RTEÜ’ de ki taciz ve mobing iddialarını haberleştiren Karafazlı bugün yeniden yargı karşısına çıktı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

RTEÜ’ de ki taciz ve mobing iddialarını haberleştiren Karafazlı bugün yeniden yargı karşısına çıktı

Bu haber 20 Aralık 2022 - 13:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.
RTEÜ’ de ki taciz ve mobing iddialarını haberleştiren Karafazlı bugün yeniden yargı karşısına çıktı

Rize, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Spor Bilimleri Akademisi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doçent Doktor Serkan Hacıcaferoğlu’ nun öğrencilerine taciz ve mobing uyguladığı iddialarını haberleştirdiğinden dolayı hakkında dava açılan ve Rize 4.Asliyeceza mahkemesinde yargılanan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı’ nın yargılandığı davanın 3. Duruşması bugün görüldü. Dava ile ilgili duruşma yaşananlarla ilgili tanıkların dinlenmesi için 1 MART 2023 tarihine ertelendi. Görülen davanın duruşmasına Gazeteci Karafazlı’ ya, çeşitli siyasi parti temsilcileri yanı sıra ÇGD Rize şubesi ile, Demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri katılarak destek verdi. Davada Karafazlı’ nın gönüllü avukatı Eray Güven, davacı Serkan Hacıcaferoğlu ile avukatı hazır bulundu.

Rize Adliyesi 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ nde bugün saat 11,00 görülen davanın 1 Mart 2023 tarihine ertelenmesinin ardından Gençağa Karafazlı adliye çıkışında bir açıklama yaptı.

“2017 YILINDAN 2020 YILINA KADAR KADIN ÖĞRENCİLERE TACİZ VE MOBBİNG UYGULADIĞINI HABER ETTİM”

Karafazlı; “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Spor Bilimleri Akademisi, öğretim görevlisi Doçent Serkan Hacıcaferoğlu’ nun geçmiş yıllarda (2017) öğrencilerine yönelik mobing ve taciz iddialarını haberleştirmiştik. 2017 yılından, haberi yayınladığım 2020 yılına kadar Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ nin Spor Bilimleri Akademisi bölümünde özellikle kadın öğrencilere yönelik Serkan Hacıcaferoğlu’ nun mobing ve tacizleri vardı. Ta ki bu taciz ve mobingleri ben haberleştirene kadar bu böyle devam etmişti. Yirmiye yakın öğrenci Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ nde bu öğretim görevlisi hakkında şikâyette bulundu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü yapmış olduğu soruşturmada, öğretim görevlisi hakkında idari soruşturmada herhangi bir cezayı gerektiren konu olmadığı söylendi. Ancak daha sonra öğrencilerin şikayetleri bitmedi ve biz bu konuyu araştırdık, öğrencilerle görüştük, haberi yayınladık ve bu haberimiz sonrası hakkımızda suç duyurusunda bulunuldu. Bugün Rize Adliyesi 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ nde duruşmanın üçüncüsüne katıldık. Duruşma 01.03.2023 tarihine ertelendi.

“TÜRKİYE DE HABERLERİNE EN ÇOK ERİŞİM YASAĞI GETİRİLEN GAZTECİLERDEN BİRİ OLDUM”

Bugün Türkiye’ de açıkçası bir gazeteciler cezaevi oluşturuldu. Bizim her yayınladığımız, her yaptığımız habere erişim yasağı getiriliyor. Türkiye’ de en çok haberine erişim yasağı getirilen gazetecilerden bir tanesi unvanını almış bulunuyorum bugün. Dolayısıyla bu haberimizle ilgili de erişim yasağı getirildi bunu kabul etmek mümkün değil. Taciz ve mobing haberimizle ilgili mahkeme kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi. Yani Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ nde yaşanan bu olayların gerçek olduğu mahkeme kararıyla tespit edilmiş oldu. Ancak bu haberin içeriğinde gece 03:00’ da bir kadın öğrencisine öğretim görevlisinin gece yazdığı ve taciz sayılabilecek sözleri sarf ettiği için bunları neden yayınladım diye “özel hayatın gizliliğini ihlal” ettiğim gerekçesiyle hakkımda açılan davanın bugün duruşması yapıldı.

Türkiye’ de şunu istiyorlar; Recep Tayyip Erdoğan’ ın isminin geçtiği hiçbir haber yayınlanmasın, beşli çetenin yaptığı yolsuzluklar, hırsızlıklar kesinlikle kamuoyu tarafından bilinmesin. Çıkartılan son basın yasasıyla bu açıkça, daha da katmerli bir şekilde basın mensuplarına yönelik bir saldırı haline dönüştürülüyor. Dolayısıyla Türkiye’ de onlarca gazeteci hakkında soruşturma açılıyor şu an cezaevinde 170’ in üzerinde gazeteci bulunuyor. Biz bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da halkın haber alma yayma hakkını savunmaya devam edeceğiz. İçerisinde Recep Tayyip Erdoğan ismi de geçse biz bu haberleri çekinmeden yazmaya devam edeceğiz, bu anlamda Türkiye’ de ki bütün meslektaşlarımızın bu duruşmaya dikkatle izlemesi ve destek vermesini istiyorum” dedi

“GAZETECİ GÖREVİNİ YAPTI DİYE YARGILANMASI ÖRNEĞİ TÜRKİYE YE ÖZGÜ BİR DURUMDUR”

Gazeteci Gençağa Karafazlı’ ya destek vermek için davanın duruşmalarını takip eden CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz:

“Artık geleneksel hale gelen, gazetecilerin yargılanma sürecine bugün de dahil olmuş olduk, bugün de gene adliye önünde bulunuyoruz. Üçüncü duruşma görüldü önümüzdeki dönemde de mart ayında görülecek olan dava da muhtemelen sonuç belirlenmiş olacaktır. Sonucun aslında ne olacağı bellidir, gazeteci arkadaşımız beraat edecektir. Bu işi yapan da gerekli olan cezayı alacaktır. Çünkü duruşma salonu içerisinde biz de bulunduk orada da gördüğümüz kadarıyla zaten yapılan haberlerle ilgili soruşturmaya gerek yoktur denilmiştir. Yani bir suçun olmadığı mahkeme kararıyla ortaya çıkmıştır. Suç olmayan bir konudan dolayı bir açıklamadan, bir habercilikten dolayı birisinin yargılanması da herhalde Türkiye’ de ki bu güzel örneklerden bir tanesidir diyelim. Biz bu örnekleri çok sık görüyoruz başka yerlerde ve konularda da insanların hiç aklına gelmeyecek noktalarda insanlara cezalar veriliyor bu konuda gerekli yargılamalar yapılıyor.

Gazetecilerin elde etmiş oldukları konularla ilgili açıklamalar yapması, bunları yayınlamaları zaten gazetecilerin görevidir. Bir insanı görevinden dolayı, görevini yaptığı için yargılamak da herhalde Türkiye’ ye özgü, Türk Hukukuna özgü örneklerden bir tanesidir diye düşünüyoruz. Gazeteci arkadaşımız zaten beraat edecektir ama bir an önce de mahkemenin sonuçlanması ve bu sürecin sürece yayılmadan tamamlanması gerektiğini de söylüyoruz. Bir ülkede basın özgürse demokrasi vardır, basın özgürlüğünün olmadığı yerde demokrasi de yoktur.”

“AİLE VE BUROKRATİK ÇEVREM ÇOK GENİŞTİR KAMUOYUNDA ONURUM ZEDELENDİ”

Bugün görülen duruşmada davacı Öğretim görevlisi Serkan Hacıcaferoğlu, öğrencisiyle gece 03:00’ da öğrencisiyle yaptığı yazışmaların hayatın doğal akışı içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini sosyal medya yazışmalarının öğrencisi tarafından servis edildiğini, kendisinin bir akademisyen olduğunu, aile çevresinin çok geniş olduğunu dolayısıyla yayınlanan haberlerin kamuoyunda onurunun zedelediği, kişilik haklarına saldırıldığını ifade ederek davacı olduğunu söyledi.

“BURADA YARGILANMASI GEREKEN BEN DEĞİL ÖĞRENCİLERİ TACİZ EDEN ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLMALIYDI”

Gazeteci Gençağa Karafazlı savunmasında, öğretim görevlisi Serkan Hacıcaferoğlu’ nun gece 03:00’ da öğrencisine atacağı mesaj içeriği, “canım, yavrum ben korkulacak birimiyim” şeklinde değil “kızım yarın sınav iptal edildi bilginiz olsun” şeklinde olmalıydı. Sayın yargıç, bu çocuklar sizin, bizim çocuklarımızdır ,2017 yılından beri taciz ve mobinge uğrayan bu çocuklarımızın durumunu ben 2020 yılı içerisinde haber etmeseydim bu durum devam edecekti. Haber kaynağımı açıklamak zorunda değilim, aile ve bürokratik çevresinin çok geniş olduğunu söyleyen Hacıcaferoğlu, siyasal iktidarın gücünü arkasına alarak öğrencilere baskı uygulamıştır. Caferoğlu’nun değil öğrenci çocuklarımızın kişiliklerine ve onuruna saldırı vardır. Yayınladığım haber, gerçektir, günceldir ve kamu yararı içeren haberdir, burada yargılanması gereken ben değil, öğrencileri taciz eden mobing uygulayan öğretim görevlisi Serkan Hacıcaferoğlu’ dur. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Savunmaların ardından mahkeme davanın duruşması tanıkların dinlenmesi için 1. Mart 2023 tarihine erteledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA