“DERS ZİLİNE 40 GÜN KALA KAYBEDECEK 1 GÜNÜMÜZ YOK” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“DERS ZİLİNE 40 GÜN KALA KAYBEDECEK 1 GÜNÜMÜZ YOK”

Bu haber 28 Temmuz 2021 - 12:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“DERS ZİLİNE 40 GÜN KALA KAYBEDECEK 1 GÜNÜMÜZ YOK”

Samsun Eğitim Sen üz yüze eğitimin başlaması ve sürdürülebilmesi için velilerin, bilim insanlarının, eğitim emekçilerinin söz ve karar süreçlerine katılması çağrısı yaptı.

“DERS ZİLİNE 40 GÜN KALA KAYBEDECEK 1 GÜNÜMÜZ YOK”

Gençağa Karafazlı –

Samsun

Eğitim-Sen Samsun şubesi 1.5 yıldan fazla kapalı olan okulları ve üniversiteleri mutlaka açılması çağrısı yaptı.

“YAŞANANLARI KAYGIYLA İZLİYORUZ”

Samsun eğitim sen şube başkanı Arzu Topaloğlu yaptığı yazılı açıklamada “

Bizler 1,5 yıldır Eğitim-Sen Samsun şubesi olarak yerelde ve ülke genelinde okulları ve üniversiteleri açmak, açık tutabilmek için bir planlamanın yapılmadığını hayretle takip etmekteyiz.

Pandemi boyunca okullarını en fazla kapalı tutan birkaç ülkeden biri olduğumuz gerçeği göz ardı edilerek gerekli önlemlerin ve düzenlemelerin yapılmadığını da kaygıyla izlemekteyiz.

Kaybedecek bir günümüz dahi yok! 6 Eylül’de okulların açılmasına yalnızca 40 gün kaldı. Yüz yüze eğitimin başlamadığı, başlatılsa dahi alınmayan önlemler nedeniyle sürdürülemediği her gün çocuklarımızın hem akademik hem de sosyal, psikolojik gelişimleri açısından kayıpları daha da artıyor. Bir kuşağı kaybettik, eğer önlem alınmazsa bir kuşak daha kaybedeceğiz.

“BAKANIN OKULLARIN AÇILMASIYLA İLGİLİ BEYANLARI GERÇEKÇİ DEĞİL”

Salgının seyri yeniden önceki boyutlara ulaşmaya başlamış, aşılanmada istenilen sayıya ulaşılamamış olması, bizler de ve öğrencilerimizde yeniden kapanma kaygısı yaratmaktadır. ME Bakanının “açacağız” ifadesi bu önlemler alınmadan çok gerçekçi görünmemektedir. Bununla beraber MEB’ in ve Milli Eğitim Bakanı’nın sorumluluğu niyet, temenni ifade etmek değil, okulların açılması ile ilgili gerekli tüm önlemlerin alındığı bilgisini kamuoyu ile paylaşmak ve yüz yüze eğitimin 6 Eylül’ de başlatılması için gerekli kararlılığı göstermektir.

“BU SÜRECİN SORUMLUSU SİYASİ İKTİDAR VE DEVLET BÜROKRASİSİDİR”

Biz eğitim emekçileri ve aynı zamanda veliler olarak alınan önlemleri ve yapılacak düzenlemelerin kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Örneğin sınıf seyreltilmesi için hangi önlemler alınmıştır ya da bir önlem alınacak mıdır? Öğrencilerimiz ve eğitim çalışanı arkadaşlarımız her hafta testten geçirilecek midir? Her eğitim kurumuna bir sağlık personeli görevlendirilecek midir? 12-17 yaş arası öğrenciler acilen aşılanacak mıdır? Okulların fiziksel yapısı gözden geçirilmiş midir?

Bu sürecin sorumlusu siyasi iktidar, MEB, YÖK ve tüm devlet bürokrasisidir. Bu aynı zamanda yıllardır ifade ettiğimiz liyakatsiz kadroların devlet yönetimini işgal ettiğinin de bir göstergesidir. Aksi halde kendi belirledikleri atama takvimine göre bile hareket edemeyen bir yönetim olabilir mi? Bizlerin aklına “acaba gene neler çevriliyor” düşüncesi gelmektedir.

“SİYASAL İKTİDAR ÖZEL OKULLAR İÇİN GÖSTERDİĞİ ÇABAYI KAMU OKULLARINA GÖSTERMEMİŞTİR”

Geçtiğimiz 1,5 yılda iktidar; özel okul ve kursları açık tutabilmek için gerekli girişimlerde bulunurken aynı çabayı kamu okulları için göstermemiştir. Fabrikalar, inşaatlar, AVM’ler, parti kongreleri yapılırken okulların açık tutulması iktidarın öncelikleri arasına girememiştir. Bizler yoksul ülke çocuklarının eğitim süreçlerinden kopmaması, ucuz iş gücü olarak sermayeye peşkeş çekilmemesi ve okulların açık tutulması için sürekli uyarılarımızı kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLASIN”

Eğitim-Sen Samsun şubesi olarak Veli Der’in “Kamusal eğitim ayrıcalık değil haktır ve aslolan çocuklarımızın üstün yararıdır” şiarıyla başlattığı “YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLASIN!” kampanyasını da destekliyoruz.

Kayıp nesil istemiyoruz. Hayat okulda, derste, yüz yüze eğitimde… Eğitim gelecektir, haktır ve “uzaktan” olmaz. Geleceğimiz için, yüz yüze eğitim için gün sayıyoruz ve yüz yüze eğitimin başlaması ve sürdürülebilmesi için velilerin, bilim insanlarının, eğitim emekçilerinin söz ve karar süreçlerine katılımı için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA