‘ÇAYKUR ÇAY ÇEŞİDİNİ ARTIRIYOR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

‘ÇAYKUR ÇAY ÇEŞİDİNİ ARTIRIYOR”

Bu haber 02 Eylül 2021 - 12:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.
‘ÇAYKUR ÇAY ÇEŞİDİNİ ARTIRIYOR”

‘ÇAYKUR’un 90 çeşit çayına talep yoğun’

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR), 2021 yılında yeni ürünler, çay çeşitleri ve satış mağazalarını artırmayı hedefliyor.

Gençağa karafazlı

ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Türkiye’de çayın öncüsü olan kurumun her alanda önemli çalışmaları hayata geçirmeye devam ettiğini açıkladı.

‘Tokyo’da Erdoğan’a ikram edilen ‘matcha’ Yeşil çay yapraklarından yeşil çay pudrası ürettik”

Japonların geleneksel çay seremonilerinde içilen, dünyada ‘matcha’ olarak bilinen Karadeniz’in yeşil çay yapraklarından özel teknikle yeşil çay pudrasından, ‘detoks’ adı verilen çay geliştirdiklerini söyleyen genel müdür Alim, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tokyo ziyareti sırasında ikram edilen, dünyada ‘matcha’ olarak bilinen yeşil çay yapraklarından özel teknikle üretilen yeşil çay pudrasını Türkiye’de ürettik.

Çaykur tarafından Rize’de üretilen yeşil çay pudrasından çayın yanı sıra kek, kurabiye ve dondurma da yapılıyor. Çok güçlü antioksidan özelliği olan yeşil çay pudrasından ayrıca ‘detoks’ adı verilen çay geliştirdik. Kaynar su ve yeşil çay pudrasının karıştırılması ile hazırlanan çay, antioksidan özelliği ile zayıflama, sindirimi kolaylaştırma ve bağışıklığı güçlendirmesi ile tercih ediliyor. Yeşil çay pudrasından süt ilave edilerek içilebilen farklı bir çeşidi de hazırlandı. ‘Mactha Latte’ adı verilen çay fincana yarıya kadar 80 derece kaynar su, üzerine yeşil çay pudrası ve sıcak süt eklenerek hazırlanıyor. Kafeteryalarda tercih edilen sütlü çay tüketicilerden ilgi gördü” diye konuştu.

‘ÇAYKUR’un 90 çeşit çayına talep yoğun”

Aroma katkılı yeni ürünler için çalışmalar yürüttüklerini, bu ürünlerin de piyasaya çıkacağını Çaykur’un 90 çeşit çayına tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Alim, “Çay satış mağazalarını açtığımız bölgelere özel ürünler üretiyoruz. Her mağazamıza özel, o bölgeye ait bir sembolü taşıyan ve sadece o mağazada satılmak üzere özel bir çeşidi yapalım istedik. Erzurum’dakine Palandöken Çifte Minare sembolleri içeren paketiyle Palandöken çayı, İstanbul’daki mağazamızda satılan İstanbul’la özdeşleşen ve kentin en özel sembollerinden Ayasofya Camii’nden esinlenerek Ayasofya diye belirledik. Başkentimiz Ankara için yaptığımız çaya ise Başkent Meclis Çayı adını verdik. Bu özel çaylarımıza elek altı olarak bilinen en özel çayımızdan dolum yaparak tüketicilerimizin damak tadına sunduk. Özel çaylarımıza talep fazla” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA