Rize’ de Yerel Basın Yargı Kıskacında “AKP’li Başkanı Haber Yapan Üç Haber Sitesinin Haberlerine Yasak” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Rize’ de Yerel Basın Yargı Kıskacında “AKP’li Başkanı Haber Yapan Üç Haber Sitesinin Haberlerine Yasak”

Bu haber 16 Haziran 2022 - 16:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rize’ de Yerel Basın Yargı Kıskacında “AKP’li Başkanı Haber Yapan Üç Haber Sitesinin Haberlerine Yasak”

“Yeni Yaşam” haberlerimize mahkeme kararlarıyla konulan erişim engelini haberleştirdi.

İşte “Yeni Yaşam”ın haberlerimize erişim engeliyle ilgili haberi;

Muhalif haberleriyle bilinen Gazeteci Gençağa Karafazlı, Daha önce yayınladığı onlarca haberine erişim yasağı getirilmesinin ardından bu kez AKP Rize il meclis başkanı İbrahim Türüt ile ilgili yayınladığı haberine de erişim yasağı geldi

Türkiye genelinde Muhalif basına yönelik yasak, baskı ve yıldırma uygulamaları tüm hızıyla devam ederken Rize Nabız ve bölgesel yayın yapan Kuzey TV’nin yayınladığı yeni bir habere erişim yasağı daha geldi.
Geçen ay anayasa mahkemesinin Sulh ceza mahkemelerinin aldığı erişim yasakları ile ilgili aldığı karar tartışılmaya devam ederken yargı üzerinden erişim yasakları yine peş peşe gelmeye devam ediyor.
Karadeniz Bölgesi’nde ve Rize’de yayınladığı muhalif haberleriyle bilinen “Rize Nabız”,” Kuzey TV” haber siteleri ile “aktüel53” ve “haberrize” bugüne kadar yaklaşık 25 ayrı haberine erişim yasağı getirildi.
Karafazlı’nın rizenabız, kuzeytv haberde, geçen hafta AKP Rize il meclis başkanı İbrahim Türüt ile ilgili “Devlet yatırımlarını kendi başarısı gibi gösteren Türüt Milletvekilliği hülyasında mı? Başlıklı haberine yer vermiş ardından bu haberi haberrize ve aktüel53 adlı haber siteleri de yayınlamıştı.

Karafazlı “Seçim tarihi yaklaşınca milletvekili adaylığı için parti içi öne çıkma yarışı başladı.
AKP’nin mevcut Rize Milletvekillerinden MUHAMMET Avcı’nın bir daha aday olmayacağını açıklaması, Hayati Yazıcı’nın da bu dönem Milletvekilliğinin son dönem olduğu, Osman Bak’ın da bir daha Rize’den aday gösterilmeyeceği gibi iddialar Rize AKP teşkilatında şimdiden öne çıkma yarışına yol açtı.
Türüt’ün bir zamandan beri öne çıkma gayretleri dikkatlerden kaçmıyor.” Şeklinde bir haber yayınlamıştı.
Rize sulh ceza hâkimliği 15/06/ 2022 tarihli kararında; “ haber içeriğinin telafisi güç ve imkânsız zararlar doğmamasını teminen, kişilik haklarını ihlal eden içeriği barındıran ilgili url ler hakkında 5651 sayılı yasanın 9. Maddesi gereğince içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilmesini Hâkimliğimizden talep etmiştir.

‘FETÖ’den yargıladı demek farklı anlamlar ifade eder’

Talebin değerlendirilmesinde; söz konusu haber sitelerinde yapılan haber içeriklerinin güncel ve toplumun ilgisini barındıran bir konuya ışık tuttuğu gözlemlenmekte ise de,olumsuz algı uyandırma çabasına yönelik olduğu, haberin bu yönüyle işin gerçeğini ortaya koyma amacından ziyade başvurucunun toplum nezdinde itibari ve konumu bakımından farklı anlamlar oluşturma çabası taşıdığı ve gerçeklik payının bulunmadığı, haberin veriliş ve yazılış biçiminin başvurucunun konumu ve kurumlar nezdinde ki itibari da gözetildiğinde kamu yararı ve toplumsal ilgi yönü ile duyarlılığın ötesinde başvurucu ve mensubu olduğu kurum üzerinde olumsuz algı Uyandırma çabasına yönelik olduğu sebeple basın ve yayın hürriyeti ile başvurucunun kişilik hakları arasında adil dengenin başvurucu aleyhine bozulduğuna kanaat getirildiği, başvurucunun şeref ve itibarının korunması üzerindeki hakları gözetildiğinde, başvurucu vekilinin talebinin kabulü ile düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti karşısında, başvurucunun kişilik haklarının korunmasına üstünlük tanınması gerektiği hususunda tam bir vicdani kanaate varıldığından talebin kabulüne dair aşağıdaki şekilde karar kurulması cihetine gidilmiştir.
Yayınların içeriğine 5651 sayılı Yasanın 9/1-3 maddesi uyarınca erişimin engellenmesine, ayrıca başvurucu kendini vekil ile temsil ettirdiğinden karar tarihinde yürürlükte olan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 13/2. ve 14/5. maddeleri uyarınca 1.140,00 TL vekâlet ücretinin ilgili site sorumlusundan alınarak başvurucuya verilmesine karar verilmiştir.”

‘AKP’li bilinen isimlerle ilgili her habere erişim yasağı’

AKP li biline isimlerle ve ya bürokratlarla ilgili yayınladığı her haberine erişim yasağı getirildiğini ifade eden Çağdaş Gazeteciler derneği Rize şube başkanı gazeteci Gençağa Karafazlı ;
“geçen yıl yayınladığım birçok habere sıradan gerekçelerle erişim yasağı getirildi. Erişim yasağı getirilen bazı haberlerimin ardından hakkımda davalar açıldı.

RTEÜ spor bilimleri akademisinde görevli Doç. Dr. Serkan Hacicaferoğlu hakkında kadın öğrencilerin mobbing ve taciz şikâyetlerini haber ettim bunlara da erişim yasağı ve hakkımda dava açıldı.
RTEÜ Rektörlüğü RTEÜ ile ilgili yayınladığımız yaklaşık 6 haberimize erişim yasağı getirildi. Yine AKP il meclis başkanı İbrahim Türüt’ün eşi ile ilgili “……. yargılandı devlet bankasına müdür oldu” haberimize erişim yasağı getirildi ardından hakkımda dava açıldı ve 5 bin TL para cezası ile cezalandırıldım bu dava istinafta devam ediyor.
Haberlerimize erişim yasağının dışında birde her haberimizle ilgili 1100 TL avukatlık ücreti ödemeye mahkûm ediliyoruz.

Rize il kültür turizm müdürü Esra Alemdaroğlu’nun çalışmalarını eleştirdiği haberine erişim yasağı getirildiğini İfade Eden haberrize adlı haber sitesinin imtiyaz sahibi Şenol Öksüz, 25 yıldan beri gazetecilik ettiğini ancak bu güne kadar böylesi sansürcü bir dönem yaşamadığını dile getiren Öksüz;

“AKP il meclis başkanı İbrahim Türüt bir siyasetçidir ve onu eleştirmemiz gayet doğaldır. Ancak, alınan erişim yasağı kararlarıyla görüyoruz ki AKP li hiçbir kimsenin haberini bu gidişle yapmayacağız yapamayacağız.
Daha önceleri de Rize il kültür turizm müdürü Esra Alemdaroğlu ile ilgili eleştirisel haber yayınladım ona da erişim yasağı geldi. Geçen hafta yaptığım bir yayında ismi geçen bürokratlardan kaynaklı erişim yasağı geldi şimdi de AKP il meclis başkanı İbrahim Türüt ile ilgili yayınladığım habere erişim yasağı getirildi.
Bize açıkça desinler ki “AKP li bürokrat ve siyasetçilerle ilgili hiç bir habere yer vermeyin” bunu desinler bize. Biz halkın haber alma ve yayma hakkını koruyoruz. Halkın sorun ve taleplerine dikkat çekiyoruz. Hani basın hürdü sansür edilemezdi. Yanlışlıkla AKP li birine selam versek ona da yasak getirecekler.
Bütün bu baskılara rağmen biz doğruları yazmaya halkın sorunlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.
Gazeteciler Karafazlı,Köseoğlu ve Öksüz AKP il meclis başkanı İbrahim Türüt’ün aldırdığı erişim yasağı kararına Rize adliyesine giderek itirazda bulunup bir basın açıklaması yapacakları öğrenildi.

kaynak: yeniyasamgazetesi3.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA