betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

CHP Milletvekili Adayı Toptan: ÇAYKUR’u çiftlik gibi kullandıklarını biliyoruz, yakında geliyoruz ayrım yapmadan hizmet edeceğiz

CHP Rize 2. Sıra Milletvekili Adayı Köksal Toptan sahada yürüttüğü seçim çalışmalarının durağı bu kez Rize ziraat odası oldu. Rize Ziraat odasını ziyaret eden Köksal Toptan oda başkanı Bünyamin Arslan,..

CHP Milletvekili Adayı Toptan: ÇAYKUR’u çiftlik gibi kullandıklarını biliyoruz, yakında geliyoruz ayrım yapmadan hizmet edeceğiz
Son Güncelleme: Whatsapp

CHP Rize 2. Sıra Milletvekili Adayı Köksal Toptan sahada yürüttüğü seçim çalışmalarının durağı bu kez Rize ziraat odası oldu. Rize Ziraat odasını ziyaret eden Köksal Toptan oda başkanı Bünyamin Arslan, oda yöneticileri ve muhtarlarla bir araya geldi bölgenin en temel geçim kaynağı olan çay tarımı ve çay üreticilerinin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Kuzeyteve.com

Gerçekleşen toplantıda bir köy muhtarı “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı çay fiyatın yetersiz bulduğumuzu söylediğimiz de çay üreticisi bazı yurttaşlar bize”; “Vatan elden gidiyor bize çay fiyatı mı lazım” diye tepki gösteriyor” sözlerine CHP adayı Toptan “Görüyorum bazı milletvekilleri de vatansever oldular. 15 Temmuz gerçekleştiği zaman tünellerde saklanmıştılar. Sizler 15 TL fiyat belirlediğiniz için bizlerde yaş çay 15 Tl olmalıdır dedik. Her bir ton çayda Rizeli’ nin cebine beş bin lira daha fazla para koydurttunuz. 16 Mayıs’ta bu fiyat kesinleştiğinde gelip sizden özür dileyecekler. O siyasi bir tepki göstermiştir, sakın üzülmeyin.’ Dedi.

“ÜRETİCİ ÖNCE KENDİ ÇAYINA SAHİP ÇIKACAK”

Rize’de bir değişimin şart olduğuna dikkat çeken CHP Rize Milletvekili Adayı Köksal Toptan “Rize’de çay fiyatı açıklama zamanı geldiği zaman Ziraat Odaları, çayı temsil eden kuruluşlarla, ÇAYKUR’la beraber fiyatı oluşturacağız. Hangi fiyat belirlenirse milletvekili olarak o fiyatı alıp size getireceğim. Bunun sözünü veriyorum ama üretici önce kendi çayına sahip çıkacak. O parti bu parti demeyecek, 21 yıldır dedik bu sefer değişim yapalım.

“ÇAYKUR’U ÇİFTLİK GİBİ KULLANDIKLARINI BİLİYORUZ”

Rize de işsizlik sorunu var, ÇAYKUR’da kadro sorunu var, ÇAYKUR’un bir sürü sorunu var. Sadece alım yerlerinde yükleme yapılırken kamyondan dökülen yaş çayı kurtarabilsek ÇAYKUR işçisinin maaşını veririz. Bir sürü israf var. Kömürde dönen oyunları biliyoruz, ÇAYKUR’a toz kömür verdiler, ÇAYKUR ceza kesti ama ceza kesmekle olmaz. ÇAYKUR’a bir daha kömür verdirtmeyeceksin aynı yerden. ÇAYKUR’un nasıl çiftlik gibi kullanıldığını biliyoruz.

“ODALAR KOLTUĞUNA SİYASET BULAŞTIRMAYACAK, ÜYESİNİ DÜŞÜNECEK”

Siyasi görüşünüz önemli değil, önemli olan üreticiyi temsil etmeniz. Sizin her dediğiniz benim için emirdir. Sadece sizin değil esnaf odası da aynıdır ama esnaf odası olacak. Ticaret Odası Ticaret Odası gibi olacak. Koltuğuna siyaseti bulaştırmayacak. Sadece üyesinin menfaatini düşünecek. Siz çıktınız fiyat açıklaması yaptınız bundan dolayı size teşekkür ediyorum. Belki şimdi size tepki gösterebilirler ama zamanla pişman olacaklar.

“KILIÇDAROĞLU CUMHURBAŞKANI OLACAK”

Kimse kimsenin vatan sevgisini ölçmeye kalkmasın, burada bütün muhtarlarım bedenini taşın altına koyarak halkına hizmet ediyor, hele de Ziraat Odası. Rize’yi kazandırttınız, 14 Mayıs’ta Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olacak, seçiliyor. Rize ister oy versin ister vermesin ama Türkiye veriyor ve seçiliyor. Yaptığınız açıklamayla yaş çayda kilo başına 15 TL’ yi Rizeliye kazandırttınız, her bin ton çayda Rizeli’ nin cebine beş bin lira daha fazla para koydurttunuz. Rizeli şu an sana vatan haini diyebilir ama 16 Mayıs’ta bu fiyat kesinleştiğinde gelip sizden özür dileyecektir. O siyasi bir tepki göstermiştir, sakın üzülmeyin.

“MİLLETVEKİLİNİN GÖREVİ İLİN SORUNLARINI ANKARA’DA ÇÖZMEKTİR”

STK’lar bizi çalıştıracak, sivil toplum kuruluşları milletvekillerini çalıştırır. Milletvekillerine dosya verirler. O milletvekili onları takip eder, milletvekilliği budur. İlin sorunlarını Ankara’dan çözmektir. O sorunları çözmek için vekil seçilmiştir, niye vekalet veriyorsun? O ilin sorunlarını çözmesi için. Sizin bana vereceğiniz her dosyayı çözeceğime söz veriyorum. Ben Rize’ye hizmet için aday oldum. Siyasi parti nasıl ayırt ederim? Fakirin partisi mi olur? İhtiyacı olan insana parti sorulur mu? STK’lar bize oy versin vermesin onlar bizimdir onlarla beraber çalışacağız.”

“ÇAY 13 TL’NİN ÜZERİNDE OLMALIYDI”

Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan ise: “Çay fiyatı hakkında bir psikolojik sınır vardı, açıklanan fiyat psikolojik sınırın altında oldu. Herkes için beklentilerin altında oldu. Geçen sene tarım ürünlerine yapılan zamlarda; arpa buğday ürünlerine %263, pirinç %290, pancar ürünlerine %245, fındığa %100, çaya %73 verilmişti. Bu sene çay fiyatı erken açıklandı çaya %63 zam verildi. Çayın gider maliyet tabloları da ortada, kilo başına 10-11 TL gibi bir maliyeti var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kilo başına 11,30 TL psikolojik sınırın altında kaldı. En az kilo başına 13 TL üzerinde olması gerekiyordu.

“KAFETERYALARDA BİR BARDAK ÇAY 17 TL YE SATILIYOR”

Bugün kafeteryalarda 17 TL’ye bir bardak çay satılıyor. Bir kilo çaydan 7.500 TL para kazanıyorlar. Köyde 3.5 TL’ye çay satan kahveci de 1.750 TL kazanıyor. Çaydan ticaret yapanlar kazanıyor, kazanamayan üretici. Üreticilerin beklentilerinin altında kalan bir fiyat yüzünden üreticilerin sesini duyurmaya çalıştık. Savunacağımız şey emektir, Rizeli üreticilerin alın terinin karşılığıdır. Çaya her kim değer veriyorsa, hakkının karşılığını veriyorsa ona da teşekkür ederiz.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.