betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

EMEP: “Maden işletmeleri tarım alanlarımızı yok edecek.”

Emek Partisi Ordu Ulubey İlçe Başkanı Ahmet Poyraz, Türkiye’de ihaleye çıkarılan 344 maden alanından dördü Ordu’da, bunlardan ikisi de ilçemizde diyerek halkı toprağa, tarım arazilerine, sularına sahip çıkmaya çağırdı. Coşkun..

EMEP: “Maden işletmeleri tarım alanlarımızı yok edecek.”
Son Güncelleme: Whatsapp

Emek Partisi Ordu Ulubey İlçe Başkanı Ahmet Poyraz, Türkiye’de ihaleye çıkarılan 344 maden alanından dördü Ordu’da, bunlardan ikisi de ilçemizde diyerek halkı toprağa, tarım arazilerine, sularına sahip çıkmaya çağırdı.

Coşkun Özbucak

           Ordu – Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırma işletmesinin bugün geldiği aşamanın ekoloji mücadelesi verenlerin haklılığını bir kez daha ortaya çıkardı diyen Emek Partisi Ulubey İlçe Başkanı Ahmet Poyraz, “Fatsa’da yaşanan doğa ve yaşam alanlarının katliamı, tehlikeyi göstermektedir. Ormanlar kesildi, sular kirlendi, tarım ürünleri zarar gördü. Yaban hayvanların yaşam alanları yok edildi. Şimdi sıra Ulubey ilçemize geldi.” dedi.

Maden değil tarım önemli”

            Poyraz, yaşam için tarımın öncelik olduğunu söyleyerek, “Kapitalizm aşırı tüketimi teşvik ediyor. Kar amaçlı politikalar, yerli ve yabancı sermaye gruplarının doğayı ve yaşam alanlarını talan etmesine neden oluyor. Tarım alanları, ormanlar yaşam için en önemli alanlardır. Tarımsal üretim yoksa ormanlar kesilmişse yaşam tehdit altında demektir. Tüm canlılar için öncelikli gereksinim, gıdadır. Gıda alanları maden alanlarına çevrilerek yok ediliyor. Bizlerin önceliği maden sahaları değil, tarım alanlarıdır. Tarım desteklenmesidir. Ulubeyliler olarak fındık ve arıcılık temel geçim kaynaklarımızdır. İlçemizdeki madencilik bunlara tehdittir.” dedi.

Topraklarımızdan uzak durun”

            Ordu’dan Kazdağlarına, Munzur Dağlarından Murat Dağına kadar her tarafta özellikle altın madenciliği için girişimlerin arttığını vurgulayan Poyraz, “Ülkenin dağı, deresi, tepesi talan ediliyor. İnsanlar isyan ediyor ancak AKP iktidarı yeraltını sermayenin talanına açıyor. Ulubey ilçemizde Akoluk, Ebemçukuru, Şekeroluk, Ohtamış arasında biri 167,67 hektar, diğeri de 295,94 hektar alanın maden arama sondaj ihalesini Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yapıyor. Maden arama tamamlandıktan sonra yine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Petrol ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yerli ya da yabancı şirketlere ihale edilecek. İktidar ihale ediyor, yerli ve yabancı şirketler toprağımızı, ormanlarımızı, suyumuzu yani geleceğimizi yok ediyorlar. Emek Partisi olarak halkımıza çağrımız, siyasi düşünce, inanç; köy, ilçe ayrımı yapmadan birleşerek sesimizi yükselmemiz ve toprağımıza, geleceğimize sahip çıkmamızdır.” dedi.

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.