Gazeteci Karafazlı’nın yargılandığı davada mahkeme yargıcından şaşırtan karar - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Gazeteci Karafazlı’nın yargılandığı davada mahkeme yargıcından şaşırtan karar

Bu haber 25 Mayıs 2022 - 15:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Gazeteci Karafazlı’nın yargılandığı davada mahkeme yargıcından şaşırtan karar

Gençağa Karafazlı

Taciz ve mobbing haberi nedeniyle hakim karşısına çıkan Gençağa Karafazlı savunmasının ardından hakim, davacı S.H hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu ve bir sonraki mahkemeye zorla getirilmesine karar verdi.

Rize’deki Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’na yönelik taciz ve mobbing iddialarını haberleştiren Çağdaş Gazeteciler derneği (ÇGD) Rize şube başkanı gazeteci Gençağa Karafazlı’ya açılan davanın ilk duruşması dün (24 Mayıs’ta 2022) salı günü gerçekleşmişti.
Polisin çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı Rize adliyesi 4.Asliye caza mahkemesinde görülen dava duruşmasında şikayetçi öğretim görevlisi Serkan Hacıcaferoğlu nun öğrencisi Sema Muhçu’ ile gece 03.00 de whatsapp üzerinden yazışmaların yer aldığı görüntüleri yayınlamasından dolayı “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan yargılanan Gençağa Karafazlı duruşmada yaptığı savunma sonrası mahkeme şaşırtan bir karara imza attı.

“MOBBİNG VE TACİZLE SUÇLANDI BÖLÜM BAŞKANI OLARAK ÖDÜLLENDİRİLDİ”

Gazeteci Karafazlı, mahkemede savunmasında; “2017 yılından beri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu öğrencilerine yönelik mobbing ve tacizde bulunuyor. Bu konuda birçok öğrenci şikâyette bulunuyor ve RTEÜ Rektörlüğü şikayetler sonrası yaptığı soruşturmada öğretim görevlisi Hacicaferoğlu’na “hakkınızda şikayetler var öğrencilerinizle ilişkilerinize dikkat edin” diye uyarı yazısı gönderiyor. Bu uyarı sonrası öğretim görevlisi Caferoğlu öğrenciler üzerine baskılarını sürdürmeye devam ederken bölüm başkanlığı görevine getirilerek adeta ödüllendiriliyor.”

“ÖĞRETİM GÖREVLİSİNİN ÖĞRENCİSİYLE ÖZEL YAŞAMI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Karafazlı savunması devamında; “ben bir gazeteci olarak aslı görevimi yerine getirdim. Orada yaşanan olumsuzlukları haberleştirdim. Öğretim görevlisi Doç.Dr.Serkan Hacicaferoğlu gece 03,00 de öğrencisine whatsapp üzerinden attığı mesajlarla ilgili öğrenci Sema Muhcu RTEÜ idaresine dilekçe ile şikayette bulundu. Ben Muhçu ve diğer öğrencilerin mobbing ve taciz olayı ile ilgili şikâyet dilekçeleri sonrası yaptığım araştırmaların ardından bazı belgelere ulaştım ve haber yayınladım. Öğretim görevlisinin, eşi, sevgilisi veya herhangi bir duygusal ilişki içerisinde olduğu kadın arkadaşı ile ilgili özel yaşamını ilgilendiren bir yazışmayı yayınlamadım.
Öğretim görevlisinin öğrencisine gönderdiği mesajları yayınladım. Öğrencisi öğretim görevlisi Caferoğlu’nun özele olamaz çünkü bu öğrenci kendisini taciz ve mobbing uyguladığı için şikâyet etmiştir. Öğrenci onun özeli olamaz ve öğretmen öğrenci ilişkisi dışında bir ilişki kurmak isteyen öğretim görevlisinin bu davranışı tam da bu anlamda tacizdir. Bu nedenlerden dolayı psikolojilerinin bozulduğunu iddia eden ve şikayetçi olan öğrenciler kendilerini ifade edecek bir alan bulamadıkları ortamda onların düşüncelerini ve yaşadıklarını yayınlayarak sorumlulara daha objektif bir şekilde aktardım.
Sayın yargıç RTEÜ de 2017 yılından beri yaşanan mobbing ve taciz olayları yaşanıyor ve sorumlular cezalandırılmıyor. Bura da okuyanlar sizin bizim çocuklarımızdır bir öğretim görevlisinin bizim çocuklarımızla “öğretmen ve öğrenci ilişkisi” dışında bir ilişkisi olamaz bu durumu lütfen göz önünde bulundurmanızı ve ona göre karar vermenizi istiyorum.
Bu öğretim görevlisi iddiya göre İnönü üniversitesinde de bu tur davranışlar içerisinde olduğu 2 kadın öğrencinin baskılar nedeni ile intihara kalkıştığı iddiaları var bunlarda araştırıldığında bu öğretim görevlisinin nasıl bir eğitimci olduğunu daha iyi öğrenmiş olacağız.
Burada yargılanması gereken gerçekleri ortaya çıkaran gazeteciler değil bizim çocuklarımıza taciz ve mobbing uygulayan bu öğretim görevlisi yargılanmalıydı” dedi

“MAHKEMEDEN ŞAŞIRTAN KARAR”

Gazeteci karafazlı’nın savunmasının ardından davacı avukatı Karafazlı’nın haberlerinin yalan ve iftira içerikli olduğunu en üst seviyeden cezalandırılmasını ve cezasının ertelenmemesini talep etti.
Mahkeme yargıcı aldığı kararda;
“Öğretim görevlisi Serkan Hacicaferoğlu’nun gelecek celsede hazır bulundurulmak üzere zorla getirilmesine,
Sema Muhçu adli öğrenciye whatsapp üzerinden gönderdiği mesaj içerikleri dikkate alınarak şikayete tabi olmayan TCK’nın 105/2 d.Maddesi uyarınca Rize cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına ve mahkemenin 27 Eylül 2022 tarihine ertelenmesine karar verildi”

“MAHKEMENİN KARARINA ŞAŞIRDIM”

Mahkemenin aldığı kararla ilgili de konuşan Karafazlı; “ben yargılama öncesi oldukça ön yargılı bakıyordum yargılamaya.Bu güne kadar onlarca haberim erişim yasağı getirildi ve hakkımda onlarca dava açıldı bu nedenle açıkçası adil bir yargılama umudum yoktu.
Mahkemenin aldığı bu karar beni şaşırttı.Demekki bu ülkede vicdanlı adalet duygusu ile davaranan yargıçlar hala var.Bu durum beni oldukçu sevindirdi.
Öğretim görevlisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması ve zorla mahkemeye getirilmesi istenmesi kararı gelecek duruşmada mahkemenin seyrini de değiştirecek çok tartışmalı ve ilginç bir duruşma yasacağız gibi gözüküyor.
Yargıcın öğretim görevlisi hakkında TCK’nın 105/2 maddesi uyarınca Rize cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması demek öğretim görevlisi Hacıcaferoğlu hakkında “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar” yani Cinsel Taciz Suçu nedeniyle hakkında soruşturma açılmış olacak.

NE OLMUŞTU?

4 kız ve 2 erkek öğrenci, RTEÜ rektörlüğüne dilekçeyle başvurarak BESYO Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’nun kendilerine yönelik taciz bulunduğunu, sosyal medya üzerinden taciz ettiğini, mobbing uyguladığını, kasıtlı olarak düşük not verdiğini iddia ederek RTEÜ yönetimine şikâyette bulunmuşlardı.
RTEÜ yönetimi Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu’nu “öğrencilerle ilşkilerine daha dikkatlı ol” diye uyarılırken tacize uğradığını iddia eden öğrenci Sema Muhçu şikâyeti nedeniyle okuldan 15 gün süre ile uzaklaştırma cezasi ile cezalandırıldı.
Ahmet Yılmaaz ise kasıtlı düşük not nedeniyle sınıfı geçemedi yargı kararıyla haklılığını ispatladı ve sınıfını geçti.
Bu yaşananları gazeteci karfazlı haberleştirmiş hakkında dava açılmıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA