AKP Rize il örgütünde belediye başkan adayı kimin olacağı tartışmaları başladı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

AKP Rize il örgütünde belediye başkan adayı kimin olacağı tartışmaları başladı

Bu haber 31 Ağustos 2023 - 13:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.
AKP Rize il örgütünde belediye başkan adayı kimin olacağı tartışmaları başladı

ADAY OLMAYACAĞIM DEYİP LİSTE BAŞINA YERLEŞEN MUHAMMET AVCI’NIN YENİ OYUNU İBRAHİM TÜRÜT’Ü RİZE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI YAPMAK

Kuzeyteve-özel Haber

Aday olmayacağım deyip liste başına yerleşen Muhammet Avcı’nın yeni oyunu İbrahim Türüt’ü Rize belediye başkan adayı yapmak

FETÖ iltisaklı olduğu gerekçesiyle suçlanan FETÖ dan yargılandığı için ABD’ye kaçan Cemal Külünkoğlu’nun da ortağı olduğu Çay TV televizyonunun Rize belediye başkanı Rahmi Metin aleyhinde geçen ay bilinçli olarak başlattığı olumsuz kampanyalar sonrası AKP içerisinde belediye başkanı kimin olacağı tartışmalarını da beraberinde getirdi. AKP’liler ise bu tartışmalardan oldukça rahatsız. Rize’li yurttaşlar AKP yöneticileri Erdoğan’a 2. Bir yenilgi tattırtmanın peşinde şeklinde yorumlar yapıyor.

Her 5 senede bir yapılan belediye seçimleri son olarak 2019 yılında yapılmıştı. Yeni yerel seçim tarihi ise daha önce belli omuştu. Buna göre; Yerel seçimler yani belediye seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak.

31 Mart 2024 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere 7 ay gibi uzunca bir süre kalmasına rağmen muhalefet partilerinden çok iktidar partisi AKP de Rize merkezde belediye başkanı kimin olacağı tartışmaları daha şimdiden en önemli gündem konusu oldu.

“AVCI VE AYAR ERDOĞAN’A YENİ BİR YENİLGİ YAŞATMAK İSTİYOR”

Son olarak 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan milletvekilliği ve cumhur başkanlığı seçimlerinde Rize’de büyük bir yenilgiye imza atan Milletvekili Muhammet Avcı ve AKP il başkanı Hikmet Ayar’ın ekibi yenilginin hesabını vermeden belediye başkanı Rahmi Metin karşıtlığı üzerinden parti içerisinde belediye başkan adayı kim olacağı konusunda kulis çalışmaları başlatarak Cumhur başkanı Erdoğan’a memleketinde yeni bir yenilgi yaşatmanın hesabı peşinde.

Bugün Rize sokaklarında nerede oturuşanız oturun AKP yöneticilerinin belediye Başkan Metin aleyhinde nasıl bir karşı propaganda yürüttüklerini duymak mümkün.

İl başkanlığı görevine atandığı günden beri Hikmet Ayar’ın parti içerisinde ve kamuoyunda yürüttüğü bu çalışmaları tek başına yürüttüğünü düşünmek doğru değil. Bu çalışmaların odağındaki en önemli isim AKP Rize Milletvekili Muhammet avcı.

“BEN ARTIK MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMAYACAĞIM”

Bilindiği gibi Muhammet Avcı 14 Mayıs seçimlerinden tam bir yıl önce basın aracılığıyla Rize kamuoyuna ve partili arkadaşlarına şu açıklamayı yapmıştı. “Ben artık milletvekili adayı olmayacağım”

Avcı, aday olmayacağı yönünde ki bu açıklamasının ardından Rize’nin diğer AKP’ li milletvekilleri Osman Aşkın Bak ve partisinin ağır toplarından Hayati Yazıcı ile bir araya gelmemek için mücadele verdi ve bunu da başardı. Avcı aylarca milletvekilleriyle bir fotoğraf karesinde yer almadı.

“TÜRÜT ADAY GİBİ ÇALIŞMALAR SÜRDÜRDÜ”

AKP’den bağımsız bir milletvekili gibi ortalıkta dolanan Avcı yeniden milletvekili adayı olmayacağı çağrısının hemen ardından AKP il meclis eski başkanı İbrahim Türüt’ü o tarihlerde “benim adayım Türüt’dur” dedirten çalışmalar başlattı. Avcı 1 yıldan fala bir süre İbrahim Turut   ile yediği içtiği ayrı gitmedi. Türüt ise Avcı’nın desteğini aldığına inanarak çalınmalarını aday odaklı sürdürdü. Köy muhtarları başta olmak üzere Çeşitli Demokratik kuruluşlar (STK) ile sıkı çalışmalar yapmaya başladı. Türüt o derece bu işe adapta oldu ki Devletin kurumu olan Rize valiliği il özel idaresinin yürüttüğü çalışmaların tamamını kendisi yürütüyormuş gibi adeta reklam kokan sosyal medya paylaşımları ile kamuoyuna Rize 1. Sıra milletvekili adayı kendisi imiş gibi algı oluşturdu. AKP de ve kamuoyunda Avcı’nın Rize de 1. Sıra adayı Türüt olduğu mesajı bu şekilde verildi. Bu algıyı yaratan tek bir isim vardı o da “ben artık Rize’den millet vekili adayı olmayacağım” diyen Muhammet Avcı.

“TÜRÜT ADAYLARI SARAYIN BELİRLEDİĞİNİ UNUTTU”

İbrahim Türüt Avcı’nın desteği ile yürüttüğü çalışmalarına aralıksız devam ederken 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde milletvekili olabilmek için il meclis başkanlığı görevinden istifa ederek AKP Rize de millet vekili aday adayı olduğunu açıkladı. Türüt adaylık başvurusu için reklam kokan gösterisinin ardından AKP il başkanlığına aday adaylığı başvurusunu yaptı. İbrahim Türüt Milletvekili Avcı’nın desteği ile kendisinin Rize’den aday olacağına kesin gözü ile bakarken Rize’den kimin aday olacağının kararının saraydan verileceğini unutmuştu.

“ERDOĞANA TÜRÜT’ÜN EŞİNİN FETÖ DAN YARGILANDIĞINI FİSİLDADILAR”

AKP’nin Rize milletvekili adaylarının açıklandığı gece Muhammet Avcı’nın yeniden 1. Sıradan aday gösterilmesi ve kendisine sıralamada yer verilmemesi üzerine İbrahim Türüt adeta şoke olmuştu. Kamuoyunda Avcı’nın büyük şehirlerden istediği yerden aday gösterilmeyince rotayı yeniden Rize’ye çevirdi ve bir yıl öncesinden aday ilan ettiği dostu Türüt’ü diskalifiye etmeyi de başarmış oldu.

İddialara göre Türüt’un Avcı’ya çok güvendiği ancak son dakika oyunlarıyla listeye son şeklini verecek olan Erdoğan’a birilerinin Türüt’ün eşinin bank Asya da yıllarca çalıştığını ardından FETÖ dan yargılanıp beraat ettiğini fısıldayarak adaylığının engellendiği kulislerde tartışma konusu olmuştu.

“ADAY ETMEDİLER KOLTUĞUNUDA KAYBETTİ”

Kendisine yanlış yapıldığını adayların açıklandığı tarihte anlayan Türüt milletvekili adaylarının seçim çalışmalarına başladığı günlerde ortalıkta hiç gözükmemeye çalıştı. Avcı ve il başkanı Ayar’ın ekibi Türüt’e rica minnet birkaç toplantıya katılması konusunda ikna edilmiş ancak seçim çalışmaları sürecinde Türüt hep bir köşede yaşananları izlemekle yetindi çünkü, il özel idare koltuğundan da olmuştu.

“AVCI GÜNAH ÇIKARMAK İÇİN TÜRÜTÜ YENİDEN SAHAYA SÜRÜYOR”

Genel seçimlerin ardından yenilgiye uğrayan Avcı ve il başkanı Ayar ekibi bu kez 2024 yılı mart ayında yapılacak olan yerle seçimler için şimdi den kolları sıvamış durumda.

Şimdi gelelim işin başına. Muhammet Avcı 2023 14 Mayıs tarihinde yapılacak olan seçimlere 1 yıldan fazla bir süre kalarak; “milletvekili adayı değilim” açıklaması yaptı Türütü sahaya sürdü ancak yukarıda aktardığımız bilgiler doğrultusunda desteklediği İbrahim Türüt’ e, son dakika gölü atarak onu sahada mağlup ederek evine göndermeyi başarıyor ve kendisi yeniden milletvekili koltuğuna oturuyor.

Avcı genel seçimlerde desteklediği ancak son dakikada elediği Türüt’ün gönlünü almak için il başkanı Ayar ve kadrosuyla birlikte mevcut belediye başkanı Rahmi Metin’e karşı yeniden sahaya sürüyor.

“FETÖ İLTİSAKLI OLMAKLA SUÇLANAN ÇAY TV DE EMEK HIRSIZI YAZICILAR’A GÖREV VERİLİYOR”

Avcı ve ekibi Başkan Metin’e karşı ilk operasyonu FETÖ iltisaklı olarak suçlanan Çay TV de program yapan, başkalarının haberlerini kendi haberi imiş gibi yayınladığı için hapis cezası alan emek hırsızı Orhan yazıcılar üzerinden başlattı.

Çay TV her fırsatta rahmi Metin’in sözde eksiklerini yayınlayarak Metin’in yeniden başkan adayı yapılmaması için kamuoyunda algı oluşturulmaya çalışılıyor.

“CUMHURBAŞKANIMIZ NE DERSE ONU YAPARIM”

Geçen yerel seçimlerde belediye başkanı adaylığını dahi açıklamayan ve Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Rize belediye başkanı adayı olan Rahmi Metin AKP de yaşanan bu şark oyunlarını uzaktan sessizce izlerken gelecek yerel seçimlerde yeniden adaylık baş vurusu yapmayacağını şu sözlerle açıklıyor.

“Ben daha öncede belediye başkanı adaylığımı açıklamadım. Sayın cumhur başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “aday ol” çağrısı üzerine aday oldum. Eğer sayın Cumhur başkanı taktir eder “yeniden aday ol” derse çalışmalarıma devam ederim. Rize’de kimin aday olacağının kararını zaten sayın cumhurbaşkanımız belirleyecek”

Rahmi Metin’in bu sözlerinden den de anlaşılacağı gibi kendisini istemeyen AKP’li bazı yöneticilerin kendisi aleyhinde kamuoyunda oluşturmak istedikleri olumsuz algının hiçbir karşılığı yok.

“AVCI VE AYARIN’IN SENARYYOSU HAYAT BULACAK MI?”

Burada oynanan oyunun senaryosu belli. Dun İbrahim Türüt’e milletvekili adaylığı sözü verip koltuğundan eden Avcı, Ayar ekibi Rahmi Metine karşı başlattığı kampanya da bu kez İbrahim Türüt’ü yeniden sahaya sürerek geçmişte yaptıkları ihanetin bedelini bu şekilde ödemek ve Metin’i de o koltuktan indirmek.

Peki Avcı ve Ayar ekibinin bu senaryosu tutacak mı?

Belediye başkanı seçildiği günden beri AKP’nin değil tüm Rizeli yurttaşların belediye başkanı olduğunu her fırsatta ifade eden ve bu yöndeki çalışmalarıyla muhalefet partilerin ve Rize’li yurttaşların olumlu desteğini alan Rahmi Metin yeniden aday gösterilmez de yerine Türüt aday gösterilirse AKP Rize de yaşadığı büyük bir yenilgi sonrası bu kez belediye başkanlığı seçimini kazınabilir mi?

Belediye başkanı Rahmi Metin yeniden aday gösterilememesi durumunda muhalefet partileri Rize’de 14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde olduğu gibi yeniden bir ittifak yapar seçime tek adayla girerse Avcı, Ayar ekibi Erdoğan’a memleketinde 2. Bir yenilgiyi yaşatmaz mı?

Kuzeyteve haber bu sorunun cevabını Rizeli yurttaşlara sordu. Önümüzde ki günlerde Rizeli yurttaşların yaşananlarla ilgili neler söylediğini kamuoyuna objektif bir şekilde aktaracağız.

Bizi izlemeye devam edin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA