PALİÇ’TEN ERDOĞAN’A “ONURLU OLAN İNSAN BUKADAR ACIMASIZ OLUR MU?” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

PALİÇ’TEN ERDOĞAN’A “ONURLU OLAN İNSAN BUKADAR ACIMASIZ OLUR MU?”

Bu haber 28 Ekim 2021 - 15:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.
PALİÇ’TEN ERDOĞAN’A “ONURLU OLAN İNSAN BUKADAR ACIMASIZ OLUR MU?”

Rize Ziraat odası başkanı Nevzat paliç RTB başkanı Erdoğan’a ver yansın

Gençağa Karafazlı -Özel Haber

Geçen günlerde ulusal çay konseyinin yapılan seçimleri sonucunda yeniden başkanlığa seçilen Rize ticaret borsası (RTB) ve Ulusal Çay Konseyi (UÇK) başkanı Mehmet Erdoğan’ın çay sektöründe yaşanan sorunların çözümleri konusunda yaptığı açıklamalara Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç, onun tuzu kuru, onun çaylarını Cumhurbaşkanı otobüsten vatandaşa atıyor, üreticiyi sömüren birinin çay sektörünün sorunlarını çözemeyeceğini öne sürerek Erdoğan’ı eleştirmişti.

Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç’in açıklamalarına yer veren rizenabız ve kuzeytv haber’in yayınladığı haberleri kaynak göstererek yayınlayan olay Rize haberin bu haberine RTB başkanı Mehmet Erdoğan, kişilik haklarına saldırı olduğu gerekçesiyle Sulh ceza mahkemesine baş vurarak habere erişim yasağı kararı aldırdı.

ERDOĞAN “ONURUMA VE KİŞİLİK HAKLARIMA SALDIRI VAR”

Rize Ticaret borsası ve ulusal çay konseyi başkanı Mehmet Erdoğan’ın Nevzat Paliç’in kendisiyle ilgili “üreticiyi sömürüyor” sözlerini, onuruna, kişilik haklarına saldırı ve toplum karşısında kendisinin küçük düşürüldüğünü, üreticileri kendisine karşı kışkırttığı ayrıca bu nedenlerden dolayı da Paliç hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirterek yargıya baş vurarak haberin erişiminin engellenmesi kararı aldırdı.

Erişim yasağı kararına Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç sert tepki gösterdi.

“ÇAY ÜRETİCİSİNDEN DÜŞÜK FİYATA ÇAYI BEN Mİ ALDIM?”

Kuzeytv muhabirlerine özel açıklamalarda bulunan Paliç; “

“Şu anda 860.000 ton Çaykur çay aldı. Çaykur’un depoları bile dolu olduğu için kuru çaylar açık sahada bekletiliyor. Özel sektör çayda Çaykur’u sıkıştırmak için yani zor duruma düşürmek için yaş çay fiyatını düşürdü. Bunlar bunu bile bile yaptılar. ÇAYKUR  600 kilo kota uyguladı ya. Yani bunlar ona karşı cephe aldılar.

Üreticiden düşük fiyata 2.60 kuruşa çay ben mi aldım Mehmet Erdoğan mı aldı? Bunlar yalan mı?”

“ONURLU OLAN İNSAN BUKADAR ACIMASIZ OLUR MU?”

Vatandaşlara bu kadar acımasızca davranan birinin onurdan şereften bahsedemeyeceğini ifade eden Paliç Erdoğan’a yönelik eleştirilerini şu şekilde sürdürdü;

“Onurum zedelendi” diyene bir bakmak lazım. Vallahi onuru ve şerefi olan bir insan bunları yapar mı? Soruyorum, onu da sormak lazım hâkime. Yani bu vatandaşa bu kadar acımasız davranana bir insan belli bir konumdasın. Ulusal Çay Konseyi başkanısın, borsanın başkanısın. Bu işlerde bu sektörü korumakla görevlisin. Ulusal Çay Konseyi başkanı tüm sektörü korunmakla görevli, üreticiyi korumakla görevlidir. Sadece kendini değil. Ben Ziraat Odası Başkanı olarak hepsini düşünmek mecburiyetindeyim. Düşmanım olsa bile onun aleyhinde hareket etmem ama vatandaşa zarar verecek bir şey yapmıyorsa.”

Kimseden korkusunun olmadığını ifade eden Paliç ; “21 yıldır Ziraat odası başkanıyım. Bugüne kadar bu üreticiye zarar verecek herkesin karşısında oldum. Kim olursa olsun babamda olsa aynı şekilde karşısında olmaya devam edeceğim. Üretici adına konuştum. Üreticinin menfaatlerinin korunması adın konuştum. Üretici mağduriyetini, bu seneki mağduriyeti kim gizleyebilir her şey ortada değil mi? Üreticiyi inim inim inleten çaykur değil, özel sektörün bu sömürücüleridir, bunu 210 bin çay üreticisi ve bölge halkı çok iyi biliyor. Benim kimseden korkum yok. Üretici adına konuşmaya devam edeceğim gerçekler ortadadır”

“PALİÇ ERDOĞAN’ININ ONURUNU ZEDELEDİ”

Rize sulh ceza mahkemesine baş vuran Erdoğan’ın avukatı Av. Ali İmran BÜYÜK mahkemeye sunduğu dilekçesinde  “Mehmet Erdoğan’ın  kişilik haklarını zedeleyen ve doğrudan şahsını hedef alan bir haber yayınlandığını müvekkilin  halkı kandırmak ve alengirli işleri organize etmekle itham edildiğini, haberde yer alan “Borsa başkanı Erdoğan’ın tuzu kuru çay üreticisinin sorunları onun umurunda değil çünkü cumhurbaşkanımızın vatandaşlara otobüs üzerinden fırlatıp attığı çaylar borsa Başkanı Mehmet Erdoğan’ın çayları olduğunu, “Kimi kandırıyor. Bugün çay üreticisinin maliyetin altında çay satmasının temel sorumlusu Erdoğan’dır bu işleri o organize ediyor “borsa başkanı üreticiyi sömürmüyor” şeklîndeki ifadeler müvekkilimi karalamaya yönelik, şerefini, haysiyetini, onurunu, saygınlığını, kişilik haklarını ihlal ettiği, Nevzat PALİÇ’in müvekkilime suç isnat ettiği, hakaret kapsamında kalacak sözler sarf ettiği açıktır.

Bu hususta Nevzat PALİÇ aleyhinde suç duyurusunda bulunulacak olup şeref ve saygınlığına zarar verilmesi nedeniyle hukuk yargılamasına da başvurulacağını, Erişim engeli talep edilen haberde yer alan ifadelerin doğrudan müvekkilin şahsını ve saygınlığı hedef almıştır. İlgili yasa gereği haberin erişiminin engellenmesini talep ediyoruz” dedi

Mahkeme ise aldığı erişim yasağı kararında;

“Rize Ziraat Odası Başkanının başvurucu hakkındaki söylemlerinin aktarılması ile haber yapıldığı, erişim yasağı talebi değerlendirilmesinde; haber içeriklerinin Anayasanın düşünceyi koruma, açıklama ve yayma hürriyetinin ötesinde, kaynağı belli olmayan bir takım veriler sunduğunu (çay üreticisinin sömürülmesi, maliyetin altında çay satılması ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından halka dağıtılan çayların başvurucu tarafından temin edildiği iddialara bakımından) düşünce içeriğinin eleştirel boyutun ötesinde başvurucunun yapmış olduğunu belirttiği meslek gözetildiğinde kişilik haklarının zedeleyici üslup ve tarzda olduğu, aktarılan söylemlerin gerçekliği araştırılmadan habere konu edinildiği, haberin veriliş ve yazılış biçiminin başvurucunun toplum nezdindeki konumu ve itibari da gözetildiğinde kamu yararı ve toplumsal ilgi yönü ile duyarlılığın ötesinde başvurucu üzerinde olumsuz algı uyandırma çabasına yönelik olduğu, başvuru sahibi Mehmet ERDOĞAN vekili Av. Ali İmran BÜYÜK’ün talebinin KABULÜNE, internet ortamında yayın yaparak ilgili kişinin kişilik hakkını ihlal ettiğine kanaat duyulan; yayın içeriğine 5651 sayılı Yasanın 9/1-3 maddesi uyarınca ERİŞİMİN ENGELLENMESİNE, karar verilmiştir denildi”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA