TTB kararına tepki yağdı: ‘Bu istibdat düzenine hep birlikte son vereceğiz’ - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

TTB kararına tepki yağdı: ‘Bu istibdat düzenine hep birlikte son vereceğiz’

Bu haber 30 Kasım 2023 - 18:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.
TTB kararına tepki yağdı: ‘Bu istibdat düzenine hep birlikte son vereceğiz’

TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınmasının ardından sosyal medyada “TTB Susturulamaz” etiketi başlatılarak karara tepki yağdı.

Artı Gerçek – Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması istemiyle açılan davanın 7’nci duruşması bugün görüldü. Mahkeme, Türk Tabipleri Birliği’nin Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile merkez konseyi üyelerinin görevden alınmasına karar verdi.

Mahkemenin kararının ardından sosyal medyada “TTB Susturulamaz” etiketiyle dayanışma mesajları yayımlandı.

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları yaptığı paylaşımda, verilen kararın hukuk dışı olduğunu belirterek “Güdümlü yargıyla mücadelemizden geri adım atacağımızı sananlar, büyük yanılıyorlar. TTB ve tüm ezilenlerle dayanışma içerisinde olduk, olacağız. Bu istibdat düzenine hep birlikte son vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Hatimoğulları’nın paylaşımı şöyle:

“TTB Merkez Konsey Üyelerinin görevden alınması kararı hukuk dışıdır! Reddediyoruz! AKP-MHP ittifakının emrindeki yargı eleştirel düşünen, demokrasi ve barıştan yana olan herkesi hedef haline getirmiş ve meşruluğunu yitirmiştir. Güdümlü yargıyla mücadelemizden geri adım atacağımızı sananlar, büyük yanılıyorlar. TTB ve tüm ezilenlerle dayanışma içerisinde olduk, olacağız. Bu istibdat düzenine hep birlikte son vereceğiz”

Eğitim Sen Genel Başkanı Genel Başkanı Nejla Kurul, “Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyelerinin görevden alınması kararı, demokraside çöküş, ‘hükümet dışı’ kuruluşların sivil ölüme mahkum edilişi, kayyum zihniyetindeki yayılmadır. Savcılık iddialarındaki TTB imgesi gerçek dışıdır. TTB onurumuzdur, güvenimiz tamdır!” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK): “TTB Merkez Konsey üyelerinin görevden alınması kararı hukuksuzluklara bir yenisini daha eklemiştir. Siyasi iktidarın hedef gösterdiği TTB hakkında verilen bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır. Hukuku, adaleti yok saymaktır. Halkın sağlık hakkını, iyi hekimlik değerlerini savunan TTB Merkez Konsey üyelerinin görevden alınması kabul edilemez! KESK olarak, yaşama ve yaşatma mücadelesini sürdüren TTB’nin yanındayız! Eşitlik, özgürlük, emek ve demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz!”

SES Genel Merkezi: “Sağlık hakkı ve sağlık emekçilerinin hakları için yürüttüğümüz mücadelede her zaman yanımızda olan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyelerinin haksız ve hukuksuz bir şekilde görevlerinden alınmasını kınıyoruz. Bu kararla TTB’ye kayyım atanmıştır. Kayyım zihniyetini kabul etmiyoruz. Bu zihniyete karşı TTB’nin yanında mücadeleye devam edeceğiz. Yaşama ve yaşatma mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı: “İyi hekimliğin, insan hakları ve demokrasi ilkelerinin tavizsiz savunucusu TTB Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması kararı kabul edilemez.”

Diyarbakır Barosu: İktidar ve bazı siyasi parti yetkilileri; TTB’yi hedef göstermiş, yargı da her zaman olduğu gibi üzerine düşen sorumluluğu “kusursuz” bir şekilde yerine getirmiş. Siyaset, yargı eliyle her yeri istediği şekilde dizayn etmeye çalışıyor. TTB yalnız değildir. Bu hukuksuzluğa karşı dayanışma içinde olacağız.”

İnsan Hakları Örgütü (İHD): “Siyasi İktidarın ve ortaklarının uzun süredir hedef gösterdiği TTB Merkez Konseyi üyeleri görevden alındı. Siyaset kurumunun verdiği karar yargı eliyle sonuçlandırıldı. Bizler biliyoruz ki bu karar hukuki değil siyasi bir karardır. TTB Hekim meslek örgütüdür.”

Türkiye İşçi Partisi: “Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Davası’nın 7. duruşmasında TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın ve mevcut merkez konseyinin görevden alınmasına karar verildi. Saray iktidarı yargı eliyle haksız ve hukuksuz müdahalelerine her gün bir yenisini daha eklemeye devam ediyor. Hekimlerimizin eşitlik ve özgürlük mücadelesinin yanında, TTB’ye uzanan ellerin karşısındayız!”

Demokrasi İçin Hukukçular: “Hekimlerin seçtiği yöneticilerin siyasi saiklerlerle görevden alınması hukuksuzdur. Bu karanlıktan, demokratik hak kırıntılarını, kurumları korumak için direnenlere omuz vererek, birlikte mücadele ederek çıkacağız.”

Barış Akademisyenleri: Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması kabul edilemez. TTB’nin sesini yükseltiyoruz: ‘Eşitlik yoksa, özgürlük yoksa, demokrasi yoksa, adalet yoksa, sağlık yoksa; mücadele haktır!’”

(HABER MERKEZİ)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA