Kabil Havalimanı’nda silahlı çatışma: bir ölü, üç yaralı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Kabil Havalimanı’nda silahlı çatışma: bir ölü, üç yaralı

Bu haber 23 Ağustos 2021 - 9:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kabil Havalimanı’nda silahlı çatışma: bir ölü, üç yaralı

Binlerce kişinin Afganistan’dan tahliye edilmek için beklediği Kabil Havalimanı’nda bu sabah bir çatışma çıktı. Almanya, en az bir kişinin öldüğünü açıkladı.

Taliban’ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan’dan tahliyeler sürerken, bu sabah Kabil Havalimanı’nda bir çatışma çıktığı açıklandı. Taliban ise Ahmed Mesud’un ülkenin kuzey doğusundaki Penşir vadisinde başlattığını açıkladığı direniş hareketini bastırmak için yüzlerce militan yolladığını duyurdu.

Son gelişmeler şöyle:

‘ÇATIŞMADA BİR KİŞİ ÖLDÜ’

* Bu sabah Kabil Havalimanı’nın kuzey kapısında kimliği bilinmeyen silahlı kişiler ile Batılı güvenlik güçleri ve Afgan korumalar arasında çatışma çıktı. Kamuoyuna Almanya ordusunun duyurduğu çatışmada, bir Afgan koruma öldü, üç kişi yaralandı. Alman ordusu, ölen Afgan’ın havalimanının dışında alanı korumak için konuşlu Taliban militanlarından biri olup olmadığı konusunda ayrıntı vermedi. Çatışmaya, ABD ve Alman güçlerinin de dahil olduğu belirtildi.

* Penşir vadisinde Taliban’a karşı direniş hareketi başlattığını açıklayan, aynı zamanda 2001’de Taliban tarafından öldürülen Afgan lider Ahmet Şah Mesud’un oğlu olan Ahmet Mesud, dün kapsayıcı bir hükümet kurulması çağrısı yaparak teslim olmayacağını açıklamıştı. Mesud, Taliban’ın diyalog kurmayı reddetmesi halinde ‘savaşın kaçınılmaz olduğunu’, ‘Taliban’ın da katılacağı bir hükümetle ise sorunu olmadığını’ söyledi.

Taliban ise bugün yaptığı açıklamada, yüzlerce militanının Penşir’e doğru yola çıktığını açıkladı. Twitter’da da beyaz Taliban bayrağını taşıyan militanların Penşir’e doğru gittiği belirtilen bir video paylaşıldı.

 ‘ÇEKİLMENİN UZATILMASI İÇİN TALEP GELMEDİ’

* Batılı güçlerin tamamen ne zaman çekileceği ise henüz bilinmiyor. ABD Başkanı Joe Biden tahliyelerin daha önceden çekilme tarihi olarak belirlenen 31 Ağustos’tan ileri bir tarihe sarkabileceğinin sinyalini verirken, Reuters’a konuşan bir Taliban yetkilisi bu takvimin uzatılması konusunda kendilerinden henüz bir talepte bulunulmadığını söyledi. ABD dün, tahliyeleri hızlandırmak için sivil uçakları da devreye soktu.

* Taliban’ın Kabil’de yönetimi ele geçirdiği 15 Ağustos’tan bu yana Kabil Havalimanı’ndaki tahliye kaosu sürüyor. Cumartesi günü yaşanan izdihamda yedi, toplamda 15 kişinin öldüğü belirtilirken, havalimanının dışında kontrolü sağlayan Taliban militanarının dün kalabalıkları hizaya sokmak için insanları dövdüğü haberleri geldi. (DIŞ HABERLER)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA