HES’e direnenler yargılanıyor: Direnmek meşru hak - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

HES’e direnenler yargılanıyor: Direnmek meşru hak

Bu haber 15 Nisan 2021 - 18:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.
HES’e direnenler yargılanıyor: Direnmek meşru hak

Ordu’nun Korgan ilçesinde Çiftlik ve Çamlı mahallerinde yapılmak istenen HES çalışmalarını durdurmak için mücadele edenlerden 6 kişi hakkında açılan dava görüldü.

Gençağa KARAFAZLI


ARTI GERÇEK – Ordu Korgan’da Çiftlik ve Çamlı mahallerinden geçen Keş deresi üzerinde yapılmak istenen Bayındır HES için imar değişikliği süreci yaşanırken, çalışmanın başlamasının yasadışı olduğunu söyleyen halk şirketi 6 kez dereden çıkararak iş yapmasını engellemişti.

İmar değişikliğine itiraz edilmiş, açılan dava sonucu gelen bilirkişi heyeti, halkın haklılığını kanıtlayan rapor tutmuştu.
Açılan dava bugün görüldü.

‘SUÇLU HES ŞİRKETİ’

Davanın Avukatı İsmail Topcuoğlu duruşma öncesi yaptığı açıklamada “Doğasını, deresini korumak, mücadele etmek suç olamaz” diyerek şöyle devam etti:

“Zaten, yeniden çalışmak için gelen şirketin çalışması halkın tepkileri nedeniyle durdurulmuş, şirket çalışanları dereden uzaklaştırılmıştı. Şirket çalışanları kendilerine saldırıldığını, şiddet uygulandığı iddiasıyla şikayetçi olmuşlardı.

Korgan Cumhuriyet Savcılığının hazırladığı iddianameyle Adem Güney, Ali Baymak, Hakan Top, Hamide Salduz, Muhammet Güney, Mustafa Varmış ve Taner Güney hakkında “iş ve çalışma hürriyetini ihlalden” açılan şirketin orada çalışma ruhsat izni yok. Ayrıca; hem ÇED hem de zaten hatalı olan imar plan alanlarının dışında bir çalışma girişimi olmuştur. Hukuksuz yapılan çalışmalar hukuken korunamaz. Ortada suç yok. Suçlu HES şirketi ve onun çalışanlarıdır. Ruhsatsız, kaçak çalışma yaparak halkın huzurunu bozmuşlar, dere yatağına zarar vermişlerdir. Önceden bu konuda suç duyurusu yapmıştık.  Mahkeme huzurunda şikayetçiler hakkında suç duyurusunda bulunacağım.”

‘DİRENMEK MEŞRU HAK’

Yargılanmayla ilgili Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada ise şunlar söylendi:

“HES’e karşı hukuksal süreç başlatan halk, şirketin yasadışı çalışmasına engel olarak meşru hakkını kullanmıştır. Meşru direnme hakkı yargılanamaz. Sonuçta, şirket tüm malzemelerini alarak çekildi. Halk kazandı. Ordu Çevre Derneği olarak her koşul altında halkla birlikte hukuksal ve fiili ve meşru mücadelelerinin içinde olduk. Yargılamanın düşmesi gerekir. Suçlu şirkettir. Halk yargılanamaz.”

Davalı ve davacıların eksik katılımı nedeniyle duruşma 25 Haziran 2021 tarihine ertelendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA