ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİLERİ KADRO TALEPLERİ İÇİN EYLEMDEYDİ - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİLERİ KADRO TALEPLERİ İÇİN EYLEMDEYDİ

Bu haber 09 Ocak 2022 - 12:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.
ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİLERİ KADRO TALEPLERİ İÇİN EYLEMDEYDİ

ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİLERİ “İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Ali Osman Ertaş-Gençağa Karafazlı-

RİZE-  Cumhur başkanı Recep tayyip Erdoğan’ın baba ocağı Rize’de çaykur mevsimlik işçileri ve çay üreticileri yaşadıkları sorunları yetkililere iletmek için alanlara çıktı.

Her yıl zarar açıklayan Çaykur da çalışan mevsimlik işçiler sorunlarını yetkililere iletmek için bugün Rize 15 Temmuz Demokrasi meydanında bir araya geldi.

Mevsimlik işçilerin gerçekleştirdiği Eyleme bazı STK ve çeşitli siyasi parti temsilcileri ile DİSK’e bağlı Gıda İş Sendikası genel başkanı Seyit Aslan ile çay üreticileri katıldı.

Eylem öncesi Polis çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

ÇAYKUR da çalışan mesvsimlik işçiler ile çay üreticisi vatandaşlar, sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için bugün Rize 15 Temmuz Demokrasi meydanında bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasıyla sorunları ve taleplerini yetkililere ilettiler.

Çok sayıda çay üreticisi vatandaşında katıldığı basın açıklamasında çaykur mevsimlik işçileri adına Sevim Lokumcu, yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Lokumcu, Tüm mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin kadroya alınması, ÇAYKUR işçisinin sekiz yıllık kayıplarının karşılanması, kamudaki diğer kadrolu işyerlerinde çalışan işçilerle ücretlerin aynı seviyeye çıkarılması taleplerini dile getirdi.

“İŞSİZ KALDIK AÇ KALDIK İNSANCA YAŞAYACAK ÜCRET İSTİYORUZ”

Yağmurda alın terini ıslatarak sırtını Güneşte kurutarak evine ekmek götüren çay emekçileri, çaykur işçileri merhaba sözleriyle konuşmasına başlayan Lokumcu,

“7/24 mesai yapan Emekçi arkadaşlarım kardeşlerim sesimizi duyurmak için bu alanlara çıktık. Çalışma sezonumuz çalışma hayatımız sezonluk ama yaşamın şartlarını omuzlarımızda yıllardır taşıyoruz. Çaykur işçileri ülke tarımına ve ekonomisine katma değerler katıyoruz ancak son 4 yılda en fazla 5 buçuk ay çalıştırılıyoruz geri kalan süre boyunca işsiz kaldık, aç kaldık.”

Lokumcu konuşmasında yetkililere duyurdukları taleplerini ise şu şekilde sıraladı;

“Aldığımız ücretler açlık sınırının altında kalarak hak ettiğimiz refahı yaşayamıyoruz. Meydanlarda bu meydanlardan Çaykur mevsimlik işçisine kadro talebimizi tekrar ediyoruz.

Geçmiş dönemde yaşanan kayıplar nedeniyle diğer işçilerin seviyesine gelmedi Çaykur’un yetkili sendikasının almış olduğu aidatların işçiden emekçiden yana kullanmalarını talep ediyoruz.

Yıllar içerisinde de hak ettiğimiz vasıfları elimizden alan sözleşmeyi vicdanımız kabul etmiyor.

Çalıştığımız yıllar içerisinde sigorta fonunda biriken paralar işsiz kaldığımız dönemlerde bizlere ödensin.

Aldığımız ücret ve ikramiyelerden yüksek vergiler kesinlik bulaştırmayın vergide adalet istiyoruz insanca yaşamak, insanca çalışmak istiyoruz.

Mevsimlik işçilerin bir an önce kadroya alınmasını istiyoruz.

Haklarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

“ZAMLA YATİYOR ZAMLA KALKIYORUZ”

Çay üreticileri adına konuşma yapan üretici Murat yılmaz, her gece zamla yatıp sabah zamla uyandıklarını çay üreticilerinin çok zor koşullarda yaşam sürdürdüğünü dile getirerek;

“Bugün çay bahçemize kullandığımız gübre ateş pahasında bir fiyatla satılıyor, mazota her gün yeni zam yapılıyor bizler bu fiyatlarla çay tarımı yapmamız mümkün değil.

Tüm bunların yanı sıra çaykur uyguladığı kota ve kontenjan nedeniyle çay üreticisini özel tüccarın kapısına mahkûm ediyor. Tüccar ise devletin verdiği fiyatın altında bizlerden çay alıyor.”

Yılmaz konuşmasında talepleri ile ilgili olarak  ,hükümetin üreticiye gübre desteği vermesini, kota ve kontenjanın kaldırılmasını çayın tamamının çaykur tarafından alınmasını ,  çayda taban fiyatı belirlenmesini ve gübrede KDV sıfırlanmasını ,yaşanan zamlardan dolayı çay üreticisine maddi destek verilmesi ,ayrıca ,çay üreticilerinin promosyon paralarının hemen ödenmesi çağrısında bulundu.

“VATAN SEVERSENİZ İŞÇİLERİN KADRO HAKKINI SAVUNUN”

Çaykur mevsimlik işçileri ve çay üreticilerine destek veren DİSK Gıda iş sendikası genel başkanı Seyit Aslan,öz Gıda İş sendikasının bu eylem öncesi provakatif açıklamalar yaparak çaykur işçilerinin ve çay üreticilerinin sorunlarını yetkililere iletmesini engellemeye çalıştığını ifade ederek şunları söyledi;

“Dün gece öz gıda iş sendikası ÇAYKUR işçileri ve çay üreticisi vatandaşların sorunlarını dile getirmesini engellemek mücadelelerini kırmak için elinden geleni arda bırakmadı. Tüm bunlara rağmen sorunlarını dile getiren çay işçileri ve çay üreticilerinin mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz. ÇAYKUR işçileri ve çay üreticilerinin hak alma mücadelesinde onları yalnız bırakmayacağız”

Öz gıda iş sendikasının  kendilerini vatan sever bizlerin ise yurt dışından para alarak bazı eylemler gerçekleştirdiğimizi iddia ederek işçilerin birliğini bozmaya çalıştığını kaydeden Aslan, Öz gıda iş vatan severse çaykur işçilerinin kadroya alınma taleplerine sahip çıkmasını isteyerek ,tüm engellemelere rağmen gerçekleşen bu eylemle kimlerin vatan sever kimlerin emekçiden yana olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır diyerek ,çaykur işçileri ve çay üreticilerinin alın teri emeğini savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eyleme katılan vatandaşlar ellerinde, çayda taban fiyatı belirlensin, çay üreticisi tüccarın eline bırakılmasın, zamlar geri alınsın, dövizleri taşıdı,

Eyleme katılanların “çayda sömürüye son” sloganlarıyla eylem sona erdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA