Bekaroğlu: Adalet yoksa Devlet yoktur , Devlete hesap sorulur - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Bekaroğlu: Adalet yoksa Devlet yoktur , Devlete hesap sorulur

Bu haber 26 Şubat 2021 - 16:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Bekaroğlu: Adalet yoksa Devlet yoktur , Devlete hesap sorulur

Bekaroğlu: Devlete hesap sorulur

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “İletişim Başkanını eleştirmek devlete hesap sormaktır” sözünü eleştirdi. Bekaroğlu, devletin de eleştirilebileceğini, milletvekillerinin görevinin bu olduğunu söyledi. Bugün intikam duygusuyla cezaevinde tutulan Osman Kavala’nın 20 yıl önce şiir okuduğu için mahkum olan Recep Tayyip Erdoğan’ın özgürlüğe kavuşması için imza verdiğini hatırlatan Bekaroğlu, insan hakları savunucusu olan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da saçma sapan bir iddianame ile mahkum edilmek istendiğini söyledi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, soru önergelerine hiç cevap vermeyen ya da ilgisiz cevaplar veren Fuat Oktay’ı Kenan Evren gibi davrandığı için eleştirdiğini, bu nedenle 10 bin tl tazminata mahkûm edildiğini, dokunulmazlığının kaldırılması için hakkında fezleke düzenlendiğini söyledi. Anayasal görevi olan millet adına denetim görevini yaptığı için ceza aldığını ifade eden Bekaroğlu, Fuat Oktay’ın cevaplamadığı Merkez Bankasının kaybolan rezervleri ile ilgili soruları TBMM Başkanına gönderdi. Milletvekillerinin sorularının Anayasanın ve TBMM İçtüzüğünün öngördüğü yasal süreler içerisinde cevaplanması gerektiğini kaydeden Bekaroğlu, milletvekillerinin sorularını cevaplamayan Cumhurbaşkanı Yardımcısının suç işlediğini söyleyerek, “TBMM Başkanı, kendisini Kenan Evren sanan bu zata hesap sormazsa ben bunlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım.” diye konuştu.

DEVLETTEN HESAP SORULUR

Niye böyle yaptıklarını Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından birisi olan Mehmet Uçum açığa vurduğunu belirten Bekaroğlu, Uçum’un ‘Siz İletişim Başkanına hesap soramazsınız. İletişim Başkanına hesap sormak devlete hesap sormaktır.’ anlayışının sakat bir anlayış olduğunu söyledi. “İletişim Başkanı devlet demek değildir. Ayrıca, devlete de hesap sorulur.” diyen Bekaroğlu, Milletvekillerinin görevinin devlete hesap sormak olduğunu kaydetti. Bunun otokrasinin tarihsel bir yanılgısı olduğunu ifade eden Bekaroğlu, 14. Louis’nin “Devlet benim” dediğini hatırlattı. TDK sözlüğünde otokrasinin “Bir kişi, küçük bir küme ya da tek siyasi partinin siyasi erki elinde bulundurmasıdır” diye tanımlandığını belirten Bekaroğlu, “Türkiye’nin bugün yönetim şekline en uygun tanım “Otokrasi”dir. ‘Biz devletiz, bize kimse hesap soramaz. Bize hesap sormaya kalkan terör örgütüne hizmet etmiş olur.’ Bu anlayış ancak otokrasilerde olur.” diye konuştu.

OSMAN KAVALA ERDOĞAN İÇİN İMZA ATMIŞTI

Osman Kavala’nın intikam uğruna cezaevinde tutulduğunu öne süren Bekaroğlu, “Anayasa Mahkemesi ile AİHM çıksın diye karar veriyor, hayır içeride tutuluyor. Şimdi Sayın Erdoğan Osman Kavala’yı adeta intikam alır gibi hukuksuzca cezaevinde tutuyor ama o Osman Kavala, 20 yıl önce Recep Tayyip Erdoğan’ın cezaevinden çıkması için başlatılan kampanyaya imza vermiştir. Şanar Yurdatapan’ın öncülük ettiği düşünceye özgürlük kampanyalarında, Erdoğan’ın okuduğu için mahkum edildiği şiirin altına “bu suçsa aynı suçu biz de işliyoruz” diyerek imza atan Osman Kavala’yı şimdi adeta intikam alır şekilde içeride tutuyorlar.” diye konuştu.

GERGERLİOĞLU TERTEMİZ BİR HEKİM VE HAK SAVUNUCUSUDUR

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bu ülkenin yetiştirdiği tertemiz bir hekim ve insan hakları savunucusu olduğunu söyleyen Bekaroğlu, “Hayatı insan haklarını savunmakla geçmiştir. İnsan haklarını savunurken hiç kimseyi ayırmamıştır. Bu benim gibi düşünür-düşünmez, kadındır-erkektir, Türktür-Kürttür; hiç böyle bir ayrım yapmaz. Kim hak ihlaline uğrarsa onu destekler. İnsan hakları savunuculuğu da bu demektir.” dedi.

Gergerlioğlu’nun insan hakları savunuculuğunda ısrar ettiği için intikam alırcasına saçma sapan bir yargılama süreciyle cezaevine gönderilmeye çalışıldığını söyleyen Bekaroğlu, “Bunlar kabul edilemez. Ömer Faruk Gergerlioğlular herkese lazım. Bu ülkede hak ihlalleri bitmez. 10 sene önce FETÖ’cülerin astığı astık, kestiği kestikti. Onlar hukuksuzca insanları içeri atıyordu, şimdi onlar içerde. Daha önce 28 Şubatçılar içeri atıyordu, bir dönem onlar içeri girdi. Gergerlioğlu’na sahip çıkmak gerekiyor. HDP’lidir, bilmem ne, terör merör; ilgisi yok. Ömer Faruk Gergerlioğlu, birçok konuda ama en son çıplak aramalar konusunda hak savunusu yaptı. Çıplak aramalar yoktur diye yalan söylüyorlar. Onlarca tanık var, onlarca bunu yaşayan insanların açıklamaları var. Ayrıca yönetmelik çıplak arama yapılmasına izin veriyor. Bu şekilde açılan soruşturmalar da yönetmeliğe uygundur diye işlem görüyor.” diye konuştu.

ADALET YOKSA DEVLET YOKTUR

Adalet ve Kalkınma Partisinin gücünü kaybettikçe otoriter totaliter bir rejimi ülkede bugüne kadar görülmemiş şekilde, aynen Fuat Oktay örneğinde olduğu gibi 12 Eylül gibi 28 Şubat gibi uygulamaya çalıştığını söyleyen Bekaroğlu, “Kim karşı çıkıyorsa, mahkemeleri, yargıyı onun kellesini uçurmak için kullanıyor. Böyle olmaz; yargı adalet dağıtmak içindir. Adalet yoksa devlet yoktur. İşte “devlet bölünmesin, devlete söz söylenmesin…” Devleti bölen sizsiniz, adaleti ve ona olan güveni ortadan kaldırıyorsunuz. Dolayısıyla devleti riske eden sizlersiniz. Bu, sürdürülebilir değildir. Bu millet yıllarca, 100 seneden fazla demokrasi tecrübesi yaşamıştır. Bedel ödemiştir, zor günler yaşamıştır. Çok sıkıntılı bir şekilde eksik de olsa kör de olsa topal da olsa; demokrasiyi, hukuk devletini bir şekilde inşa etmiştir ve asla sizin bunu yıkmanıza yok etmenize izin vermez. Yeniden kuruluşun anayasasını yapacaklarmış. Yeniden kuracakları şey de bu otokrasidir; bir zümrenin iktidarı. Bu millet demokrasiden vazgeçmez, bir zümrenin iktidarını asla kabul etmez ilk seçimde bunları indirecek ve yasal çerçevede hesap soracaktır.” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA