Giresun’daki vaka sayılarının artışından yerel yöneticiler sorumludur - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Giresun’daki vaka sayılarının artışından yerel yöneticiler sorumludur

Bu haber 06 Nisan 2021 - 18:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Giresun’daki vaka sayılarının artışından yerel yöneticiler  sorumludur

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Giresun’daki vaka sayılarının artışından yerel yöneticileri sorumlu tuttu.
Pandemi sürecinin doğru yönetilmediğini iddia eden sendikanın eş başkanı Gökhan Topal, yaptığı yazılı açıklamada, “Merkezi yönetimin yanlışları üstüne yereldeki yöneticilerin de hataları eklenince vaka sayısının artması kaçınılmaz olmuştur. Giresun sporun futbol maçlarında dahi sosyal mesafeyi koruyamayıp Futbol federasyonu tarafından defalarca ceza alanlardan elbette Pandemi ile mücadele beklenemez” değerlendirmesinde bulundu.
“NÜFUSUN %15’İNE AŞI YAPILDI”
Sağlık Bakanlığı verilerine göre Giresun’da toplamda 2.265 vaka ve günlük ise 323 yeni vaka bulunduğun dikkat çeken SES Başkanı Topal, şu görüşleri dile getirdi: “ Her iki doz aşıyı yaptırmış olanların sayısı ise geçen 3 aya rağmen 63578 kişi yani kabaca nüfusun %15 kadardır. Yetkililer, Bakanlık verileri açıklayana kadar Giresun özelinde şeffaf ve bilgilendirici paylaşımlarda bulunmayarak halkın bilgi alma hakkını engellemişlerdir. STK ‘ların dahil edilmediği İl Hıfzıssıhha kurulundan çıkan kararlar ise cenaze ve selaları yasaklamak gibi halkın bir şekilde de olsa bilgileneceği anonsları kestirmek, bir çok yan sokaklardan girişi olan Gazi Caddesine göstermelik kontrol noktaları kurmak olmuştur. Yasaklara rağmen siyasi partilerin kongrelerine, açılışlarına, açıklamalarına ses çıkarmayanlar, sıradan vatandaşlar cenazelerini sınırlı katılım ile defin ederken, Kanaat Önderi dediklerinin cenazelerine binlerce kişinin katılımına da göz yumarak cezayı sigara içmek için maskesini çıkaran ayakkabı boyacısına kesmişlerdir”.
“HASTANELER BULAŞI MERKEZİ OLMAKTAN ÇIKARILMALI”
“Pandemi ile mücadelenin yolu akıl ve bilimden geçer. Sürecin şeffaflık ile yönetilmesinden, kuralların ayrımsız uygulanmasından geçer” ifadesini kullanan Gökhan Topal, sağlık emekçilerini korumadan halkın korunamayacağını belirtiği açıklamasında taleplerine de yer verdi. Topal, şunları söyledi: “Sağlık Emekçilerinin ulaşımı, beslenmesi, düzenli sağlık taramaları, yeterli ve kaliteli koruyucu ekipman ihtiyacı olmazsa olmazlardandır. Enfeksiyon riski ve aşırı iş yükü altında çalışan sağlık çalışanlarının sahada yaşadıkları şiddet, mobbing, adaletsiz ek ödemeler, vb. sorunların giderilmesine yönelik ivedilikle planlamalar yapıp girişimlerde bulunulmalıdır. Toplum Pandemi konusunda bilinçlendirilmeli, rutin sağlık kontrolleri ve yaygın test herkese yapılmalıdır.

HASTANELER BULAŞ MERKEZİ OLMAKTAN ÇIKARTILMALIDIR

Marketlere, iş yerlerine sınırlı sayıda insan alırken aşı yapılacak diye Aile Hekimliklerine insanları yığmaktan vaz geçin. Pandemi Hastanesi ilan edilen Giresun Devlet Hastanesinde ve diğer ilçe devlet hastanelerinde hastaların bekleme alanları acilen düzenlenmeli, hastaneler bulaş merkezi olmaktan çıkarılmalıdır. Salgın yönetilemiyor, vakalar ve ölümler hızla artıyor, bedelini toplum olarak ödüyoruz! Doğrulanmış olguları ve ölümleri açıklayıp epidemiyolojik hızları hesaplayarak, pandemide ki durumun ve önlemlerdeki etkinliğin değerlendirilmesinin önemini defalarca vurguladık, halka sağlıklı ve düzenli bilgi verin” .
SES Başkanı Gökhan Topal,” Ekonomik çıkarları ve siyasi kaygılarınızı değil halkımızın ve bizlerin sağlığını önceleyin. Salgın yönetiminde aklı, bilimi ve bizleri dinleyin. Önlenebilir her ölümün sorumlusu sizsiniz. Yaşam hakkımızın ihlaline karşı sessiz kalmayacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA