Cengiz İnşaat’ın yok etmek istediği Eskincedere Vadisi’nde gizli şelale bulundu-VİDEO - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Cengiz İnşaat’ın yok etmek istediği Eskincedere Vadisi’nde gizli şelale bulundu-VİDEO

Bu haber 01 Kasım 2021 - 15:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Cengiz İnşaat’ın yok etmek istediği Eskincedere Vadisi’nde gizli şelale bulundu-VİDEO

Cengiz İnşaatın Lojistik liman inşaatı için taş ocağı çalışması yaptığı Eskincedere Vadisi’nde gizli şelale tesadüfen bulundu. Şelaleyi kestane ararken tesadüfen bulan Harun Tatoğlu, Eskincedere Vadisi’nin adeta doğa harikası olduğuna dikkat çekerek, bu gizli şelalenin bile Eskincedere Vadisi’nin ne derece önemli bir vadi olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

Gençağa Karafazlı-

Cengiz İnşaat’ın İkizdere Eskincedere Vadisi’nde yapım çalışmasını sürdürdüğü taş ocağına karşı 195 günden beri çeşitli eylemlerle direniş sergileyen İkizdereli yaşam savunucusu vatandaşların mücadelesi devam ediyor.

Hafta sonu Eskincedere Vadisi’nde kestane şenliği düzenleyen yaşam savunucuları, kestane ağaçlarının kesildiğini görünce önceki gün taş ocağı çalışması yapılan alanı basarak kepçelerin çalışmasını durdurmuş, jandarma ile tartışmıştı.

Vadide yapımı devam eden taş ocağına karşı direnişlerini sürdüren İkizdereli vatandaşlarla, İstanbul’dan İkizdere’ye giden bir grup yaşam savunucusu, önceki gün kestane şenliği kapsamında Eskincedere Vadisi’nde kestane toplamaya gitti.

Yaşam savunucularından Harun Tatoğlu kestane ağaçlarını bulmaya çalıştığı bir sırada ulaşımı zor olan, gözükmeyen bir alanda şelale buldu. Daha önce kimsenin bilmediği geçit vermeyen uçurumlarla çevrili şelaleyi kestane ararken tesadüfen bulan Tatoğlu, Eskincedere Vadisi’nin adeta doğa harikası olduğuna dikkat çekerek, bu gizli şelalenin bile Eskencidere Vadisi’nin ne derece önemli bir vadi olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

“BU VADİ GERÇEK BİR CENNETTİR”

İkizdereli aktivist Asuman Hacifazlıoğlu, şelalenin derinliğini henüz ölçmediklerini ancak şelaleri ile meşhur İkizdere’nin en büyük şelalesini bulmalarının sevincini yaşadıklarını belirterek, şunları dile getirdi:

“Bu vadide taş ocağı olmaz dedik. Bu vadi dünyada mutlaka koruma altına alınan 250 vadilerin içerisinde 53. sırada olan bir vadidir. Burada yılda 8 ton organik bal üretiyoruz. Organik çay, dünyaca meşhur kırmızı pullu alabalık, organik kestane, mısır ve vadimizin vazgeçilmezleri olan boz ayısı, çakalı, böceği, dağ keçisi, akla gelecek birçok hayvanın yaşadığı bir vadiyi yok etmeyin, dedik. Bu vadi gerçek bir cennettir. Bu cennete kıymayın dedik.

Burada taş ocağı yapacağız diye ısrar edenler, izin verenler bu gizli kalmış güzelliklerden bihaberler. Bu cennetimizi yok etmeyin.”

Fazlıoğlu, şelalenin ismini ise şelaleyi bulan Harun Tatoğlu’nun ismini verdiklerini, şelalenin bugüne kadar bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından da bilinmediğini aktardı.

Gençağa KARAFAZLI/RİZE

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA