Çaykur işçileri kadro alamadıkları için Öz Gıda İş Sendikasını bastı (VideoHaber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Çaykur işçileri kadro alamadıkları için Öz Gıda İş Sendikasını bastı (VideoHaber)

Bu haber 13 Ekim 2022 - 17:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Çaykur işçileri kadro alamadıkları için Öz Gıda İş Sendikasını bastı (VideoHaber)

Öz Gıda iş sendikasını çaykur işçileri bastı..

HABER:GENÇAĞA KARAFAZLI-ŞENOL ÖKSÜZ

KAMERA: EMRE KOÇ

Geçen hafta hükümetin bazı devlet kurumlarında çalışan geçici işçilere kadro vermesi çaykurda çalışan geçici işçilerin ise bunun dışına bırakılması ile ilgili, AKP genel başkan yardımcısı Rize milletvekili Hayati Yazıcı’nın ,”çaykurda çalışan işçi kardeşlerimizin şartlarını düzenleyeceğiz” sözlerine tepki gösteren yüzlerce çaykur işçisi bu akşamüzeri üyesi oldukları Öz Gıda İş Sendikasını bastı.

Rize’de Hak işe bağlı, Öz Gıda İş sendikasına üye geçici çalışan yüzlerce çaykur işçisi, sendikalarının kendilerinden habersiz işveren ile anlaşarak toplu iş sözleşmesine imza attığı ve hükümetin kamu işçilerine kadro verip çaykurda çalışan 9 bin geçici işçiye kadro vermemesine tepki göstererek Rize merkezde bulunan Öz Gıda İş Sendikasını basarak 2 saat boyunca eylem yaptı.   

“REİS DUY SESİMİZİ ÇOCUKLARIMIZ AÇ”

Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı protesto eyleminde işçiler “sendika istifa, çaykura kadro, işçi burada sendika nerede” sloganları attı. İşçiler protesto eyleminde hemşerileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “cumhurbaşkanımız sesimizi duysun geçinemiyoruz. Bu çocuklarımızı nasıl bakacağız , aldığımız maaşla ne yiyeceğiz ne içeceğiz çocuklarımız  b…..k mu yiyecek yeter” diyerek seslendi.

Yer yer sendika binasının balkonuna çıkan sendika yöneticilerini “yuh” sesleriyle protesto ederek aşağıya inip yaşananlarla ilgili kendilerine açıklama yapılmasını istediler. Bazı işçiler sendika binasına zorla girmeye çalışmasına polis izin vermedi.

Kendilerinden kesilen aidatlarla sendika yöneticilerinin saltanat kurduğunu işçilerin haklarını savunmadığını dile getiren işçiler, bir koli yumurtanın 62 TL olduğunu bununda bir hafta yetmediğini, AKP Rize milletvekili Hayati Yazıcı’nın çaykurda çalışan geçici işçilerin 9 ay çalıştırılacağı, daha sonra kadro vereceklerini söylediğini ancak bu sözlerin yerine getirilmediğini binlerce işçinin 120 gün çalıştırıldıktan sonra kapı dişarı edildiğini aç kaldıklarını söyledi.

Yaklaşık 2 saat süresince Öz Gıda iş Sendikası altında protesto eylemi yapan işçiler sendika temsilcilerinin aşağıya inip miting yapma sözü vermesi ve haklarını savunmasını istedi. Polis görevlileri, sendika yöneticilerini zorla konuşturmak gibi yetkililerinin olmadığını ancak bu talebi yöneticilere ileteceklerini ifade etti.

“ALTI AYLIK ÇOCUĞUMU BIRAKTIM EYLEME GELDİM ÇOCUĞUMA BEZ ALAMIYORUM”

Bir kadın işçi “tek isteğimiz resimiz sesimizi duysun. Altı ay çalışarak aldığımız para ile kiramı ödenir, çoluk çocuk mu bakarız bu parayla nasıl geçineceğiz” diye tepkisini dile getirirken bir başka kadın işçi “on aylık bebeğimi bırakıp buraya eyleme geldim. Altı ay iş var altı ay iş yok. Ergün bakıyoruz doğalgaza, elektriğe, suya, bebek bezine her türlü zam gelirken biz sadece 6 ay çalıştırılıyoruz geri kalan 6 ayda bu on bin işçi ne yapacak acaba” şeklinde tepki gösterdi.

Bir işçi “bu devlet büyük bir devlettir, Süriye’liye, Afganlı ’ya iş bulan bütçe ayıran hükümet burada çalışan bu işçilere iş imkânı sağlayamıyor mu” diye tepkisini dile getirdi.

Polisin işçilere alanı boşaltmasını istemesine, İşçiler, sendika temsilcileri aşağıya inip açıklama yapana kadar alandan ayrılmayacaklarını ifade edince polis görevlileri sendika temsilcisi Fatih Kandemir ile görüşüp işçilere açıklama yapma konusunda ikna edince başkan Kandemir sendika binasının altında bekleyen işçilerin yanına indi.

çaykur işçileri

“SENDİKA BAŞKANI KONUŞURKEN İŞÇİLER YUHALADI”

Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Fatih Kandemir polis kontrolünde sendika önünde toplanan yüzlerce işçiye konuşma yapmak isteyince işçilerin “istifa yuh” sesleri ile konuşmasını kesti. Konuşması sürekli işçilerin tepkisi nedeniyle konuşması kesilen başkan Kandemir, işçilerin yanında olduklarını Rize milletvekili AKP genel başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’ile görüştüklerini çaykur işçilerine kadro verilene kadar mücadele edeceklerini söylemesi üzerine kalabalık “yuh çaykur işçisine kadro” diye slogan atarak tepki gösterdi. İşçiler başkan Kandemir’e  “ bize miting sözü ver boşuna konuşma” diye seslenmesi üzerine Kandemir “gerekirse hep beraber mitingde yaparız Cuma günleri gelin sendika açık beraber görüşelim”

Eylemde ANKA mikrofonlarına dert yanan onlarca işçi, sendika yöneticilerinin kendilerini sattığını, kadro taleplerini sürekli olarak savunacaklarını, ikramiyelerinden bile para kesildiğini ve haklarını öz gıda iş sendikası yöneticilerine helal etmediklerini dile getirdi. İşçiler sendikanın önümüzdeki hafta çaykur işçilerine kadro verilmesi konusunda ciddi adım atmaması durumunda topluca sendika üyeliğinden istifa edeceklerini de dile getirerek eylemlerine son verdi.

İşte çaykur işçilerinin kadro talebiyle Öz gıda iş sendikası Rize bölge başkanlığı önünde gerçekleştirdiği protesto eyleminin de yaşananların görüntüleri birazdan…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA