CHP’li Rakıcı: ““BUNLAR İÇİN ÖNEMLİ OLAN KOLTUKLARINI KORUMA BAŞARISIDIR” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

CHP’li Rakıcı: ““BUNLAR İÇİN ÖNEMLİ OLAN KOLTUKLARINI KORUMA BAŞARISIDIR”

Bu haber 27 Haziran 2022 - 16:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.
CHP’li Rakıcı: ““BUNLAR İÇİN ÖNEMLİ OLAN KOLTUKLARINI KORUMA BAŞARISIDIR”

Bu yıl yapılan üniversite sınavlarında Rize’nin Türkiye genelinde 70. sıraya yerleşmesine CHP Rize İl Örgütü Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nazım Rakıcı tepki olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan sıralamadın ardından günler geçmesine rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden veya bürokratlardan çıkıp bu başarısızlığın nedeni, niçinleri, sebepleri ve telafisi hakkında tek bir cümle sarf edilmediğini ifade eden Rakıcı sözlerine ekledi:

“RİZENİN 70. SIRADA OLMASI TESADÜF DEĞİL”

“Bu başarısızlığın bedelini Rize’nin çocukları ödüyor. Neden?

Çünkü Rize’nin çocuklarının başarısızlığı bunlar için önemli değil.

Sayın yetkili ve sorumlu eğiticilere, eğitimcilere, yöneticilere birkaç sözüm olacak.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Şube Müdürlüğüne kadar herkes yandaş sendikanın toplantılarında boy gösteriyorlar.

Bazı okul müdürlerinin sosyal medyayı yandaş troller gibi kullandıklarını, tarafsız olacakları yerine, kendi siyasal menfaatlerini öne çıkararak; öğretmenliğini, idareciliğini ve tarafsızlığını yok ederek, ne yaptıklarını anlamakta zorluk çekiyoruz.

Çocuklarımızın başarısızlığı bunlar için önemli değil. Bunlar için önemli olan koltuklarını koruma başarısıdır. Bu bakış akışında Atatürk’ümüzün dediği gibi   ‘’ ÇALIŞMADAN, YORULMADAN, ÜRETMEDEN rahat yaşamak isteyen toplumlar;

Önce ONURLARINI Sonra ÖZGÜRLÜKLERİNİ Daha sonra

BAĞIMSIZLIKLARINI ve Geleceğini kaybederler.”

İngiliz filozof Herbert Spencer eğitimin asıl amacını şöyle dile getirir:

‘’Bilgilenmek değil, eyleme geçmektir.”  Bunun için:

*Türkiye’de doğan her çocuğun; bir kitaplığı olmasını, okumanın önemini kavramasını ve anlamasını sağlayarak, eğitim ve sağlık sistemleri arasında bir köprü kurulmalıdır.

*Okul öncesi eğitim tüm ülkede ücretsiz olmalıdır.

*Arzu edilen verimi almak için öğretmenlik mesleğinin yetki ve prestijini arttırmak zorunludur.

*İşine bağlı, liyakatli tutkulu bir eğitim kadrosu olmadan  eğitimi öğrenmek mümkün olmadığı gibi,sadece okul binalarının yapılmasıyla da hiç olmaz.

*Eğitimde fırsat eşitliği için devlet okullarını özel okul seviyesine taşımalıyız.

*Okullar arası,bölgeler arası,iller arası eşitsizlikler sona erdirilmeden adil rakabet sağlanamaz.

*Bu yüzyılda ileri tekonolojiye dayalı kalkınma için (STEAM) denilen fen,matematik ve tasarım gibi alanlardan eğitim vermek zorundayız.

*Okul öncesinden başlayarak müfredatın odağına (STEAM) becerilerini koymak şarttır.

*Ezbere değil, problem çözmeyi öne çıkarmak, merkezi sınavların ağırlığını azaltmak, diğer yandan problem çözmek ve eleştirel düşünme becerisini ölçmek gereklidir.

Kısaca, şimdiye kadar geriden gelen genç kuşaklara umut bağladık ama nüfus artışı hızla azalıyor ve artık yaşlı nüfusun yerine genç nüfus gelmiyor.

O nedenle şimdi öğrenme çağında olan nüfusu çok iyi bir şekilde eğitip hem onları hem de ülkenin geleceğini kurtarmalıyız.

Bu başarısız dönem sona ermedikçe, çok çok daha yetmişinci sıralarda kalırız.

Eğitimin amacı dışında eğitim verilip başarı beklemek evrensel boyutta çocuklarımıza ve geleceğimize vurulan en büyük darbedir.

Sevgili Rize halkım:

Düşüncem, emelim, isteğim “Cumhuriyet” imizin 2.yüzyılında bir eğitimci-öğretmen olarak, toplumun en güçsüz ve ezilen kesimine, aklını özgürleştirip yazgısını değiştirebileceği yetkinliği kazandırmak amacıyla, siyasi kimliğimle bütün gücümü kullanarak çocuklarımızı köle ve denek olmaktan kurtarmaya çalışacağım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA