ARZU TOPALOĞLU “EĞİTİMDE TEMEL SORUNLARI ÇÖZMEDEN YÜZ YÜZE EĞİTİM İLERİDE TELAFİSİ ZOR SONUÇLAR DOĞURUR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ARZU TOPALOĞLU “EĞİTİMDE TEMEL SORUNLARI ÇÖZMEDEN YÜZ YÜZE EĞİTİM İLERİDE TELAFİSİ ZOR SONUÇLAR DOĞURUR”

Bu haber 26 Ocak 2021 - 18:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ARZU TOPALOĞLU  “EĞİTİMDE TEMEL SORUNLARI ÇÖZMEDEN YÜZ YÜZE EĞİTİM İLERİDE TELAFİSİ ZOR SONUÇLAR DOĞURUR”

“EĞTİMDE TEMEL SORUNALARI ÇÖZMEDEN YÜZ YÜZE EĞİTİM İLERİDE TELAFİSİ ZOR SONUÇLAR DOĞURUR”
GENÇAĞA KARAFAZLI-

SAMSUN

Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı Arzu TOPALOĞLU milli eğitim bakanlığının yüz yüze eğitimi başlatmayı düşündüğünü ancak eğitimde temele sorunları çözmeden yüz yüze eğitim ileride telafisi imkânsız sonuçlara yol açacağına dikkat çekerek şunları ifade etti.

“TARİHİN TEKERRÜRÜNDEN ÖTEYE GEÇMEYECEKTİR”

Bilindiği gibi geçen hafta Milli Eğitim Bakanı 15 Şubat’ta yüz yüze eğitimi başlatmayı düşündüklerini ifade etmiştir. Yüz yüze eğitime başlanması biz eğitim emekçilerinin de öteden beri talebidir. Fakat aylardır dillendirdiğimiz önlemler alınmadan yüz yüze eğitime başlanması bundan önceki kapanma döneminde olduğu gibi tarihin tekerrüründen öteye geçmeyecektir.

Şöyle ki; ısrarla vurguladığımız, sınıfların seyreltilmesi ve bunun için ek atama yapılması, eğitim kurumlarının temizlik alt yapılarının düzenlenmesi, öğrencilerin servis ve beslenme sorunlarının pandemi koşullarına uygun bir şekilde planlanması yapılmadan eğitim kurumlarını açmaya çalışmak ileride telafisi imkânsız sonuçlara yol açacaktır.

“GÜNLÜK 1 MİLYON KİŞİNİN AŞILANMASINI BEKLIYORUZ”

Covid-19 pandemisinin yayılmasının engellenmesi amacıyla bir aşı takvimi ve programı Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmıştır. Toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için yaklaşık olarak toplumun %80’inin aşılanması gerekliliği Tabipler Birliği tarafından da açıklanmıştır. Ve bunun sağlanması için de 6 ay içerisinde 120 milyon doz aşının uygulanması gerekliliği belirtilmektedir. Fakat Sağlık Bakanı tarafından ilk etapta açıklanan günde yaklaşık 1 milyon kişinin aşılanacağı haberine rağmen bugün itibariyle yaklaşık 10 günde toplam 1 milyon 400 bin kişinin aşılandığı bakanlığın internet sayfasında görülmektedir. Bizler bir an önce Sağlık Bakanının açıkladığı günlük en az 1 milyon kişinin aşılanması hedefine ulaşılmasını bekliyoruz.

“GELEN VE GELECEK OLAN AŞILAR YETERSİZ”

Eğitim hizmetleri alanında çalışanlar aşılama takviminde 2. Grubun 7. Sırasındadır. Milli Eğitim Bakanının 15 Şubat açıklaması göz önüne alındığında eğitimcilerin aşılanmadan okula başlayacakları görülmektedir. Kaldı ki aşının bağışıklık sağlayabilmesi için birinci uygulamadan sonra 28 gün geçmesi gerektiğini bilim insanları ifade etmektedirler. Bu sonuç biz eğitimcileri kaygılandırmaktadır. Çünkü yazılı medyada yer alan haberler ve bilim insanlarının açıklamalarına bakıldığında gelen ve geleceği iddia edilen aşı miktarının da ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalacağı görülmektedir.

“BU HALİYLE 15 ŞUBAT TARİHİNDE OKULLARI AÇMAK TARTIŞMALIDIR”

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve TTB süreci ortak akılla yürüterek, aşı takvimini tekrar gözden geçirmeli okulların açılması ona göre planlanmalıdır. MEB bu kararlar üzerinden hareket etmelidir. Bu haliyle 15 Şubat tarihi okulları açmak için tartışmalıdır.

“EĞİTİM EMEKÇİLERİ BİR AN ÖNCE AŞILANMALIDIR”

Bizler Samsun Eğitim-Sen şubesi olarak eğitim çalışanlarının bir an önce aşılanmasını talep ederken kendi kişisel sağlığımızı düşünen yerden hareketle değil, yaklaşık 18 milyon kişinin oluşturacağı hareketliliğin salgının seyrinde yaratacağı artıştan dolayı kaygı duymaktayız. Bu nedenle ya aşılanma hızı çok artmalı ya da eğitim kurumları gerekli önlemler alınmadan açılmamalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA