Deniz de hastane dolgusu başladı ihaleyi kim aldı hala açıklanmadı ! - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Deniz de hastane dolgusu başladı ihaleyi kim aldı hala açıklanmadı !

Bu haber 03 Şubat 2022 - 15:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Deniz de hastane dolgusu başladı ihaleyi kim aldı hala açıklanmadı !

Daha geçtiğimiz günlerde Kilimli’de deniz dolgusuna yapılan yolu deniz geri almıştı. Bundan ders çıkarmak yerine dolgulara devam eden iktidar, 1000 yataklı hastane için deniz dolgusuna başladı

Rize’de 1000 yataklı Şehir Hastanesi için deniz dolgu çalışmaları başladı. Uzmanlar, “Karadeniz’de su seviyesi yükseliyor. Tüm Karadeniz, kıyı erozyonunun tehdidi altında” uyarısında bulundu. Rize’de, havalimanı ve lojistik liman projelerinden sonra Şehir Hastanesi de deniz dolgusu üzerine inşa edilmek üzere hazırlanan projeyle 350 bin metrekare alan deniz dolgusunun yapılmak istenmesi iktidarın amacının rantsal alanlar yaratarak bir avuç inşaat sermayesine alan yaratma amacı taşıdığı belirtiliyor.

Taşlar Cengiz’in taş ocağından

Rize’nin Gündoğdu ve Hamidiye Mahalleleri arasındaki sahil bandında yapılacak hastane için yer teslimi gerçekleştirilen firma, dolgu çalışmalarına başlarken hastane işinin hangi şirkete verildiği veya ihale yapılıp yapılmadığı henüz açıklanmış değil. Rize’nin Pazar ilçesinde Cengiz İnşaat’ın havalimanı dolgusu için açtığı ve bölgeyi yerle bir olmasına neden olan taş ocağından günde 800 kamyonla yaklaşık 8 milyon ton taş denize dökülecek. 1 yıl sürecek dolgu sonrası ise Şehir hastanesi inşaatının başlayacağı bildirildi.

RİZE’DE YAPILMASI PLANLANAN ŞEHİR HASTANESİNİN PROJE RESİMLERİ (HASAN FEHMİ DEMİR – OĞUZ BAL/RİZE-İHA)
Rize’de deniz dolgusu üzerinde yapımı süren Rize-Artvin Havalimanı’nın ardından şehir hastanesi de deniz doldurularak dolgu sahası üzerine inşa edilecek.

Havaalanı, hastane, stadyum!

Zonguldak Kilimli Sahil Yolu’nun 22 Ocak’ta AKP’li Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan tarafından resmi törenle açılması planlanmış ancak inşa edilen yolun birkaç gün içinde 4 defa sular altında kalması sonucu ortaya çıkan yıkım üzerine tören iptal edilmişti. 45 yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmış olan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Sözcü’ye yaptığı açıklamayla, “Son 20 yıldır Karadeniz’in su seviyesi her yıl 3 milimetre yükseliyor. Yani Karadeniz karaya doğru ilerliyor. Neticede tıpkı Zonguldak’ta olduğu gibi tüm Karadeniz Sahil Yolu’nun yanı sıra kıyıda var olan dolgu alanları, kıyı erozyonunun tehdidi altındadır. Bu dolgular üzerinde 40 bin kişilik stadyum var… Şehir hastaneleri var… Havaalanları var… Pistler var…” diyerek durumun önemine vurgu yaptı.

Deniz dolguları artıyor!

Prof. Dr. Bektaş, “Artan nüfus ve şehirleşmeye bağlı olarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nde denizden yer kazanma projeleri her geçen gün artmaktadır. Ancak yapılan dolguların performansı (dolgu üzerindeki yük taşıma kapasitesi) sorgulanmamakta, dolgunun neresinin ne kadar zamanda ne kadar farklı oturduğu incelenmemektedir. Bugün maalesef deniz dolgusu yapıldıktan hemen sonra üst yapı inşa ediliyor. Daha sonra dolguyla birlikte üst yapıdaki farklı oturmalar yapıda deformasyon ve kırıklar oluşturuyor. Bu da yapıların güvenliğini tehlikeye atıyor” dedi.

‘Neyi saklıyorsunuz?’

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz şehir hastanesi ihalesi konusunda yaptığı açıklamada, “Daha öncede şehir hastanesi yapılacağı dolgusu için çeşitli sorular sormuştuk. Şimdi sayın vekil ihalenin yapıldığını açıkladı. İhalesi yapıldı denilen bu dolgu işi ihalesi nerede yapıldı ve kaç paraya ihale edildi, ihaleye kaç firma katıldı ihaleyi hangi firma kaça aldı? Bu soruların cevabını kamuoyu gibi bizlerde merak ediyoruz bir an önce bu soruların cevabını açıklayın neyi saklıyorsunuz?” diye belirtti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA