Madımak Katliamı’nın 30’uncu yıldönümü: Katliamda ölenlerin yakınlarından mücadele mesajı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Madımak Katliamı’nın 30’uncu yıldönümü: Katliamda ölenlerin yakınlarından mücadele mesajı

Bu haber 02 Temmuz 2023 - 17:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Madımak Katliamı’nın 30’uncu yıldönümü: Katliamda ölenlerin yakınlarından mücadele mesajı

Madımak Katliamı’nın 30’uncu yıldönümünde Madımak Oteli önünde anma gerçekleştirildi. Alevi kurumlarının ortak açıklamasında “30 yıldır adalet arıyoruz. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” denildi.

SİVAS – Madımak Katliamı’nın 30’uncu yıldönümü anması Sivas’ta gerçekleşiyor. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi’nin ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın önünde toplanan kortej, “Sivas’ı Unutma Unutturma”, “Sivas Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarıyla katliamın yaşandığı Madımak Oteli’ne doğru yürüyüşe geçti.

whatsapp-image-2023-07-02-at-10-01-43.jpeg

Anmaya Yeşil ve Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan milletvekili Mustafa Sarıgül de katıldı. Deyişler ve sloganlar eşliğinde devam eden yürüyüşe CHP Grup Başkanı Özgür Özel katıldı.

Yürüyüşün ardından kortej Madımak Oteli’nin önüne geldi. Katliamda ölenlerin yakınları mücadeleye devam mesajı vererek Bilim ve Kültür Merkezi haline getirilen otelin önüne kırmızı karanfiller bıraktı.

‘KATLİAMIN ZAMANAŞIMINA UĞRAMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Anmaya katılan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar otelin önüne karanfil bıraktıktan sonra konuşmasını yaptı. Kılıçgün’ün konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bizler Yeşil Sol ve milletvekilleri tüm çalışma arkadaşları olarak bugüne kadar Alevilerin yürüttüğü mücadelenin yanında olduk. Bundan sonra olmaya devam edeceğiz. 30’uncu yılında hiçbir yol almayan mahkeme süreci ne yazık ki Eylül’de görülecek davada zaman aşımına uğramakla karşı karşıya. Dün ifade ettik bugünde ediyoruz Madımak katliamı insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Bu katliamın zamanaşımına uğramasına izin vermeyeceğiz. Sivas’ı yakanlara inat Sivas’ta semahlar dönmeye devam edecek, sazlar çalmaya devam edecek ve cemler tutulmaya devam edecek.”

‘KATLİAMI SAVUNANLAR ÖNEMLİ YERLERE GETİRİLDİ’

Katliamda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ve semahın ardından Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Hidayet Yıldırım mücadele mesajı vererek anmaya katılanları selamladı. Yıldırım’ın ardından Alevi kurumlarının ortak açıklamasını Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe , “30 yıldır adalet arıyoruz. Bu adaleti sadece kendimiz için aramıyoruz, bu ülkede adaletsizliğe maruz kalmış bütün canlar için arıyoruz. Sivas için adalet, herkes için adalet” diye konuştu.

Adaleti bulamadıklarını belirten Erçe, “Tek bir adım atılmadı, katillerin kaçmalarına göz yumuldu. Katliamın gerçek sorumluları açığa çıkmadı ama katliamı savunanlar en önemli yerlere getirildiler. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu topraklar çok katliam gördü. Bu katliamların her birinin birbiriyle bağlantılı olduğunu biliyoruz. Bu katliamlar aynı zihniyetten besleniyor. Çünkü bunu rantçı sömürü sisteminin devamı için yapıyorlar” dedi.

‘O GÜN BURADA HİZBULLAH YAŞASIN DİYORLARDI, HİZBULLAH BUGÜN MECLİS’TE’

Erçe şunları söyledi:

“Hallacı Mansur diz çökmedi, Nesimi diz çökmedi. Biz de diz çökmeyeceğiz. Can Atalay için adalet istiyoruz, özgür basın için adalet istiyoruz, Merdan Yanardağ için adalet istiyoruz. Yıllarca halkın bağrında taht kurmuş Selo can için adalet istiyoruz. İstanbul Sözleşmesini savunanlar için adalet istiyoruz. Hepimiz birleşmek zorundayız. Bunu yapamazsak bize yeni Sivas’lar yaşatacaklar. Erzurumda İmamoğlu’na, Ankara’da Kılıçdaroğlu’na saldıranları görünce Sivas’ı hatırladık. Bin kere zulüm görsek de bir kere zalim olmayacağız. Sivas katliamı Alevi katliamdır. Arkasında devlet vardır. Arkasında devlet olmasaydı burası utanç müzesi yapılırdı. Arkasında devlet olmasaydı katiller serbest bırakılmazdı. O gün burada Hizbullah yaşasın diyorlardı. Hizbullah bugün Meclis’te.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA