Okullarda imam görevlendirilmesine karşı tepkiler büyüyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Okullarda imam görevlendirilmesine karşı tepkiler büyüyor

Bu haber 11 Haziran 2023 - 11:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Okullarda imam görevlendirilmesine karşı tepkiler büyüyor

EMEP, “Eğitimde dini kuşatmaya ve okullarda imam görevlendirilmesine hayır”

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, eğitimde laikliğin son kırıntısın da yok edilmek istendiğini vurgulayarak, “AKP’nin gençlik üzerinde kirli amaçlarına karşı mücadeleyi büyütelim.” çağrısı yaptı.

COŞKUN ÖZBUCAK- ORDU

İktidarın seçim öncesi hazırlanarak seçim sonrası yürürlüğe sokulan ve Eskişehir’de ve İzmir’de uygulaya başlatılan ÇEDES “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum” Projesi ile eğitimde dinselleşme çalışmalarına hız vermeyi amaçladığını söyleyen EMEP Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz, “İktidar eğitim sistemini kendi siyasal ve ideolojik ihtiyaçları üzerinden dizayn etmeye devam etmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokullar ve imam hatip okulları, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı il/ilçe spor müdürlükleri/gençlik merkezleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Diyanet Gençlik Merkezleri iş birliğinde yürütülmekte olan ÇEDES projesi kapsamında çalışmalar başlatılmıştır. Okullarda pedagojik eğitim almış ve bu hizmeti veren psikolojik danışmanlar varken, hiçbir pedagojik eğitimi olmayan vaiz, imam hatip ve Kur’an kursu öğrencileri görevlendirilmektedir.” dedi.

“Ayrımcılık derinleştiriliyor”
Poyraz, “Birbirinden ayrı olması gereken eğitim ve inanç alanları ve ‘’tek din, tek mezhep’’ dayatması ile ayrımcılık daha da derinleştirilmektedir. Eğitimde fırsat eşitsizliğini arttıran, emekçi çocuklarını MESEM’lere mahkûm eden, yoksul halk çocuklarını cemaat yurtlarında istismara maruz bırakan iktidar ‘’dindar ve kindar nesil’’ yaratarak ve halkı kutuplaştırarak her geçen gün artan yoksulluk ve eşitsizliği daha da görünmez kılmaya çalışmaktadır.” dedi.

“Gençlik tarikatlarla kuşatılmak istenmekte”
Poyraz uygulamanın gençleri tarikatlara teslim etmek olduğunu vurgulayarak, “Eğitime ayrılan bütçeye bakıldığında AKP hükümetlerinin gençliğe bütçeden hakkı olan payı vermediği, vermeyeceği ve onları donanımlı bir bireyler olarak geleceğe hazırlamak niyetinde olmadığı anlaşılacaktır. ÇEDES projesi tam da bu noktada devreye girmektedir. İçi boşaltılmış eğitim sistemi ve geleceksizleştirilmiş gençlik tarikatlar ve cemaatlerle kuşatılmak istenmektedir. AKP iktidarı işçi sınıfını birleşmesinden korktuğu kadar, gençliğin kendi öz talepleri etrafında da birleşmesinden korkmaktadır. Tam da bundan dolayı, mili-manevi değerler, tarikatlar adı altında, yeni ayrışmaların, kutuplaşmaların önü açılmaktadır. Siyasal iktidar, sorumluluklarını kolayca gizlemek, gençliği yeni kutuplaştırmalarla Ortadoğu’nun mezhep kavgası bataklığına sürüklemek istemektedir. İşçi sınıfı ve emekçi halkımız AKP’nin bu oyunlarına geçen 21 yılda düşmemiştir. AKP istediği kindar gençliği yaratamamıştır, ancak ısrarında da vazgeçmemiştir. Şimdi sahneye konan bu yeni oyunu bozacağız. Emek Partisi olarak bilimsel ve laik eğitim için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkacağız.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA