FINDIK’DA KAVGA BÜYÜYOR .TEKELLER KAZANIYOR ÜRETİCİ KAYBEDİYOR ! - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

FINDIK’DA KAVGA BÜYÜYOR .TEKELLER KAZANIYOR ÜRETİCİ KAYBEDİYOR !

Bu haber 27 Ocak 2021 - 18:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.
FINDIK’DA KAVGA BÜYÜYOR .TEKELLER KAZANIYOR ÜRETİCİ KAYBEDİYOR !

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Fındıkta uluslararası tekeller fiyata müdahale ediyor. Bu oyun bozulmalı 27’TL den satılan fındık bu gün 21.5 TL’den işlem görüyor. Bu resmen fındık fiyatında manipülasyondur. Devlet milli ürünümüz fındığa sahip çıkmalı. Hem üreticimiz hem de ülkemiz kazansın. ”dedi.
FİYATIN NEREYE GİDECEĞİ BELLİ OLMAZ

Avrupa’da yeni yıl tatilinin bitmesiyle piyasaların tatil modundan çıkmaya başladığını belirten Akça, “O nedenle biz fındık fiyatında bir hareket bekliyorduk. Evet fındıkta bir hareket oldu ama yukarı yönlü değil aşağı yönlü. Kesinlikle 21-22-23 liralar fındığın reel değeri değildir. Bu arada meteoroloji kaynakları önümüzdeki 15 gün için Sibirya soğuklarından söz ediyorlar. Allah korusun eğer öyle bir şey olursa fındık fiyatının nereye gideceği belli olmaz. Ocak ayında 20 dereceyi görüyoruz.” dedi.

ÜRETİCİ-MANAVIN DİRENCİ KIRILMAK İSTENİYOR

Tekel konumundaki firmaların ciddi miktarda fındık alarak kendilerine belli bir stratejik hedefe için beklettiğini aktaran Akça, “O hedef şudur. Birincisi geçen sene bunların sözünü dinlemeden TMO’nun satışına giren yerli firmaların pozisyonunu bozmak. İkincisi de özellikle son iki yıldır direnen üreticini direncini kırmaya çalışıyorlar. ‘Bak olmuyor fındıkta tırnak içinde büyük firmalar ne diyorsa o oluyor’ dedirtmeye çalışıyorlar. Burada resmen bir savaş var. Adamlar biri iki değil 50 yıllık plan yapıyor.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAREKETE GEÇMELİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin tekele teslim olmaması gerektiğini kaydeden Akça sözlerini şöyle tamamladı: “Fındıkta milli bir politika oluşturulmalı. Karadeniz’de Ordu, Giresun ve Trabzon’un bir kısmı fındığa mahkum. Eğer fındık olmaz ise burada toprak da durmaz denize akar. Fındık ekonomik çeşitliliği oldukça dar olan bölgeye refah da sunulabilecek bir üründür. Devletin senelere sari olarak milli politika yaparak bu sene konuştuğumuz şeyleri hiç konuşmadığımız bir ortamı oluşturması gerekiyor.”
Hasan Cem Özel

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA