Hopa belediyesinde onaylanan imar planı haberimizle ilgili belediyeden açıklama geldi - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Hopa belediyesinde onaylanan imar planı haberimizle ilgili belediyeden açıklama geldi

Bu haber 15 Ocak 2021 - 18:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Hopa belediyesinde onaylanan imar planı haberimizle ilgili belediyeden açıklama geldi

Hopa belediyesi meclisinde oylanan ve oy çokluğuyla meclisten geçen imar planıyla ilgili Atı gerçek ve rize nabız haber sitelerinde yer alan haberde eskiklerin olduğu ve kamuoyunda farklı algıların oluşmasına neden olduğu gerekçesiyle Hopa belediyesi avukatı Bedrettin kalın gönderdiği düzeltme yazısını yorumsuz olarak tüm kamuoyu ve okurlarımıza aktarıyoruz.

Sayın Gençağa Karafazlı’nın dikkatine;

Artı Gerçek Haber sitenizde 14 Ocak günü yayınlanan haberin, haber başlığında “Hopa Belediyesinden Cengiz Holding’e kıyak” ibaresi ile birlikte alt başlıkta da “Belediye Başkanının arsasına özel imar izni verilen imar planında Cengiz Holding için de özel düzenleme yapıldı.” denilmektedir. Haber içeriğinde ise 2019 yılında reddedilen planın bazı değişiklikler yapılarak Belediye Meclisinden geçirildiği, plan ile birlikte belediye başkanı Taner Ekmekçi’nin hissedar olduğu bir parsele özel imar izni verildiği, kıyı şeridindeki bir alanın ‘depo alanı’ olarak belirlendiği, bu alanın daha önce Cengiz Holding’e satıldığı ifade edilerek bazı diğer konularda vatandaşların plana itirazlarından da bahsedilmektedir. Haberin bu biçimi yanlış anlamalara sebep olduğundan düzeltilmesi gerekli olmuştur.

Öncelikle haberde belirtilen İmar Planının 2020 yılı aralık ayında Belediye Meclisinde onaylanmış olduğu doğrudur. Onaydan sonra plan askıya çıkarılmış askı süresi içerisinde itirazlar olmuş, 2021 yılı Ocak ayı Meclis toplantısında bütün itiraz dilekçeleri imar komisyonuna havale edilmiş olup Şubat ayı meclis toplantısında itirazlar görüşülerek karara bağlanacaktır. Sonuç olarak itirazların görüşülmesi süreci henüz tamamlanmış değildir. Plan yönünden hukuksal durum budur.

Haberinizdeki iddialardan birisi Cengiz Holding’e sağlanan menfaat yönündendir. Bu konudaki hukuksal durum ise şöyledir: Haberde belirtilen ‘depo alanı’ geçmişte Petrol Ofisi Depolama Alanı olarak 1999 yılı planlarında mevcuttur. Petrol Ofisi bu taşınmazını daha sonra Eti Maden A.Ş.’ye satmıştır. Buna ilişkin tapu kayıtları vardır. Kısaca taşınmaz Petrol Ofisi bünyesinde bulunduğu dönemde de Depolama Alanı olarak 1999 planlarında işlenmiştir. 2020 planında bu alanda herhangi bir değişiklik yapılmamış, 1999 planındaki haliyle plana alınmıştır. Buna ilişkin eski plan ile yeni plan ekte gönderilmektedir. (Ek 1-2-3) Bu haliyle Cengiz Holding’e sağlanan bir menfaat görünmemektedir.

Haberdeki bir diğer iddia ise Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’nin hissedar olduğu bir taşınmaza özel imar izni verildiği yönündedir. Ancak bu da doğru değildir. Hopa Sahil yönünde Kars Caddesi üzerinde Sn.Taner Ekmekçi’nin hissedar olduğu bir taşınmaz mevcuttur. Ekte sunulan planda da görüleceği üzere Kars Caddesinde yola cephe olan bütün taşınmazlar Ticaret + Konut alanı olarak belirlenmiştir. (Ek-4) Sözü edilen hisseli taşınmazda yola cepheli olmasına rağmen sadece konut alanı olarak (kahverengi ile işaretli) belirlenmiştir. Esasen diğer parsellerle karşılaştırıldığında Taner Ekmekçi ve hissedarları menfaat sağlanması bir yana mağdur edilmişler ve hissedarları da askıda iken plana itiraz etmişlerdir. İtirazları da Ocak ayında görüşülecektir. Bu plan örneği de ekte sunulmaktadır. Konu hakkında herhangi bir tereddüt oluşursa gerekli başka belgeler de sunulabilir.

Haberin düzeltilmesi yönünde gereğini taktirlerinize sunuyoruz.

Av.Bedrettin Kalı
hopa plan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA