Cumartesi anneleri direnmeye devam ediyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Cumartesi anneleri direnmeye devam ediyor

Bu haber 08 Temmuz 2023 - 20:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Cumartesi anneleri direnmeye devam ediyor

Cumartesi Anneleri AYM kararına rağmen yine engellendi. Ahmet Şık ve Sezgin Tanrıkulu’nun açıklama yapmasına izin verilmedi, gazeteciler darbedildi. Artı TV muhabiri Umut Taştan’ın boğazı sıkıldı. Eylemde gözaltına alınan 30 kişi 9 saatin ardından serbest

Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle gerçekleştirdikleri 954’üncü hafta eylemleri de polis tarafından engellendi.

Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, AYM’nin “ihlal” kararı ardından 14’üncü haftada Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Burada Cumartesi Anneleri ve hak savunucularını engelleyen polis 30 hak savunucusunu gözaltına aldı.

BASINA SERT MÜDAHALE

Gözaltı sonrasında açıklama yapmak isteyen Sezgin Tanrıkulu ve Ahmet Şık’ı polis engelledi.

Açıklama esnasında arbede çıktı polis gazetecilere şiddet uyguladı. Artı TV muhabiri Umut Taştan’ın boğazını sıktı. Pir Haber Ajansı’ndan Dilan Şimşek yere atıldı. Dokuz8 Haber’den Fatoş Erdoğan’ın görüntü aldığı telefon kırılırken kollarında morluklar oluştu.

whatsapp-image-2023-07-08-at-11-47-00-1-002.jpeg
Umut Taştan
whatsapp-image-2023-07-08-at-11-59-43-001.jpeg
Fatoş Erdoğan
whatsapp-image-2023-07-08-at-12-07-35-001.jpeg
Dilan Şimşek

‘EMNİYET GÜÇLERİ SUÇ İŞLİYOR’

Sezgin Tanrıkulu engellenen etkinliğin ardından yapmak istediği basın açıklamasında: “1995’ten bu yana Cumartesi Anneleri kesintisiz bir şekilde kayıplarının akıbetini öğrenmek için bu meydanda bir sivil itaatsizlik haklarını kullanıyorlar. 14 haftadır Cumartesi Anneleri burada anayasaya aykırı bir biçimde gözaltına alınıyorlar” dediği sırada tekrar bir müdahale oldu.

Açıklamaya devam etmek isteyen Tanrıkulu kaldırıma çıkarak “Burada polis memurları emniyet güçleri suç işliyor. Milletvekiliyiz ve istediğimiz her yerde basın açıklaması yaparız bizi engelliyorsunuz, bizi engelleyemezsiniz. Eğer biz yapamıyorsak kim nerede hakkını kullanabilecek. Erdoğan sana sesleniyorum: Bu senin eserin anayasayı ve mahkemelerini tanımıyorsun” ifadelerini kullandı.

‘BASINA MÜDAHELE EDEMEZSİNİZ’

Basın mensuplarını müdahale ile tekrar alandan çıkarmak isteyen polise Ahmet Şık “Basına müdahale edemezsiniz. Yaptığınız iş değil suç, kimden cesaret aldığınız ortada. Azıcık haysiyetiniz varsa bırakın o kimliği üniformayı. 80 yaşındaki insanları hukuksuzca alıyorsunuz. Anayasal hakkını kullanmasını engelliyorsunuz ‘mevzuat’ diyorsunuz. Bir partinin emir eri olmuş kaymakamın verdiği kararı uyguluyorsunuz. O kaymakamda suç işliyor” sözleriyle seslendi.

CUMARTESİ ANNELERİ SERBEST

Yaklaşık 9 saat gözaltında tutulan Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları Seyrantepe, İkitelli ve Ümraniye’de bulunan üç farklı hastaneden serbest bırakıldı.

Cumartesi Anneleri’nin engellenen basın açıklamasının tam metni şöyle:

(954.Hafta)
Sesimiz insanın zulme, zorbalığa karşı itirazıdır, susmayacağız.
Anayasa ve uluslararası sözleşmelerce korunan toplanma ve basın açıklaması yapma hakkımızı kullanmak istediğimiz için on üç haftadır hukuksuz bir engelleme ve gözaltı ile karşılaşıyoruz.
Oysa Anayasa Mahkemesi Galatasaray yasağı ile ilgili verdiği iki kararında Cumartesi Anneleri’nin engellemesi hak ihlalidir, idare ve sonuçlarını ortadan kaldırılmalıdır dedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Galatasaray’daki varlığımızla ilgili hakkımızda başlatılan soruşturmayı 22 Mayıs 2023 tarihinde sonuçlandırdı ve “Suçun unsurları oluşmamıştır” diyerek “Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” verdi.
Kısacası yargı makamları ortada bir suç yok, hak kullanımı var diyor. Ama Beyoğlu Kaymakamlığı Anayasa Mahkemesinin geçersiz saydığı gerekçelerle yeni yasaklama kararları veriyor. Onüç haftadır tüm yasal prosedürler ihlal edilerek hukuka aykırı bir biçimde gözaltına alınıyoruz. İhlal edilen hakkımıza yeniden kavuşmamız idare tarafından engelleniyor. Oysa idare, yargı kararlarını yok sayamaz, kişi hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması sonucunu doğuran bir yaptırım uygulayamaz. İstanbul Valisi, Beyoğlu Kaymakamı ve İstanbul Emniyet Müdürü Anayasa Mahkemesi’nin hükme bağladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde hareket etmek, yetkilerini hukukun sınırları içinde kullanmak zorundadır.
954. haftamızda devleti yönetenlere sesleniyoruz: Devlet, sadece hukuku yapmaz aynı zamanda ona bağlı kalmak zorundadır. Hukukla kendini sınırlamak zorundadır. Anayasa’nın emredici hükümlerini uygulayın; bize yaşattığınız bu hukuksuzluğa son verin. Keyfi ve dayanaksız iddialarla, hukuk dışı yöntemlerle bizi susturma girişiminizi durdurun. Kayıp yakınlarının etkili bir başvuru yolunu kullanma ve kötü muameleye karşı korunma haklarına saygı gösterin.
Kayıplarımızı aramak, onların akıbetlerini öğrenmek istemek, adil bir hukuk sistemi talep etmek suç değildir. Biz ihlal ettiğiniz haklarımıza ve gözaltında kaybedilen sevdiklerimize kavuşmak için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımıza, hakikate ve adalete sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sesimiz insanın zulme, zorbalığa karşı itirazıdır! Susmayacağız.
Cumartesi Anneleri-
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA