Maaş artışlarımızı düşük tutmak için resmi enflasyon da düşük gösterilmiştir.  Bunun için yapılan hileler özellikle enflasyon farkı alacağımız aylar yaklaştıkça daha da artmıştır. Memur Sen ve bağlı sendikaları yıllardır masa başında oluşturulduğunu bildikleri bu sahte rakamların altına imza atmışlar, üstelik kamu emekçilerinin temel hiçbir sorununu çözmeyen mutabakatları “tarihi başarı” diyerek övmekten de geri durmamışlardır. Sonuçta yıllardır sahte resmi enflasyon rakamlarına göre yapılan artışlar hepimizin reel gelirini buharlaştırmış, maaşlarımız geldiğimiz noktada açlık sınırına yaklaşmıştır. Bizler 15-16 Haziran direnişini yapan, o şanlı tarihin mirasçıları, o onurlu sınıfın devamcıları olan işçileriz, emekçileriz, yoksullarız, Bizler halkız insanca yaşamak istiyoruz.” Dedi.

 

İnsanca yaşamaya yetecek bir ücretin en düşük maaşın yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasından geçtiğini ve bunun için gereken koşulları ifade eden Avcı:

  • Eşi çalışmayan, iki çocuklu, en düşük maaşı alan kamu emekçisinin geliri maaşında yapılacak artışın yanı sıra eş ve çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı, yiyecek yardımı, ikramiye, yakacak yardımı gibi kalemlerde artışlarla yoksulluk sınırının (2022 Mayıs itibari ile 19.785 TL) üzerine çıkarılmalıdır.
  • Tüm tüketim maddelerine yapılan zamlar geri alınmalı, bu maddelerde KDV sıfırlanmalıdır. Akaryakıt ürünlerinden telefona kadar lüks olmaktan çıkan her üründe ÖTV kaldırılmalıdır.
  • Halkın, emekçilerin cebinden alıp zenginlere, beşli çeteye, yandaşlara aktarmanın araçları olan Kur Korumalı Mevduat Sistemi, Kamu Özel İş birliği Projeleri, Döviz Garantili İhaleler sonlandırılmalıdır.
  • Ayrıca her yıl haziran ayının sonlarında yapılan Onur Haftası vesilesiyle, onuruyla yaşamaya çalışan, bizde varız, kimliğimizden, cinsel yönelimlerimizden dolayı ayrımcılığa uğramak istemiyoruz diyen, sosyal ve kimliksel haklarını talep eden LGBTİQ+ bireyleri selamlıyor, mücadelemiz mücadelemizdir diyor ve acilen LGBTİQ+ bireylerin insanca yaşamalarını sağlayacak taleplerinin yerine gelmesini talep ediyoruz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA