İkizdere Halkı Reise rest çekti ÇED toplantısı yaptırmadı (Video Haber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İkizdere Halkı Reise rest çekti ÇED toplantısı yaptırmadı (Video Haber)

Bu haber 28 Kasım 2023 - 16:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İkizdere Halkı Reise rest çekti ÇED toplantısı yaptırmadı (Video Haber)

İkizdere Halk Birleşti Reise rest çekti ÇED toplantısı yaptırmadı

GENÇAĞA KARAFAZLI -ÖZEL HABER

Cengiz İnşaat İkizdere de katliama devam ede dursun bu kez Reis Holding İkizdere vadisinde koruma altında bulunan Dereköy de yapmak istediği HES projesiyle yeni bir katliama imza atacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Bir Erdoğan daha gelmez” diyen Fevzi Reis’in şirketi Reis RS Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, İkizdere’ Dereköy deki HES projesi için İkizdere öğretmen evinde yapmak istediği halkı bilgilendirme toplantısını (ÇED) İkizdere halkı yaptırmadı.

İkizdere MHP Belediye başkanı Hakan Karagöz “İkizdere halkı olarak hepimizin de ortak paydası bu projenin binlerce yıllık tarihi olan bu vadiyi öldüreceğini düşünüyor. Bizim kedimiz ve köpeğimiz bile bu projenin ne kadar zararlı bir proje olduğunu biliyor” HADEP eski İzmir milletvekili Murta Çepni “ben deremin, evimin hangi yol ve yöntemlerle yok edileceğini dinleme gibi bir kararım yok. Dinlemem. Kimse bana evimi elimden nasıl alacağım diye güzel güzel anlatamaz bana. Böyle bir dünya yok bu toplantının bu anlamda; hukuki yanı yoktur. Bu toplantı başından itibaren hukuksuzdur” CHP Rize milletvekili Tahsin Ocaklı “Eğer toplantı lehte ya da aleyhte herhangi bir görüşün oluştuğu biçimde tutanak altına alınırsa; o zaman Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu süreci tamamlanmış olur. Bu nedenle bu toplantıya katılmayarak, yapılmadığını tutanak altına aldırmak doğru olan yoldur.”

İkizdere MHP İlçe Başkanı Rezzak UZUN “Biz bunun tecrübesini daha önce çok derin bir şekilde yaşadık. Ve hala idari bütün mahkemeleri kazanmış olmamıza rağmen biz hukuki anlamda şu anda hala mahkemeliğiz benim anam 82 yaşındaydı. Baston ve bir insan yardımı ile yürüyordu. Anam 90 yaşında ve şu an halen mahkemelik. Şimdi biz bu süreçlerin bize neler getirdiğini; bize hangi sıkıntılar yaşattığını bu coğrafya da yaşayan herkes biliyor. Bana evimi nasıl alacağını anlatmaya gelmiş arkadaşlar lütuf etmişler. Böyle bir şey yok. Bize bu yaşattıkları artık nereye kadar gidecek.  Yeter da yeter! 20 küsür tane proje ile başladılar bu coğrafya da. İkizdere Vadisi Enerji Vadisi mi? Turizm Vadisi mi? Bizim vadimize böyle bir projenin kesinlikle yapılmasını istemiyoruz. Tavrımızda talebimizde budur. Bize bir şey anlatmasınlar.” ÇED toplantısına karşı olan yurttaşlar Dereköy’de HES istemediklerini dile getirdi ardından ÇED süreciyle ilgili “halkı bilgilendirme toplantısı yapılamadı” tutanağı imza altına alındı böylece Reis Holdingin başlatmış olduğu ÇED bilgilendirme toplantısı İkizdere hak tarafından yaptırılmadı.

Koruma altına alınan cennet vadi katledilecek

Rize’nin İkizdere ilçesi Dereköy mevkiinde Reis holding tarafından yapılması planlanan hidroelektrik santral (HES) projesiyle ilgili bugün İkizdere öğretmen evinde gerçekleşen ÇED bilgilendirme toplantısı İkizdere halkı tarafından yaptırılmadı. Toplantının yapılacağı öğretmen evinin önünde polis toma aracıyla geniş güvenlik önlemleri aldı. Toplantının yapılacağı salona Rize çevre ve şehircilik bakanlığı görevlileri hazırlıklarını tamamladıktan sonra salona CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, HADEP İzmir eski milletvekili ve İkizdereli olan Murat Çepni, İkizdere MHP’ ilçe başkanı Rezzak UZUN, AKP İkizdere ilçe başkanı Mustafa HAVUZ, İkizdere dernekler federasyonu 2. Başkanı İsmet ekşi, Dereköy muhtarı Rahmi ekşi, Rize muhtarlar derneği başkanı ve Anzer ballı köy muhtarı Remzi Güzel, İHD Rize temsilciliği, İkizdere eski belediye bakanı Ayhan Biberoğlu, İkizdereli yurttaşlar ve Dereköy halkı ve Reis holding sorumluları katıldı.

ÇED sürecinin tamamlanması için Rize çevre, şehircilik ve iklim değişiklik müdürlüğü ÇED ve çevre izlemleri şube müdürü Hızır Osman Aslıyüksek, ÇED süreci ile ilgili katılımcılara teknik bilgi verdikten sonra katılımcılara “ÇED ile ilgili bilgilenmek istiyormuşsunuz?” diye sorunca ilk tepki İkizdere MHP belediye başkanı Hakan Karagöz’den “hayır” cevabı geldi. Ardından diğer katılımcılar bilgilenmek istemediklerini söyledi.

“BU TOPLANTI HUKUK DİŞİDİR BURADA BÜYÜK BİR YIKIM VE KATLİAM OLACAK”

HES’ ve ÇED bilgilendirme toplantısına neden karşı çıktıklarını anlatan İkizdere, Dereköy’ünden HADEP İzmir eski milletvekili Murat Çepni; “Bir önceki dönem milletvekiliyim. Dere Köylüyüm. Hem vadide hem de bizim köyümüzde; bu projenin ne şart ve koşulda olursa olsun, yapılmaması gerektiğini: bunun hem köyümüz hem de vadimiz açısından büyük bir yıkım bir katliam olacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu toplantı bu anlamıyla buraya gelen arkadaşları tenzih ederek söylüyorum: hukuk dışıdır; anayasaya aykırıdır. Doğal Sit Alanı’nda bu projenin yapılması için atılan her adım bir suç niteliğindedir. Bir Doğa suçudur; bir insanlık suçudur. Dolayısıyla bu toplantının yapılmaması konusunda kararlıyız. Vekilimizin önerisi yerindedir. Birkaç temsilci ile burada yapılmamasına dahil tutanağı tutup; gelen arkadaşlarımızı da teşekkür ederek, göndereceğiz”

“KEDİMİZ VE KÖPEĞİMİZ BU PROJENİN NEKADAR ZARARLI OLDUĞUNU BİLİYOR”

İkizdere MHP Belediye Başkanı Hakan KARAGÖZ; “İkizdere halkı olarak ve sivil toplum kuruluşlarımız: Muhtarlar federasyonumuz, parti temsilcilerimiz, halkımız hepsi burada. Bunu istemediğini ve gerekçelerini açıklayarak; herhangi bir kargaşaya mahal vermeden, medeni bir şekilde sizlerde buradasınız hepimiz buradayız. Hepimizin de ortak paydası bu projenin bu vadide bu vadiyi öldüreceğini, binlerce yıllık tarihi olan bu vadiyi öldüreceğini düşünüyor. Hiç en ufak bir kargaşanın çıkmayacağına da inanıyorum işin açıkçası. Takdir sizlerindir takdir vatandaşlarındır. Gerekli bir şekilde itirazlarımızı yapabiliriz diye düşünüyorum. Bir gazetecinin “toplantının yapılması durumunda ÇED süreci tamamlanmış sayılmaz mı” sorununa başkan Karagöz; Bizim kedimiz ve köpeğimiz bile bu projenin ne kadar zararlı bir proje olduğunu biliyor. Bir olasılıktır. Olmaz. Bunun yargı süreci var.” Cevabını verdi.+

“BU TOPLANTI BURADA YAPILIRSA EĞER İLK KAZMA VURULMUŞ OLACAK”

Belediye başkanı Karagöz’ün bu konuşmasına karşı Murat Çepni yeniden söz alarak; “Başkanım siz fikrinizi söylediniz. Teşekkür ederiz. Şimdi ben bir şey daha söyleyeyim. Siz devam edersiniz. Şimdi burada kimsenin kargaşa yaratmaya, kavga yaratmaya niyeti yok. Kimse de buraya bundan dolayı gelmedi. Ama ben deremin, evimin: o derenin karşısındaki ev benim evim. Evimin hangi yol ve yöntemlerle yok edileceğini dinleme gibi bir kararım yok. Dinlemem. Kimse bana evimi elimden nasıl alacağım diye güzel güzel anlatamaz bana. Böyle bir dünya yok. Dolayısıyla bu toplantının bu anlamda; hukuki yanı yoktur. Kastettiğimiz budur. Bu toplantı başından itibaren hukuksuzdur. Benim evimi benim deremi elimden almaya çalışan bir proje hiçbir şart ve koşulda hiçbir aşaması yasal değildir; hukuki değildir. Kastettiğimiz budur. Yani, biz burada teknik bir şey tartışmıyoruz. Bir prosedür tartışmıyoruz. Bu toplantı burada yapılırsa eğer ilk kazma vurulmuş olacak. Dediğimiz bu. Kimsenin kavgaya niyeti yok. Esas meydan okumanın kendisi İkizdere’ye gelip, köyümüzde deremizde bunu yapacağız demektir. Meydan okumaktır bu. Bütün İkizdere’ye meydan okumaktır. Dediğimiz bu kadar basit. Dolayısıyla hepimizin fikri ortaksa; yapılması gereken budur.”

İkizdere Belediye Başkanı Hakan KARAGÖZ Çepni’nin konuşması sonrası “Arkadaşlar sonuçta karşımızda; devlet kurumunun memurları var. Deminde söyledim. Sizinki de bir yoldur sayın vekilim. Bizimki de bir yoldur diye düşünüyoruz”

“BU TOPLANTİ YAPILIRSA YARGI PROJEYE DEVAM EDİN DER”

CHP Rize Milletvekili Tahsin OCAKLI; “Şöyle bir şey var. Onu belirtelim yani. Eğer toplantı lehte ya da aleyhte herhangi bir görüşün oluştuğu biçimde tutanak altına alınırsa; o zaman Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu süreci tamamlanmış olur. Dolayısıyla yargı kararları açısından ÇED süreci tamamlanmış olan bir projeye yargının devam edin deme olasılığı büyüktür. Bu nedenle bu toplantıya katılmayarak, yapılmadığını tutanak altına aldırmak doğru olan yoldur. Bu hukukçularımızın söylediğidir”

HES Karşıtı bir Yurttaş; “Şimdi vekilimin dediği gibi zaten Avukat ile de görüştük. Avukatımız var. Güzel üç yöntem söyledi. Bir tanesini vekilim de söyledi. Bence de şimdi kalabalığa hiç gerek yok. Zaten önemli olan buradaki toplantının olumsuz sonuçla çıkmasıdır. Yani, başka bir şey değil bu. Yani, bu toplantı yapılması gerekiyor. Yapılsın çok önemli değil. Bu yapılmadığı zaman yarın bir daha gelecek. Biliyorsunuz Haziran’da bir toplantı vardı: yapmadık. Şimdi bir daha oldu. Bu yapılmazsa; yarın bir daha gelecek, yarın bir daha gelecek. Arkadaşlar bunu sonlandırmamız için biz bu toplantının olumsuz raporumuzu tutanaklara geçireceğiz. Yani, halk istemiyor kimse istemiyor. İkizdere Belediye Başkanımın dediği gibi kedi köpek istemiyor. Hiçbir siyasi parti istemiyor. Burada biz halk olarak istemiyoruz böyle bir projeyi. Dolayısıyla burada üç beş kişi kalarak, söyleceklerimizi söyleyelim. Zaten hükümet komiserleri burada. Tutanaklara geçelim! Düşüncelerimizi oraya yansıtalım! Daha sonra; toplantıyı bitirip, gidelim. Yani, bu toplantının olumsuz sonuçlandığı tutanaklara geçsin”

“BÖYLE BİR ŞEY YOK. BİZE BU YAŞATTIKLARI ARTIK NEREYE KADAR GİDECEK”

İkizdere MHP İlçe Başkanı Rezzak UZUN; “Biz bunun tecrübesini daha önce çok derin bir şekilde yaşadık. Ve hala idari bütün mahkemeleri kazanmış olmamıza rağmen biz hukuki anlamda şu anda hala mahkemeliğiz. İsmet bey de bunların bir tanesi. Benim köyüm. Hatta şu kadarını söyleyeyim o süreçleri yaşarken; benim anam 82 yaşındaydı. Baston ve bir insan yardımı ile yürüyordu. Anam 90 yaşında ve şu an halen mahkemelik. Şimdi biz bu süreçlerin bize neler getirdiğini; bize hangi sıkıntılar yaşattığını bu coğrafya da yaşayan herkes biliyor. Şimdi az önce Murat Bey bir şey söyledi çok doğru bir şey söyledi. Dedi ki “bana evimi nasıl alacağını anlatmaya gelmiş arkadaşlar” lütuf etmişler. Böyle bir şey yok. Bize bu yaşattıkları artık nereye kadar gidecek.

“20 PROJEYLE BAŞLADILAR YETERDA YETER”

Bugünkü bu toplantıya katılmak bir yöntem. Bence kendi fikrim Katılmamaktır. Çünkü, bize ne anlatacaklar evunuzu nasıl alacağız. Yeter da yeter! 20 küsür tane proje ile başladılar bu coğrafya da. Ben daha önce bizim bakanlarımızdan bir tanesine şunu şöyle de sormuştum. Ya sayın Bakanım bir karar verelim ya İkizdere Vadisi Enerji Vadisi mi? Turizm Vadisi mi? Bunu da geçtim bu coğrafya da yaşayan insanlara bir alternatif sunalım ya. Bir alternatif sunalım! Aynı Vadide bugün geçen yıl Turizm Master Planı’nda en büyük iki tane projeyi bizim ilçemize vermişler. Birisi Ovit Vadisi’nde birisi Meles Vadisi. Kalkıyoruz bunun yanında; başka bir şeylerde yapıyoruz. Bizim vadimize böyle bir projenin kesinlikle yapılmasını istemiyoruz. Tavrımızda talebimizde budur. Ve buradaki toplantıya da BEN KATILIM SAĞLANMASI TARAFTARI DEĞİLİM. Çünkü, bize bir şey anlatmasınlar biz geldiler buraya misafirimizler. Vekilimin dediği gibi biz ikramlarını yapalım. Lütfen geldikleri yere gitsinler bizim bu tavrımızı da ne olduğunu iletsinler. Biz misafirleri ağırlamasını biliriz. Biz kadim bir memleketin evlatlarıyız. Gerektiği şekilde ağırlayalım ve gitsinler. Lütfen bizi yormasınlar! Lütfen bizi yormasınlar!

İkizdere AKP İlçe Başkanı Mustafa HAVUZ; “Bu süreç böyle devam etmez. Bunu burada yapıp; bunu tutanak altına alsak. Tamamız bunu istemiyoruz. İkizdere tamamı şurada şu anda. Toplantı yapılmadan bu süreç tamamlanmış oluyor mu?

CHP Rize Milletvekili Tahsin OCAKLI; “Bu toplantı eğer yapılmaz ise toplantının yapılamadığını halkın bilgilendirmeyi istemediğini tutanak altına alırlar ise yargı yolunun önü tıkanmış olur. Bizim de yapmak istediğimiz budur.

“BUGÜN VE SONRA YAPILACAK BÜTÜN HES PROJELERİNE KARŞIYIZ”

İkizdere, Anzer ballı köy muhtarı ve muhtarlar federasyonu başkanı Remzi Güzel; “Çok değerli katılımcılar elbette ki bugün İkizdere’miz adına İkizdere muhtarlarımız. 36 muhtarla teşekkül ediyoruz…Elbette ki biz muhtarlarımız İkizdere’deki ve Rize’deki yatırımlara karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz bugünkü bu toplantı da İkizdere’mizin geleceğini tehdit eden bir durumdur. Biz İkizdere muhtarları olarak; bugün ve bundan sonra yapılacak olan bütün HES projelerine karşıyız.

“EN SÖZÜ VEREN HALKTIR İKİZDEREYİ TURİZMLE GELECEĞE TAŞIYALIM”

İkizdere Vadimiz Turizm Vadisidir HES Vadisi değildir. Biz Halkın temsilcileri olarak; bakın en son sözü ben almış olabilirim ama nihayetinde en sözü veren halktır. Halkın sesidir. Ondan dolayı lütfen devlet temsilcilerine de iletiyorum. Firmalara da iletsin. İkizdere de hiçbir şekilde HES ile ilgili projelere atıf yapmasınlar. İş yapacaklarsa gelsinler! Bakıl bir Turizm Vadisidir. İkizdere’yi turizm ile gelecek nesillere taşıyalım! Korunaklı bir İkizdere ile hep beraber bir mücadele verelim! Ve biz siyasilerimiz halkımız biz mücadeleyi başaracağımıza inanıyoruz.”

Yurttaşların çeşitli tepkilerinin ardından Rize çevre, şehircilik ve iklim değişiklik müdürlüğü ÇED ve çevre izlemleri şube müdürü Hızır Osman Aslıyüksek, ÇED süreci ile ilgili “Toplantı salonunda toplntı şartları hazır edilmiş ancak, halk bilgilenmek istemediği için ÇED yeterlik firması sunum yapmamıştır. İkizdere belediye başkanı Hakan Karagöz2le yöre halkının dilekçeleri (33 adet) elden alınmıştır.” Tutanak düzenleyerek ÇED bilgilendirme toplantısı yapılmadı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA