Çay üreticisi yürürse ortalık karışır diye yürüyüşe yasak geldi - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Çay üreticisi yürürse ortalık karışır diye yürüyüşe yasak geldi

Bu haber 11 Mayıs 2022 - 9:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Çay üreticisi yürürse ortalık karışır diye yürüyüşe yasak geldi

Rize’de çay üreticileri ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne yürüme kararı almasının ardından Rize’de, 5 gün boyunca bütün eylem ve etkinliklerin yasaklandığı açıklandı. Valilik yaptığı açıklamada basın açıklaması ve gösterilerde provokasyon olabileceği, güvenlik güçleri ve halka saldırlar düzenlenebileceğine dair bilgiler olduğu belirtildi.

Karadenizli çay üreticileri Çay Meclisleri çalışmasından sonra 12 Mayıs’ta ÇAYKUR’a yürüyüşü yapacaklarını açıklamıştı. Rize Valiliği, 12 Mayıs’tan itibaren 5 gün süreyle kentte basın açıklaması, protesto ve broşür dağıtımı gibi etkinliklerin yasaklandığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, basın açıklaması ve gösterilerde provokasyon yaşanabileceği, güvenlik güçleri ve halka saldırlar düzenlenebileceğine dair bilgiler olduğu belirtildi.

Bu gerekçelerle 5 gün boyunca tüm etkinliklerin yasaklandığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Rize ili mülki sınırları içerisinde 12.05.2022 – Perşembe günü saat: 00.00’dan itibaren 16.05.2022 – Pazartesi günü saat: 24.00’a kadar 5 (beş) gün süre ile; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarının 2911 Sayılı Kanunun 17’nci maddesinde istinaden yasaklanmasını; ilimizde düzenlenecek olan ticari reklamlar hariç olmak üzere, basın açıklaması, el ilan bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster asmak ve açmak, meşale yakma ve taşıma, anket yapılması, açlık grevi, oturma eylemi, stant, imza kampanyası, çadır kurma, protesto eylemi vb. eylem etkinlerin 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlanması; ayrıca her türlü izinli/izinsiz toplantı ve etkinliğin huzur ve güven ortamını bozmaya teşebbüs edecek şahıslar ile işlenmesi muhtemel suçların tespitine yönelik kolluk tarafından izletilmesini, ses ve görüntü kaydının yapılarak kayıt altına alınması, karara uymayanlar ve yapılan ikazlara rağmen kararı ihlal etmeye devam edenler hakkında kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü olarak değerlendirilerek 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu ile diğer ilgili kanun hükümleri kapsamında gerekli işlemlerin yapılacağı kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

RİZE VALİLİĞİ TARAFINDAN ALINAN KARAR YOK HÜKMÜNDE

Çay Üreticileri tarafından yapılan açıklamada ise “Rize Valiliği tarafından alınan yasak kararı yok hükmündedir” denildi. Çay Üreticilerinin sosyal medyadan yaptıkları açıklamanın tamamı şöyle:

“Üreticinin taleplerinin bu kadar kısa sürede yaygınlaşmasına karşı Rize Valiliği tarafından alınan yasak kararı yok hükmündedir. Rize Valiliği üreticilerin talepleri için topladığı imzalardan dahi korkuyor ve aldığı yasakla üreticinin sesini kısmak istiyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA